Air Liquide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Air Liquide S.A.
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1902
Siedziba Paryż, Francja Francja
Prezes Benoît Potier
Branża chemia
Produkty gazy techniczne
Zatrudnienie 40 000
Strona internetowa

Air Liquide S.A. – francuskie przedsiębiorstwo chemiczne z główną siedzibą w Paryżu, specjalizujące się w wytwarzaniu gazów przemysłowych.

Firma została założona w 1902 roku przez fizyka i wynalazcę Georges'a Claude'a oraz przedsiębiorcę Paula Delorme'a. Początkowo jej działalność koncentrowała się na wykorzystaniu operacji skraplania powietrza do pozyskiwania tlenu. Obecnie Grupa Air Liquide jest światowym liderem w dziedzinie gazów technicznych i medycznych oraz związanych z nimi usług. Oprócz produkcji i dystrybucji swoich podstawowych produktów, tj. tlenu, azotu, argonu, wodoru i innych gazów, Air Liquide dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania globalne.

Air Liquide Polska Sp. z o.o.[edytuj | edytuj kod]

Grupa Air Liquide rozpoczęła działalność w Polsce w 1995 roku. Obecnie posiada trzy zakłady produkujące tlen, azot, argon, oraz krypton-ksenon. Pierwszy z nich to największa w Polsce instalacja do rozdziału powietrza w Dąbrowie Górniczej, pozostałe dwa zakłady zlokalizowane są w Krakowie i Puławach. Air Liquide posiada nowoczesne centra napełniania butli, oparte na w pełni zautomatyzowanej technologii, co pozwala na uzyskiwanie gazów o stałej i powtarzalnej jakości oraz gwarantuje stabilny skład gazu podczas całego cyklu użytkowania butli. Napełnialnie butli są zlokalizowane w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu oraz Pruszczu Gdańskim.

Produkowane i dystrybuowane gazy mogą być dostarczane w pojedynczych butlach lub w wiązkach (dla gazów sprężonych), w izolowanych próżniowo cysternach (w fazie ciekłej) lub siecią rurociągów. Firma posiada własne rozwiązania, tzw. instalacje on-site, przeznaczone do produkcji gazów bezpośrednio w zakładzie klienta. Sprzedaż gazów sprężonych realizowana jest również poprzez sieć punktów sprzedaży.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]