Capgemini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Capgemini – przedsiębiorstwo świadczące zintegrowane usługi w zakresie: konsultingu, technologii informatycznych i outsourcingu. Grupa Capgemini zatrudnia ponad 125 000 specjalistów w ponad 300 biurach w 30 krajach i odnotowała w roku 2012 przychód w wysokości 10,3 mld euro.

Historia[edytuj]

W 1967 roku Serge Kampf założył firmę Sogeti, której zadaniem było dostarczanie usług IT oraz wsparcie techniczne użytkowników komputerów na rynku francuskim. W okresie krótszym niż 8 lat firma stała się wiodącym dostawcą usług IT we Francji i ważnym graczem na europejskiej scenie branży IT.

Wczesne lata (1967–1975)[edytuj]

Korzenie firmy Capgemini sięgają francuskiego miasta Grenoble, gdzie Serge Kampf założył firmę Sogeti w 1967 roku. Do 1975 roku, w wyniku przejęcia dwóch dużych firm świadczących usługi IT, CAP i Gemini Computer Systems, stworzona została firma, która stała się europejskim liderem, obecnym na rynkach 21 krajów.

Okres ekspansji (1975–1989)[edytuj]

Firma kontynuuje rozwój, przenosząc swoje zainteresowanie z wymagających dużych nakładów kapitałowych rozwiązań maszynowych na wysokowartościowe inteligentne usługi. Do 1989 roku, dzięki wewnętrznej restrukturyzacji, ekspansji w Europie i wejściu na rynek amerykański, firma uplasowała się wśród pięciu światowych liderów w swoim sektorze.

Nowe strategie rozwoju (1990–1997)[edytuj]

Firma Capgemini wypracowała praktykę świadczenia usług konsultingowych w zakresie zarządzania w wyniku serii strategicznych przejęć, wliczając w to United Research (1990) oraz Mac Group (1991) w USA i Gruber Titze and Partners (1993) oraz Bossard (1997) w Europie.

Budowanie przyszłości (od 1998 – do teraz)[edytuj]

Wraz z rozwojem globalnego rynku IT firma kładła coraz większy nacisk na dwa rodzaje działalności: lokalne usługi specjalistyczne i outsourcing. Firma Capgemini opracowała również koncepcję świadczenia usług – Rightshore®, której celem jest zapewnienie równowagi w wykorzystaniu najlepszych talentów z różnych lokalizacji, aby jako jeden zespół tworzyć i dostarczać rozwiązania dla klientów. Globalna sieć modelu Rightshore® obejmuje centra offshore w Indiach, Maroku i Argentynie, a także centra nearshore jak centra ousourcingu BPO i ITO w Polsce.

Capgemini obecnie[edytuj]

Siedziba główna mieści się w Paryżu. Capgemini jest spółką akcyjną, notowaną na platformie Euronext na Giełdzie Papierów Wartościowych w Paryżu i wchodzi w skład indeksu CAC 40. Od 2005 roku jest członkiem konsorcjum The Open Group.

Capgemini w Polsce[edytuj]

Firma działa w Polsce od roku 1996 przejmując istniejącą od roku 1990 firmę konsultingową Bossard. W roku 2000 firma Gemini Consulting zakupiła praktykę konsultingową Ernst & Young. W roku 2003 firma dokonała kolejnej inwestycji w Polsce przejmując działające od 1996 roku centrum outsourcingu w Krakowie. Obecnie polski zespół liczy prawie 6000 pracowników, którzy zatrudnieni są w biurach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Opolu realizując projekty z zakresu biznesu i technologii.

Działy Capgemini Polska:

Business Process Outsourcing to dynamiczny, szybko rozwijający się dział świadczzący usługi w zakresie finansów i księgowości, operacji bankowych, obsługi klienta, zarządzania dostawami oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Polskie Centrum BPO mieszczące się w Krakowie oraz Katowicach, nastawione jest na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i pracę w zespołach, która pozwala zdobyć ciekawe doświadczenie pracując w międzynarodowym środowisku. Klientami są międzynarodowe korporacje, stąd też pracownicy posługują się ponad 30 językami obcymi. W polskich biurach BPO zatrudnionych jest obecnie ponad 3000 pracowników.

W ramach Infrastructure Services (Katowice, Kraków, Opole) obsługiwani są klienci z całego świata w zakresie usług zdalnego wsparcia technicznego oraz zdalnego zarządzania ich infrastrukturą informatyczną. Obecnie świadczone są usługi dla klientów w zakresie zarządzania IT, zarządzania infrastrukturą, oraz service desk. Eksperci pracują w rozmaitych środowiskach m.in.: Unix, Linux, Windows, Mainframe, VMware, Oracle, zgodnie z metodologią ITIL.

