Przejdź do zawartości

Tygrysy Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tygrysy Europy
Ilustracja
Gatunek

komediowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Twórcy

Jerzy Gruza

Główne role

patrz sekcja Obsada

Muzyka tytułowa

Zigaretten Nach BerlinJanusz Rewiński

Liczba odcinków

11

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Telewizja Polska

Reżyseria

Jerzy Gruza,
Adam Iwiński

Scenariusz

Jerzy Gruza

Muzyka

Andrzej Korzyński

Zdjęcia

Wojciech Rawecki

Scenografia

Katarzyna Boczek-Kamela,
Magdalena Rutkiewicz-Luterek

Czas trwania odcinka

50 – 60 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

17 października 1999
12 stycznia 2019 (zrekonstruowana cyfrowo wersja emitowana w TVP HD)

Stacja telewizyjna

TVP1, TVP HD

Pierwsza emisja

17 października 1999 – 26 grudnia 1999

Lata emisji

1999

Status

zakończony

Format obrazu

16:9

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Kontynuacja

Tygrysy Europy 2 (2003)

Tygrysy Europypolski serial komediowy w reżyserii Jerzego Gruzy. Serial został wyprodukowany przez TVP1, był wyświetlany od 17 października 1999 do 26 grudnia 1999.

Serial zdobył duże uznanie widzów, przez co w 2001 powstały Tygrysy Europy 2, jednak na premierę drugiej części serii trzeba było czekać do 2003.

Został wydany na DVD przez TVP w 2009.

Plenery: Warszawa, Piaseczno (ul. Redutowa – rezydencja Nowaków).

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o perypetiach nowobogackiej rodziny Nowaków i pracującej w ich willi służbie. Nowakowie są właścicielami rezydencji będącej małym pseudozamkiem. Bogactwo Nowaków opiera się na lewych interesach i niejasnych finansach, mimo to obracają się oni w towarzystwie warszawskiej śmietanki. Serial obnaża prymitywizm i ubóstwo intelektualne wykształconych po 1989 roku elit finansowych, będących jednak motorem napędowym raczkującego kapitalizmu. To właśnie z nich przede wszystkim śmieje się Gruza, dowodząc, że gdyby „tygrysy Europy” pozbawić pieniędzy, byliby co najwyżej wynędzniałymi kotami. Obok rodziny Nowaków obserwujemy perypetie rodziny Jacka – kierowcy Nowaka i rodzącego się uczucia między nim a wynajętą przez Nowaków polonistką – Moniką.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków

