Węgierka (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Węgierka
Ruiny bastei obronnej
Ruiny bastei obronnej
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat jarosławski
Gmina Roźwienica
Liczba ludności (2013) 808[1]
Strefa numeracyjna (+48) 16
Kod pocztowy 37-560
(poczta: Pruchnik)
Tablice rejestracyjne RJA
SIMC 0610678
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Węgierka
Węgierka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Węgierka
Węgierka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Węgierka
Węgierka
Ziemia 49°53′16″N 22°33′29″E/49,887778 22,558056

Węgierkawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, na Pogórzu Dynowskim. Leży nad potokiem Węgierka dopływem Mleczki, ok. 19 km na południowy wschód od Jarosławia.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie przemyskim.

Pierwsze pisane wzmianki o Węgierce pochodzą z połowy XIV w. W północnej części wsi, przy trakcie z Jarosławia do Pruchnika zbudowano w połowie XV w. dwór obronny, w końcu XV w. przebudowany na nowoczesną fortecę bastejową. Pod koniec XVIII w. zamek spłonął i nie został już odbudowany. Zamek zbudowany był na planie kwadratu o wymiarach 40x40 m. Miał dwie basteje: od strony płn.-zach. (zachowana) i płd.-zach. Posiadał dwa skrzydła mieszkalne: zachodnie i południowe, z pozostałych stron były mury kurtynowe.

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela należącej do dekanatu Pruchnik[2]. Pośrodku wsi znajduje się kaplica (dawna cerkiew greckokatolicka) z 1886 oraz kościół parafialny zbudowany w latach 1984-1986. Na południowym krańcu wsi jest odkrywka skalna i wapiennik.

Na płd-wsch. krańcu wsi, nad doliną potoku Borycz znajdują się dobrze zachowane elementy grodziska wczesnośredniowiecznego (administracyjnie jest to teren wsi Tuligłowy).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]