Katarzyna Łaniewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Łaniewska-Błaszczak
Katarzyna Łaniewska-Błaszczak (2007)
Katarzyna Łaniewska-Błaszczak (2007)
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1933
Łódź
Zawód aktorka
Współmałżonek 1. Ignacy Gogolewski (rozwód)
2. Andrzej Błaszczak
Lata aktywności od 1955
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Katarzyna Łaniewska w 1968 roku

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak (ur. 20 czerwca 1933 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Oboje rodzice Katarzyny Łaniewskiej pochodzili z Łodzi. Ojciec był działaczem spółdzielczym, byłym legionistą, zamordowanym jako „element niebezpieczny” przez Niemców w Auschwitz, do którego trafił zadenuncjowany przez współpracownika, z pochodzenia Białorusina. Wraz z matką i rodzeństwem przeżyła powstanie warszawskie, przeszła przez obóz w Pruszkowie. Wraz z rodziną wróciła do Warszawy już 17 stycznia 1945 roku.

Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła PWST w Warszawie, debiutowała 26 listopada tego samego roku. Była przewodnicząca oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich. Od 1992 r. do 2006 r. zasiadała w Komisji Skolimowskiej przy Zarządzie Głównym ZASP.

We wrześniu 2013 roku została publicystką tygodnika „W Sieci”.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowałam ZMP. Tak nie było”[1]. Następnie należała do PZPR.

Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką[2].

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim; uzyskała blisko 100 tys. głosów (niespełna 31%) i przegrała z kandydującą z ramienia Platformy Obywatelskiej w tym samym okręgu Barbarą Borys-Damięcką (prawie 197 tys.)[3].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Po trzecim roku studiów poślubiła Ignacego Gogolewskiego, z którym ma córkę Agnieszkę. Małżeństwo rozpadło się po dziesięciu latach. Drugim mężem aktorki został Andrzej Błaszczak, z którym wzięła ślub kościelny.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim i Teatrem Ochoty.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Występowała w programie telewizyjnym Ziarno emitowanym w soboty na antenie TVP1 w roli babci. W tej samej stacji kreowała też postać Józefiny Lasek (babcia Józia) w serialu Plebania.

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą gościnnie[edytuj | edytuj kod]

  • 2012: Ojciec Mateusz (serial telewizyjny) - matka Fabisiaka (odc. 107)
  • 2002: Przedwiośnie – służąca Gajowca
  • 1997: Klan – Helena Małek, matka Grażynki

Użyczyła głosu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rozmowa przeprowadzona z aktorką Katarzyną Łaniewską przez Jacka i Michała Karnowskich [w:] tygodnik „W sieci”, nr 6(10) 2013 z 11-17 lutego 2013
  2. Rozmowa Niezależna. Katarzyna Łaniewska. gazetapolska.pl, 14 lipca 2011.
  3. Serwis PKW – Wybory 2011
  4. M.P. z 1998 r. Nr 20, poz. 303
  5. M.P. z 2008 r. Nr 31, poz. 273 – pkt 5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]