Przejdź do zawartości

Sokołów Małopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokołów Małopolski
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Magistrat miejski w Rynku
Herb
Herb
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Powiat

rzeszowski

Gmina

Sokołów Małopolski

Aglomeracja

rzeszowska

Data założenia

XIV wiek

Prawa miejskie

1569

Burmistrz

Andrzej Kraska

Powierzchnia

15,54[1] km²

Wysokość

229 m n.p.m.

Populacja (2023)
• liczba ludności
• gęstość


4316[2]
277,7 os./km²

Strefa numeracyjna

17

Kod pocztowy

36-050

Tablice rejestracyjne

RZE

Położenie na mapie gminy Sokołów Małopolski
Mapa konturowa gminy Sokołów Małopolski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sokołów Małopolski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sokołów Małopolski”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sokołów Małopolski”
Położenie na mapie powiatu rzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu rzeszowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Sokołów Małopolski”
Ziemia50°13′57″N 22°07′15″E/50,232500 22,120833
TERC (TERYT)

1816114

SIMC

0974966

Urząd miejski
ul. Rynek 1
36-050 Sokołów Małopolski
Strona internetowa
BIP

Sokołów Małopolski (hebr. סוקולוב מאלופולסקי) – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski. Jest jednym z miast aglomeracji rzeszowskiej. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 878, 875 i 881 oraz droga ekspresowa S19. Leży na obszarze historycznej Małopolski.

Do około 1395 roku obecna ziemia sokołowska z prawdopodobną osadą łowiecko-targową leżała w graniach Księstwa Bełskiego, jednak decyzją Jadwigi Andegaweńskiej wydzielono jego część i wcielono do ziemi przemyskiej[3][4]. W XVI w. Sokołów położony był w powiecie przeworskim w województwie ruskim[5].

Według danych z 31 grudnia 2022 Sokołów Małopolski liczył 4303 mieszkańców[6].

Ośrodek usługowy i handlowy; drobny przemysł: metalowy, tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, drzewny i spożywczy.

Nazwa i herb miasta[edytuj | edytuj kod]

Sokołów Małopolski swoją nazwę bierze jeszcze z czasów przed lokacją miasta – z założonej tutaj jeszcze prawdopodobnie w XIV wieku szkółki sokolniczej i obudowanej wokół niej osady w środku Puszczy Sandomierskiej.

Według jednej z miejscowych legend osada powstała na rozkaz Króla Kazimierza Wielkiego. Według niej władca w czasie podróży nowo wytyczonym szlakiem z Rzeszowa do Lublina zatrzymał się na postój na polanie w okolicy obecnego Kościoła św. Ducha. I gdy na rozłożystym dębie ujrzał sokole gniazdo, nakazał w tym miejscu założyć leśnictwo wraz z szkółką przyuczającą sokoły do polowań[7].

Miasto zostało w dokumentach lokacyjnych zostało wzmiankowane jako Sokolow.

 Osobny artykuł: Herb Sokołowa Małopolskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Sokołów Małopolski leży na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych: „krakowskiego” z Tarnowa przez Krzeszów i „Madziarskiego” z Sandomierza przez Rzeszów i Duklę na Węgry. Usytuowane w węźle pięciu gościńców, w widłach Wisły i Sanu, na Płaskowyżu Kolbuszowskim w granicach Kotliny Sandomierskiej, w odległości 24 kilometrów na północ od Rzeszowa i 128 kilometrów na południe od Lublina. W pobliżu znajduje się Port Lotniczy w Jasionce (11 km).

Teren gminy leży na obszarze dawnej Puszczy Sandomierskiej, a najbardziej wartościowe fragmenty tego kompleksu leśnego zostały objęte ochroną krajoznawczą tworząc Sokołowsko-Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu. Miasto i Gmina Sokołów Małopolski posiada łagodny klimat, z niewielką ilością opadów.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.

Anna Pilecka z Pilczy (herbu Leliwa), pierwsza dziedziczka Sokołowa Małopolskiego
Pomnik Wdzięczności za Odzyskaną Wolność (1933). Figura Maryi jako królowej

Historia[8][edytuj | edytuj kod]

Okres przelokacyjny[edytuj | edytuj kod]

Początek miastu Sokołów Małopolski dała stara osada łowiecka i targowa w Puszczy Sandomierskiej, powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Funkcję targową (Rynku) pełnił obecny Plac Świętego Jana, który po lokacji zmienił swoje pierwotne przeznaczenie, a w jego centralnym punkcie w późniejszym okresie wybudowano Kościół parafialny.

Lokacja miasta[edytuj | edytuj kod]

W 1569 roku Jan z Pilczy Pilecki otrzymał od Zygmunta Augusta prawa miejskie dla Sokołowa i nakreślił renesansowe rozplanowanie sieci ulic z centralnie położonym obszernym rynkiem o wymiarach 150 x 150 metrów. Miasto zostało ulokowane kilkaset metrów na północ od centrum przedlokacyjnej osady, na prawie chełmińskim, a mieszkańcy zwolnieni byli z podatków na kolejnych 20 lat.

XVII wiek[edytuj | edytuj kod]

Rozwój miasta zostaje przerwany w roku 1608, kiedy to Sokołów zniszczył i ograbił Stanisław Stadnicki z Łańcuta zwany „Diabłem Łańcuckim”. Miasto rozwijało się szybko, uzyskując status prężnego ośrodka rzemieślniczego, którego wyroby szewskie, stolarskie, garncarskie, tkackie i kowalskie słynęły w szerokiej okolicy. W roku 1641 wydany zostaje ponadto dekret powołujący do życia w Sokołowie cech wspólny obejmujący bednarzy, stolarzy, kołodziejów i garncarzy.

