Ulica gen. Władysława Andersa w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flag of Warsaw.svg Warszawa
ulica
gen. Władysława Andersa
Muranów
ul. gen. Władysława Andersa przy Nowolipkach
ul. gen. Władysława Andersa przy Nowolipkach
Przebieg
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 0 km Plac Bankowy
Aleja „Solidarności”
Ikona ulica z lewej.svg ul. Nowolipki
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. M. Anielewicza,
ul. Świętojerska
Ikona ulica z lewej.svg ul. Dubois
Ikona ulica z lewej.svg ul. Niska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Stawki
ul. Muranowska
Ikona ulica z lewej.svg ul. Alka Dawidowskiego
Ikona ulica wiadukt.svg ul. Słomińskiego
ul. A. Mickiewicza
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ulica gen. Władysława Andersa
ulica gen. Władysława Andersa
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ulica gen. Władysława Andersa
ulica gen. Władysława Andersa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica gen. Władysława Andersa
ulica gen. Władysława Andersa
Ziemia52°15′07,0″N 20°59′53,2″E/52,251944 20,998111
Ulica przy skrzyżowaniu z ul. Stawki ok. 1949
Kino Muranów, ul. gen. Andersa 1

Ulica gen. Władysława Andersa – ulica w Warszawie łącząca Śródmieście z Żoliborzem.

Przebieg[edytuj]

Ulica jest przedłużeniem w kierunku Żoliborza śródmiejskiej ul. Marszałkowskiej łącząc plac Bankowy z ul. Stawki i przechodzi w kierunku północnym w ul. Adama Mickiewicza nad torami kolei obwodowej. W całości przebiega przez obszar Muranowa.

W porównaniu do ul. Adama Mickiewicza i ul. Marszałkowskiej ulica jest niedokończona, tzn. na całej długości jest jednojezdniowa, przy czym od strony wschodniej w trakcie budowy pozostawiono miejsce na drugi pas jezdni (wytyczenie jej uniemożliwiła postawiona tam wentylatornia metra). Wzdłuż całej jej długości biegnie linia tramwajowa, a pod ulicą – pierwsza linia warszawskiego metra pomiędzy stacjami atusz Arsenał i Dworzec Gdański (stacja Muranów nie została zrealizowana).

Pomiędzy al. „Solidarności” a ul. Anielewicza po zachodniej stronie ulicy znajdują się skwery: Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” i Ofiar Stalinizmu.

Historia[edytuj]

Pierwotnie droga łącząca rejon Leszna z Nalewkami. Jako ulica biegnąca od ul. Długiej i ul. Leszno do Nowolipek powstała w roku 1766. Jej zabudowa powstała od końca XVIII wieku; były to przeważnie dwupiętrowe kamienice oraz tworzący przewężenie ulicy Pałac Mostowskich, rozbudowany około roku 1775.

Lata 1821-28 przyniosły realizację kamienic projektowanych przez wybitnych architektów, takich jak Karol Galle i Antonio Corazzi.

Cała dawna zabudowa ulicy została zniszczona w roku 1944. W czasie powstania warszawskiego w rejonie późniejszej ulicy toczyły się walki w Ogrodzie Krasińskich o tzw. Pasaż Simonsa.

Współczesna ulica powstała w latach 1946–1947 i wytyczona została wśród ruin getta warszawskiego. Została oddana do użytku 15 listopada 1947[1]. W marcu 1950 nadano jej nazwę Marcelego Nowotki[2]. Zmieniono w ten sposób przedwojenny układ w tym rejonie Warszawy – włączono w jej skład fragment ulicy Przejazd, Nowolipki, Nalewki oraz placu Muranowskiego. Z dawnej zabudowy ulicy zrekonstruowano w okresie powojennym jedynie Pałac Hilzenów – Mostowskich.

W 1951 przed kino Muranów trafiła zabytkowa fontanna z roku 1866, projektu Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego, o wystroju rzeźbiarskim wykonanym przez Leonarda Marconiego. Jej wcześniejszymi lokalizacjami były ul. Krakowskie Przedmieście oraz Plac Bankowy.

W okresie powojennym powstała zabudowa ulicy w większości w stylu socrealistycznym, na północ od ul. Anielewicza osiedle projektu pracowni Stanisława Brukalskiego (1953). Według projektu budynki miały otrzymać bogaty wystrój klasycystyczny, lecz po odejściu od socrealizmu budynki otynkowano gładko bez realizacji wystroju. 12 października 1963 roku odsłonięto Pomnik Żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego, ostatnie przed śmiercią dzieło Xawerego Dunikowskiego.

W listopadzie 1990 ulica zmieniła nazwę na Władysława Andersa[3]. W 1999 na skwerze pomiędzy ul. Andersa a Ogrodem Krasińskich powstał Pomnik Bitwy o Monte Cassino proj. Kazimierza Gustawa Zemły wraz z obeliskiem z podobizną gen. Władysława Andersa.

Ważniejsze obiekty[edytuj]

Przypisy

  1. Warszawa.Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1966, s. 22.
  2. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 381. ISBN 83-86619-97X.
  3. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 325. ISBN 83-86619-97X.

Linki zewnętrzne[edytuj]