Uniemyśl (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniemyśl
Ruiny kościoła pw. św. Mateusza (2007 r.)
Ruiny kościoła pw. św. Mateusza (2007 r.)
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kamiennogórski
Gmina Lubawka
Liczba ludności (III 2011) 80[1]
Strefa numeracyjna (+48) 75
Kod pocztowy 58-408
Tablice rejestracyjne DKA
SIMC 0190578
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Uniemyśl
Uniemyśl
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Uniemyśl
Uniemyśl
Ziemia50°37′49″N 16°02′28″E/50,630278 16,041111

Uniemyśl (przed 1945 niem. Berthelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, nad potokiem Szkło, na granicy Gór Kruczych i Zaworów.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.

Historia[edytuj]

Na tym terenie najprawdopodobniej w X wieku dominowali Bobrzanie - jedno z polskich plemion. Uniemyśl został założony przez Czechów, bowiem do 1289 r. południowa część Kotliny Kamiennogórskiej wchodziła w obręb Czech, następnie zaś wskutek sojuszu jaworsko-czeskiego Bolko I Surowy przejmuje od Wacława II Chełmsko Śląskie wraz z okolicznymi ziemiami. Wieś lokowana w dokumencie z 1367 r., w którym mowa jest o nabyciu przez Bolka I Surowego wsi od Wacława Il, tym samym Uniemyśl staje się częścią Księstwa Jaworskiego, które w okresie rozbicia dzielnicowego stanowiło część Królestwa Polskiego.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty[2]:

  • kościół filialny pw. św. Mateusza, ruiny, położony na wzniesieniu w centrum wsi, barokowy, wybudowany w latach 1748-1750 - w XVIII w., spłonął doszczętnie w 1972 r. Jego twórcą był J. A. Jentsch, jeden z wybitniejszych budowniczych barokowych na Śląsku, pracujący na potrzeby cystersów z Krzeszowa.
  • karczma sądowa, obecnie dom nr 18 (decyzja nr 60), drewniano-murowana, przysłupowy, z XVIII-XX w.

Klub Przyrodników[edytuj]

Niszczejącą karczmę kupił w 2008 r. Klub Przyrodników, planujący zorganizowanie tutaj stacji terenowej, prowadzącej działania z zakresu ochrony przyrody na obszarze Sudetów i Dolnego Śląska oraz edukacji przyrodniczej skierowanej zwłaszcza do dzieci i młodzieży. W przyszłości powstanie tutaj biuro, biblioteka przyrodnicza oraz ekspozycja muzealna, będą prowadzone warsztaty, konferencje i różnorodne wydarzenia. Podobnie jak wiele innych domów przysłupowych w regionie, budynek przez wiele lat popadał w ruinę i obecnie wymaga generalnego remontu oraz przystosowania do pełnienia nowych funkcji. W pierwszej kolejności, pod okiem konserwatora zabytków z Jeleniej Góry, karczma została zabezpieczona przed dalszą dewastacją, a obecnie trwają prace nad pozyskaniem funduszy i opracowaniem dokumentacji niezbędnej do realizacji dalszych prac.

Do Uniemyśla coraz częściej zaglądają również sympatycy Klubu Przyrodników z innych części kraju i Europy, co przyczynia się do promocji Uniemyśla oraz sąsiednich miejscowości.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Strona informacyjna z regionu powiatu kamiennogórskiego powiatowa.info Strona Sudeckiej Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Uniemyślu

Bibliografia[edytuj]

  • Góry Kamienne, T. 9, pod red. M. Staffy, Wrocław, Wydawnictwo I-BIS, 1996, s. 229-233

Przypisy