Vinci (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vinci S.A.
ilustracja
Państwo

 Francja

Siedziba

Rueil-Malmaison

Data założenia

1899

Prezes

Xavier Huillard

Giełda

EPA

ISIN

FR0000125486

Symbol akcji

DG

brak współrzędnych
Strona internetowa

Vinci – francuskie przedsiębiorstwo budowlane zajmujące, wraz z Eiffage i Bouygues, czołowe miejsce w swojej branży we Francji i na świecie. Wywodzi się z przedsiębiorstwa Société générale d'entreprises (SGE), założonego w 1899 roku. Firma SGE została w 2000 roku przemianowana na Vinci.

SGE było w latach 1966–1984 kontrolowane przez Compagnie générale d'électricité (CGE), czyli obecne przedsiębiorstwo Alcatel-Lucent, w latach 1984–1988 przez Saint-Gobain, a później (do 2000 roku) przez poprzedniczkę VivendiCompagnie générale des eaux. W 2000 roku grupa Vinci usamodzielniła się i przejęła przedsiębiorstwo Grands travaux de Marseille, filię innej francuskiej grupy Suez.

Przedsiębiorstwo posiada również 73,4% akcji spółki Autoroutes du sud de la France, która jest właścicielem autostrad we Francji południowej i środkowej.

Filią ramienia Vinci Construction w Polsce jest przedsiębiorstwo Warbud. Vinci Construction jest też właścicielem koncernu Eurovia, zajmującego się wyłącznie budownictwem drogowym. Polską częścią koncernu jest przedsiębiorstwo Eurovia Polska SA z Wrocławia.

Filią ramienia Vinci Energies w Polsce jest przedsiębiorstwo Axians (z siedzibą w Gdyni), działające na rynku telekomunikacyjnym, oraz Calanbau TPI[potrzebny przypis] (z siedzibą w Warszawie), działające na rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, Cegelec sp. z o.o. (z siedzibą w Katowicach), działające pod marką Actemium na rynku usług inżynieryjnych dla przemysłu (między innymi utrzymanie ruchu, prace inżynierskie i instalacyjne elektryczne i mechaniczne, transfery i relokacje maszyn i linii produkcyjnych, automatyka, efektywność energetyczna) oraz Actemium BEA Polska (z siedzibą we Wrocławiu) świadczące usługi w zakresie elektrotechniki i automatyzacji głównie w branży górnictwa odkrywkowego i energetycznej[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Actemium, VINCI Energies Poland [dostęp 2019-06-04] (fr.).