Capgemini Software Solutions Center (Wrocław) jako centrum rozwoju oprogramowania i usług informatycznych firmy Capgemini specjalizuje się w projektach rozwiązań dla znanych na całym świecie, renomowanych klientów. Centrum współpracuje ściśle z niemieckimi oddziałami Capgemini. Obecnie wrocławskie Software Solutions Center zatrudnia ponad 800 specjalistów branży IT, którzy zajmują się głównie: projektowaniem, tworzeniem, testowaniem oraz wdrażaniem indywidualnych rozwiązań IT w oparciu o nowoczesne technologie programistyczne, takie jak Java, czy .NET, platformy bazodanowe (np. Oracle), Business Intelligence oraz technologie mobilne (np. Android, iOS, Windows Phone).

W ramach Application Services (Warszawa) zespoły ekspertów zajmują się złożonymi projektami transformacji przedsiębiorstw, które mają trwały wpływ na wzrost i pozycję konkurencyjną. Klientom oferowany jest szeroki zakres ekspertyz z zakresu konsultingu oraz wspiercie firmy w projektach, których celem jest opracowanie i transformacja systemów informatycznych. Pracownicy rozwijają swoje kompetencje pełniąc rolę kierowników projektów, architektów systemów, konsultantów technologii informatycznych, programistów i autorów innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Odpowiedzialność korporacyjna[edytuj]

W 2004 roku firma Capgemini przyłączyła się do inicjatywy ONZ Global Compact. Firmy należące do tego programu respektują i promują 10 zasad dotyczących praw człowieka, ochrony środowiska, praw pracowniczych i walki z korupcją. Firmy, które podpisują umowę, zobowiązują się corocznie przedstawić raport na temat sposobu wprowadzenia ustalonych zasad w ich środowisku pracy oraz sposobu pomiaru zaawansowania ich realizacji i postępowania zgodnie z nimi. Zasady ONZ Global Compact zostały uwzględnione w Kodeksie etycznym firmy.

W Polsce Capgemini jest członkiem Foundation for Corporate Social Responsibility oraz realizuje projekty z zakresu odpowiedzialności społecznej obejmującej działania edukacyjne i społeczne.

W 2011 roku firma Capgemini zdecydowała się na stworzenie spójnej strategii społecznej odpowiedzialności w Polsce. Kierując się priorytetami społecznymi i naszymi wartościami, w oparciu o które funkcjonuje na co dzień, Capgemini zaprojektowała działania wokół obszarów:

Zaangażowanie społeczne

Projekt Teatr

Capgemini jako jedyna firma w Polsce może pochwalić się tak znakomitym spektaklem charytatywnym, granym przez swoich pracowników. Zainicjowany w 2008 roku projekt stał się już wizytówką firmy. Co roku w Krakowie pracownicy Capgemini prezentują wyjątkowy charytatywny spektakl.

Program grantowy

W ramach programu pracownicy Capgemini, którzy zgłoszą pomysły na projekty zaangażowania społecznego mogą otrzymać dofinansowanie od firmy na realizację swoich projektów. W poprzednich edycjach nagrodzono inicjatywy takie jak: Akcja renowacja (gruntowne odnowienie mebli dla przedszkolaków), projekt Zielona Inicjatywa (warsztaty dla młodych liderów, których celem było wzmocnienie ich kompetencji niezbędnych do jeszcze lepszego nauczania, wspierania i kierowania młodzieżą z ośrodka „Siemacha”), Baza danych i portal adopcyjny dla zwierząt, Capgemini dzieciom, Wakacyjna Akademia Seniora, Recykling, Decyzje, które wpływają na przyszłość (pomoc młodym ludziom w dokonaniu właściwego wyboru studiów), Pomoc kotom z pożaru znajdującym się pod opieką fundacji AFN i remont kociarni.

Akcje uzupełniające w tym obszarze to:

Coroczne Zbiórki Krwi

Kampania 1% wspierająca członków rodzin i przyjaciół pracowników

Capgemini było także najliczniej reprezentowaną firmą (spoza grona organizatorów) w pierwszym Krakow Business Run.

Środowisko

Program „Embrace Eco Ethics”

Jego celem jest edukacja ekologiczna pracowników, a także stopniowe wprowadzanie akcji stanowiących odpowiedź na firmową globalna politykę środowiskową, np. zmniejszenie zużycia energii; wprowadzenie segregacji śmieci w biurach.

Światowy dzień bez samochodu

Oba krakowskie biura mają certyfikat miejsca Przyjaznego Rowerom.

Nagrody oraz certyfikaty[edytuj]

 • „Największa firma świadcząca usługi doradcze” TOP 200 edycja 2012
 • „Firma o największym wzroście zatrudnienia” TOP 200 edycja 2012
 • „Firma o najwyższym zatrudnieniu” TOP 200 edycja 2012
 • „Najlepsze miejsce pracy IT w Polsce 2012” Computerworld
 • „Top Employer 2012”
 • 1 miejsce wśród „Firm Odpowiedzialnych Społecznie” w 2012
 • „Złote Godło Jakości 2012”
 • „Jakość roku 2011”
 • „Solidny Pracodawca 2010”
 • „Dobra Firma 2010”
 • „Małopolska Nagroda Gospodarcza 2010”
 • Certyfikaty ISO 9001:2000 na wszystkie usługi oferowane w Polsce

Linki zewnętrzne[edytuj]