Joanna Kurowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Kurowska
Joanna Kurowska
Imię i nazwisko Katarzyna Kurowska
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1964
Polska Gdynia
Zawód aktorka
Współmałżonek Grzegorz Świątkiewicz (zm. 2014)
Lata aktywności od 1988

Joanna Kurowska, właśc. Katarzyna Kurowska (ur. 25 listopada 1964 w Gdyni) – polska aktorka.

Od urodzenia mieszkała w Rumi. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie, Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1988). Aktorka Teatru Nowego w Warszawie (1988–1994), sukcesy odnosiła na scenach m.in. teatrów Ateneum, Na Woli, Rampa, Studio. Znana z roli Jagody w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek 20 lat później (1993) i Jadzi Graczyk z serialu Graczykowie. W roku 2000 brała udział w Zjeździe Kaszubów w Helu, reprezentując Rumię. Często występuje też jako wokalistka. W 1987 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej. Ma na swoim koncie duety między innymi z Wojciechem Mannem, Moniką Gruszczyńską, Maciejem Miecznikowskim i Michałem Koterskim. Ma córkę Zosię urodzoną w 2001 r.

Była lektorem w programie Fat Killers. Zabójcy tłuszczu emitowanym od 7 września 2013 roku do 9 listopada 2013 na antenie Telewizji Polsat. Był to program mający tylko jedną edycję.

Programy rozrywkowe[edytuj | edytuj kod]

Rozmowy w toku – aktorka bierze regularny udział w programie, goszcząc w odcinkach z tzw. serii Babiniec, w których wraz z Beatą Tyszkiewicz, Joanną Bartel i Martą Mandaryną Wiśniewską doradzają kobietom w sprawach damsko-męskich.

Jak oni śpiewają – w marcu 2008 roku aktorka brała udział w trzeciej edycji programu, z którego odpadła w drugim odcinku, zajmując ostatnie, 13 miejsce.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2013: Klan, jako fryzjerka (pani Lutka)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]