[edytuj | edytuj kod]
Numer Data emisji Tytuł Opis odcinka
1 17.10.1999 Powrót z wakacji W luksusowej posiadłości biznesmena Nowaka służba używa sobie ile wlezie. Właściciel wraz z rodziną bawi w interesach w Meksyku, więc pokojówki, ogrodnik i ochroniarz wygrzewają się na słońcu, popijają wytworne trunki, zażywają kąpieli w basenie i w ogóle miło spędzają czas. Jedynie młody, ambitny kierowca Jacek zachowuje resztki pozorów. Ale ma on powód – uchodzi za prawą rękę Nowaka. Pewnego leniwego, słonecznego popołudnia biznesmen telefonicznie zawiadamia swych podwładnych o rychłym powrocie. Nastrój radosnej sjesty bezpowrotnie pryska, ustępując miejsca gorączkowej krzątaninie. Jacek, wysłany przez szefa do biura firmy, zastaje tam prawdziwy pogrom: wyludnione pomieszczenia, porozrzucane papiery. Od znajomego portiera dowiaduje się, że jest to efekt „nalotu” policji skarbowej.
2 24.10.1999 Urodziny Jacek nie przestaje marzyć o karierze i dużych pieniądzach. W rozmowie ze swym szefem przekonuje się jednak, że psychicznie jeszcze nie dojrzał do robienia prawdziwych interesów. W dodatku jego stosunki z ukochaną dziewczyną ulegają raptownemu pogorszeniu. Dziadek Jacka kończy osiemdziesiąt lat i chłopak, zamiast pokazu mody z udziałem sympatii, wybiera rodzinną uroczystość. Przy stole spotyka się cała rodzina: Jacek, jego siostra, która właśnie wróciła z obozu archeologicznego, ciotka, mająca wyraźną słabość do trunków, ojciec – wiecznie zrzędzący księgowy, i dziadek – bohater wieczoru. Brakuje tylko matki, która przebywa w Stanach Zjednoczonych.
3 31.10.1999 Nowa nauczycielka Szef każe Jackowi odebrać ze szkoły nową nauczycielkę języka polskiego i historii. Przypadek zrządza, że jest nią, spotkana już wcześniej na lotnisku, Monika. Jacek, chcąc zaimponować dziewczynie, świadomie sprawia wrażenie, że zarówno luksusowa limuzyna, jak i posiadłość są jego własnością. Już pierwsze spotkanie nauczycielki z dziećmi Nowaka napawa ją lekkim przerażeniem. Pociechy biznesmena nie mają pojęcia o ortografii, lepiej znają dzieje Stanów Zjednoczonych niż Polski. Zniechęcona Monika chce zrezygnować z intratnych korepetycji, lecz Jacek odwodzi ją od tego zamiaru. Przyznaje się też, że jest tylko kierowcą Nowaka.
4 7.11.1999 Decyzje Monika waha się, czy przyjąć intratną posadę u Nowaków. Nie czuje się na siłach, by w ciągu kilku miesięcy przerobić z dziećmi biznesmena program czterech lat nauki. Wreszcie pod wpływem nieodpowiedzialnego zachowania matki, szastającej pieniędzmi na prawo i lewo, zgadza się na korepetycje, by ratować finanse rodziny. Najbardziej zadowolony z takiego obrotu rzeczy jest Jacek, coraz bardziej zafascynowany nauczycielką. Również matka Moniki, bezrobotna eksmodelka, ma wreszcie powód, by pochwalić się córką przed sąsiadkami. Czarne volvo, zajeżdżające regularnie pod ich blok z zabójczo przystojnym Jackiem za kierownicą, robi bowiem nie tylko na niej wielkie wrażenie.
5 14.11.1999 Interview W rezydencji Nowaków trwają przygotowania do interview. Nowakowa wspólnie z selekcjonerem przesłuchuje kolejne kandydatki na pokojówkę. W konkursie biorą udział m.in. spóźniona matka Moniki i Edward Skorupa, zwany Janem – kamerdyner hrabiego Potulickiego. Prezesowa postanawia dać szansę wszystkim chętnym i po kolei zatrudnić ich na próbę.
6 21.11.1999 Zakręcona W rezydencji Nowaków rozpoczyna pracę pierwsza z testowanych kandydatek na pokojówkę. Wszystko ją dziwi i zachwyca, nie może się zorientować w topografii posiadłości. Na domiar złego sprowadza hydraulików, by usunęli przeciek, który w rzeczywistości jest ścienną fontanną. Tymczasem prezes Nowak z uporem godnym lepszej sprawy kontynuuje kurs pilotażu. Wkuwa teorię, ćwiczy loty nocne. Determinacja biznesmena budzi coraz większą nieufność portiera Chodźki.
7 28.11.1999 Córka źle strzeżona Prezesostwo Nowakowie proszą Jacka, by poszedł za nich na premierę „Córki źle strzeżonej” do Teatru Wielkiego. Chłopak chętnie się zgadza, tym bardziej że zyskuje tym samym pretekst do randki z Moniką. Po spektaklu oboje idą do restauracji. W lokalu spotykają Sandrę, byłą dziewczynę Jacka, która rozmawia z nim w ten sposób, jakby wciąż byli razem. Monika, widząc to, zostawia ich razem. Nazajutrz Jacek opowiada prezesowej przebieg premiery, dodając, że byli na niej także Wietnamczycy, którzy coraz bardziej interesują Nowaka. Po zdaniu relacji kierowca pędzi pod szkołę, gdzie próbuje odzyskać względy Moniki.
8 5.12.1999 Horoskop dla panny Prezes Nowak ma kłopoty. Nie dość, że zmienia nazwę firmy, to jeszcze Chodźko szantażuje go dokumentami, które zabrał w trakcie kontroli skarbowej. Czarę goryczy przepełnia oblany egzamin z pilotażu. Jacek dojrzewa do arcyważnej decyzji. Zamierza poprosić Monikę o rękę.
9 12.12.1999 Żółte wyciszenie Prezes Nowak rozpoczyna współpracę z Azjatami. W celu godnego zainaugurowania wspólnych interesów wydaje w swej rezydencji przyjęcie dla wietnamskich biznesmenów. Nowakowa zaś ulega gwałtownej fascynacji religią i sztuką Wschodu. Tymczasem Jacek również wybiera się na uroczystą kolację, lecz do mieszkania Moniki. Po przybyciu na miejsce konstatuje, że ten wieczór spędzą tylko we dwoje.
10 19.12.1999 Serce nie sługa Dziadek Jacka wraca do mieszkania razem z Helenką, pensjonariuszką domu starców. Osłupiałej rodzinie oznajmia, że zamierza się żenić. Najpierw jednak chce zrealizować odwieczne marzenie ukochanej. Jest nim wizyta w operetce i ujrzenie na żywo Bogusława Kaczyńskiego. Wkrótce Jacka odwiedzają syn i synowa Helenki, twierdząc, że dziadek porwał ich krewną. Ania i Jacek postanawiają zrobić wszystko, by nie dopuścić do rozłąki dziadka i wybranki jego serca.
11 26.12.1999 Jan W rezydencji Nowaków pojawia się kamerdyner Jan. Wraz z jego przybyciem zmienia się całkowicie porządek życia w posiadłości. Wszyscy muszą dostosować się do arystokratycznych wymogów ekskluzywnego służącego. Zaczyna np. obowiązywać strój wieczorowy przy posiłkach. Pozostała część służby, nieustannie strofowana i besztana, z trudem znosi nową sytuację. Jedynie Jacek otwarcie buntuje się przeciwko dyktaturze Jana. On zaś rozważa możliwość powrotu do rodzinnych Potulic, gdyż, jego zdaniem, Nowakowie nie są godni kamerdynera.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]