Turystyczny Szlak Kolejowy przez Karpaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Weekendowy pociąg retro na linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz złożony z historycznego taboru ze skansenu w Chabówce

Turystyczny Szlak Kolejowy przez Karpaty – wytyczony w 2004 szlak turystyczny, składający się z pięciu tras, z których pierwsza zaczyna się w Krakowie a ostatnia tam kończy, obejmując ponad 500 km linii kolejowych z ponad 130 stacjami. Szlak został zaprojektowany przez Małopolską Organizację Turystyczną, umożliwiając zapoznanie się z krajobrazami i dziedzictwem historyczno-kulturowym Małopolski[1]. Część drugiej trasy prowadzi przez województwo śląskie do Bielska-Białej i Żywca.

Szlak ma swój początek w Krakowie i prowadzi m.in. przez Wadowice, Maków Podhalański, Zakopane, Nowy Sącz. Docelowo miał połączyć Polskę z Ukrainą, według pierwotnych projektów pomysłodawcy (Marcin Śliwa z Krakowa) szlak miał bowiem zaczynać się w Krakowie i prowadzić przez Bielsko-Białą, Chabówkę do Zakopanego, a następnie kierować się na wschód przez Rabkę, Rabę Niżną[2], Nowy Sącz, Stróże, Jasło, Krosno, Sanok, Ustrzyki Dolne, Chyrów, Przemyśl, skąd przez Rzeszów i Tarnów następowałby powrót do Krakowa.

Niebieskie logo szlaku znalazło się na wszystkich przystankach na trasie przebiegu. W 2005 wyznaczono w ten sposób linie Kalwaria Zebrzydowska - Bielsko-Biała, Bielsko-Biała - Żywiec i Żywiec - Sucha Beskidzka[3].

Zabytkowy skład pociągu w Stróżach na trasie przejazdu z Nowego Sącza do Biecza w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej

Od czerwca 2015 roku na bazie części tras dotychczasowego szlaku Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei realizuje projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej na bazie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej", w ramach którego realizowane są przejazdy historycznym taborem ze skansenu w Chabówce nieczynną linią kolejową Chabówka - Nowy Sącz, którym towarzyszy zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego w Nowym Sączu oraz pikniki organizowane na stacjach Męcina (poczęstunek – drugie śniadanie) i Dobra (regionalny posiłek na ciepło), z atrakcjami kulinarnymi w ramach biletu. Pociągi odprawiane są przez dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który w czasie jazdy opowiada o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W czasie jazdy w wagonach odbywają się konkursy wiedzy o regionie. Partnerami projektu są jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje historyczne i kulturalne, a także lokalni przedsiębiorcy i producenci wyrobów regionalnych oraz przedstawiciele branży hotelarskiej i turystycznej[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Stasiak Produkt turystyczny-szlak, Turystyka i Hotelarstwo nr 10 (2006), str. 33, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi
  2. Przystanek kolejowy w Rabie Niżnej
  3. Tomasz Wolff Turystyczny Szlak Kolejowy dotarł w nasz region
  4. Stara ciuchcia na górskim szlaku kolejowym