Saint-Gobain (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Compagnie de Saint-Gobain
Ilustracja
logo
Państwo  Francja
Siedziba Courbevoie
Forma prawna Société anonyme
Prezes Pierre-André de Chalendar
Giełda Euronext
ISIN FR0000125007
brak współrzędnych
Strona internetowa

Saint-Gobain – francuski koncern przemysłowy produkujący m.in. szkło, plastik, gips (Rigips), wełnę izolacyjną (Isover, ISOROC), chemię budowlaną (Weber[1]) i inne materiały budowlane. Dystrybuuje materiały poprzez sieć hurtowni branży grzewczej, sanitarnej, instalacyjnej i remontowo-budowlanej.

Saint-Gobain zostało założone przez ministra Colberta w 1665 r. jako Manufacture royale de glaces de miroirs dla przełamania dominacji Republiki Weneckiej w produkcji szkła. Pierwszym zleceniem fabryki była produkcja szkła na potrzeby sali lustrzanej w pałacu wersalskim.

Grupa Saint-Gobain zajmuje dziesiąte miejsce wśród największych francuskich spółek; jest notowana na giełdzie w Paryżu i wchodzi w skład indeksu CAC 40. Spółka produkuje najwięcej materiałów izolacyjnych na świecie; na rynku europejskim jest liderem w produkcji szkła.

Saint-Gobain (poprzez spółkę Saint-Gobain Abrasives) jest właścicielem jednej z najpopularniejszych marek materiałów ściernych - Norton. Pod tą nazwą dystrybuuje w Europie kilka tysięcy produktów[2] przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu i zastosowań domowych.

Saint-Gobain w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce Saint-Gobain ma zakłady produkcyjne w Gliwicach, Strzemieszycach Wielkich (dzielnica Dąbrowy Górniczej), Żarach, Kole, Nidzicy oraz w Gorlicach.

Saint-Gobain Abrasives przejęło w 2001 r. zakład produkcyjny materiałów ściernych w Kole[3][4].

Sieci hurtowni:

  • Tadmar - sieć hurtowni branży grzewczej, sanitarnej i instalacyjnej (55 hurtowni na terenie całego kraju)[5].
  • Platforma dla Remontu i Budowy - sieć hurtowni materiałów budowlanych i remontowych (4 hurtownie w Warszawie i Czeladzi)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]