Ulica Kłopot w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ulica Kłopot w Warszawie
Muranów, Powązki
Ilustracja
Ulica Kłopot widziana z wiaduktu al. Jana Pawła II.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Długość

870 m

Przebieg
0 m
200 m rondo J. Kofty /

ul. Pamiętajcie o Ogrodach[1]

560 m rondo Z. Maklakiewicza /

ul. Błońska

610 m al. Jana Pawła II
650 m rondo J. Himilsbacha /

ul. Parysowska

870 m ul. Burakowska
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ulica Kłopot w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ulica Kłopot w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ulica Kłopot w Warszawie”
Ziemia52°15′31,4″N 20°59′07,7″E/52,258710 20,985470

Ulica Kłopot – ulica w warszawskich dzielnicach Śródmieście i Wola, obecnie biegnąca wzdłuż torów kolei obwodowej na tyłach centrum handlowego Westfield Arkadia. Zaczyna się ok. 200 metrów na wschód od ronda Jonasza Kofty i prowadzi w kierunku zachodnim do ulicy Burakowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica widnieje już na mapach pochodzących z XVIII wieku. W XIX wieku, po wybudowaniu Cytadeli Warszawskiej, był przedłużeniem ulicy Bonifraterskiej i łącząc się z Pokorną tworzyła jedną z najważniejszych północnych tras wylotowych z miasta. W czasach międzywojennych został odcięty od Żoliborza przez rozbudowywaną linię kolejową oraz przedzielony na dwie części w ramach porządkowania układu komunikacyjnego w sąsiedztwie Dworca Gdańskiego. Funkcję głównej arterii prowadzącej ze Śródmieścia w kierunku północnym przejął wiadukt łączący ulice Bonifraterską i Mickiewicza. Wojna nie przyniosła większych zmian, ale już w 1948 roku, po powstaniu ulicy Nowotki (dziś Andersa) południowa część Kłopotu została zlikwidowana, a jedenaście lat później, po otwarciu ulicy Buczka (dziś Słomińskiego), ulica Kłopot praktycznie zanikła[2].

Na początku XXI wieku, uznając dotychczasowy przebieg za zatarty, rozważano przywrócenie historycznej nazwy na terenie osiedla budowanego w miejscu nieodległej zajezdni autobusowej Inflancka[3]. Ostatecznie, Rada Warszawy przywróciła nazwę Kłopot, nadając ją nowej ulicy, stanowiącej przedłużenie historycznego przebiegu w kierunku zachodnim[4].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ulicy Kłopot nie pochodzi od synonimu wyrazu „problem”, lecz od nazwiska Mateusza Kłopockiego, łowczego z województwa rawskiego, który osiadł na Muranowie i został właścicielem ziem w okolicy dzisiejszego Dworca Gdańskiego[3].

Przebieg historyczny[edytuj | edytuj kod]

Pozostałość historycznego przebiegu ulicy Kłopot.

Oryginalny szlak ulicy Kłopot pozostał widoczny jedynie w przebiegu kilkudziesięciometrowej długości alejki, stanowiącej dojazd do ogródków działkowych leżących w sąsiedztwie Dworca Gdańskiego.

Pod ulicą Kłopot, w tym także odcinkiem zlikwidowanym w okresie międzywojnia, powstał istniejący do dziś kolektor kanalizacyjny. Ponieważ konieczne było zapewnienie do niego dostępu, w jednym z bloków wzniesionych na początku XXI wieku przy ulicy Słomińskiego znajduje się wysoki na pięć kondygnacji i przebiegający ukosem względem fasady prześwit, pokrywający się z osią dawnej ulicy Kłopot[5].

Skrzyżowanie historycznego odcinka Kłopotu z ulicą Słomińskiego. W tle prześwit w osi dawnego przebiegu ulicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Osowski, Wracają stare nazwy, ulica dla Franciszka Starowieyskiego, „Gazeta Wyborcza”, 15 stycznia 2015.
  2. Archiwalne plany Warszawy, Trasbus.com [dostęp 2016-10-22].
  3. a b Jarosław Osowski, Wraca ulica Kłopot? Deweloperzy nazywają ulice, „Gazeta Wyborcza”, 11 lipca 2011.
  4. Uchwała nr XCII/2369/2014 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 16 października 2014 r. w sprawie nadania nazwy ulicy w dzielnicach Śródmieście m.st. Warszawy i Wola m.st. Warszawy, Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
  5. Jak dojechać na ulicę Kłopot?, Fenomen Warszawy [dostęp 2016-10-22].