W roku 1657 Sokołów po raz kolejny zostaje zniszczony, tym razem za sprawą węgierskich wojsk pod wodzą księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego. Miasto zostaje wtedy spalone, a wraz z nim miejscowy kościół. W XVII w. próbą obrony, przeciw rozmaitym najazdom, była budowa fortyfikacji. Wcześniej miasto nękali między innymi Węgrzy oraz Tatarzy, pustosząc również okoliczne miejscowości.

Okres pod zaborami i po uzyskaniu niepodległości[edytuj | edytuj kod]

Mapa katastralna Sokołowa Małopolskiego z 1853 roku
Pieczęć Sądu Powiatowego w Sokołowie Małopolskim z XIX wieku

Po 1772 roku Sokołowszczyzna wraz z samym Sokołowem wcielona zostaje do zaboru austriackiego. Mimo licznych tragicznych wydarzeń miasto szybko się rozwija. W 1786 roku liczy już ponad 450 domów mieszkalnych. W 1793 roku powstaje Sokołowska Szkoła Miejska (Stadtschule), jeden z siedmiu tego typu obiektów w całym cyrkule rzeszowskim.

W połowie XIX wieku zostaje stolicą powiatu sokołowskiego[9]. Niepomyślny koniec XIX wieku i pierwsza połowa wieku XX przyhamowują jednak rozwój gospodarczy miasta[10].

W 1863 roku dochodzi do dużego pożaru dzielnicy żydowskiej, a następnie – 25 lipca 1904 roku w wielkim pożarze, w ciągu zaledwie trzech godzin Sokołów doszczętnie spłonął, co zmusiło dużą część mieszkańców do opuszczenia miasta. Zmniejszyła się również liczba ludności żydowskiej w mieście, szczególnie tej bogatszej, która udaje się na emigrację m.in. do Stanów Zjednoczonych.

W czasie pożaru spłonęło ponad 600 domów spośród wszystkich około 740, które znajdowały się w mieście. W związku z czym dach nad głową straciło około 700 sokołowskich rodzin. Przed ogniem ocalała wschodnia część miasta w okolicy ulic Leżajskiej, Łańcuckiej i południowego odcinka ulicy Rzeszowskiej[11].

Miasto po tych wydarzeniach wyraźnie podupada, a w okresie międzywojennym staje się to jeszcze bardziej widoczne. Likwidowane zostają urzędy, zniesiony zostaje urząd podatkowy, a w mieście nie zostaje wybudowana żadna fabryka, podczas gdy miasto leżało w obrębie Centralnego Okręgu Przemysłowego, nie powstała również planowana linia kolejowa, która miała przebiegać przez Sokołów.

Południowo-zachodni narożnik rynku w Sokołowie po pożarze 25–26 lipca 1904 r. Po lewej ruiny dawnej apteki
Przedwojenny sokołowski rynek wraz z kościołem i jego starą wieżą w tle

W październiku 1938 honorowe obywatelstwo miasta otrzymał premier Felicjan Sławoj Składkowski[12]. W czasie II wojny światowej w 1944 roku część zabudowy Sokołowa, w tym m.in. stadion sportowy, uległy zniszczeniu w wyniku bombardowania wojsk nazistowskich.

W 1944 roku w pobliskim lesie w Turzy NKWD przeprowadzało egzekucje żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Właściciele miasta[13][edytuj | edytuj kod]

Od czasów lokacji Sokołów Małopolski był miastem prywatnym. W ciągu swojej historii (aż do rozparcelowania po 1906 roku) należał do rodów Pileckich (od lokacji miasta do 1631), Kostków (do 1640), Działyńskich (do 1671), Branickich (do 1733), Lubomirskich (do 1749), Grabińskich herbu Pomian (do 1825).

Do 1869 roku dobra sokołowskie po bezpotomnej śmierci Marianny Grabińskiej trafiają w ręce m.in. baronowej Alviny von Schlippenbach i hrabiego Carla von Lachmana, a w 1869 majątek sokołowski kupuje Jan Władysław Zamoyski – ostatni dziedzic Sokołowa.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 • Piramida wieku mieszkańców Sokołowa Małopolskiego w 2014 roku[14].

Ludność[15][16][edytuj | edytuj kod]

Zabytki i charakterystyczne obiekty[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny układ ulic wpisany został do rejestru zabytków. W wyniku pożarów (szczególnie z 1904 roku) nie przetrwało zbyt wiele budowli z dawniejszych okresów. Miasto posiada zwartą zabudowę z XIX i XX wieku. Charakterystyczna dla ulic Sokołowa Małopolskiego jest zwarta, głównie parterowa-murowana zabudowa oraz drewniane budownictwo mieszkalne z ozdobnymi gankami z XIX wieku.

Charakterystyczna dla Sokołowa Małopolskiego drewniana zabudowa Śródmieścia
Drewniana zabudowa Sokołowa Małopolskiego przy ul. Sienkiewicza
Zabytkowy drewniany dom mieszkalny przy ul. 3 Maja
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela przy ul. Rzeszowskiej
 • Magistrat miejski z 1907 roku będący siedzibą władz gminy, z charakterystyczną facjatą pośrodku dachu z neogotyckim szczytem.
 • Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1908–1916 według projektu Jana Sas Zubrzyckiego. Nowy hełm wyniosłej wieży tego kościoła, zniszczonej w wyniku działań wojennych w lipcu 1944 roku zaprojektował Wiktor Zin. Wieża kościoła jest najwyższym obiektem budowlanym Sokołowa Małopolskiego.
 • Kompleks dawnej Szkoły Podstawowej przy ul. Rzeszowskiej, z którego najstarsza część pochodzi z lat 1883–1885. Obecnie siedziba m.in. Muzeum Regionalnego.
 • Nowa Synagoga z XIX wieku, po przebudowie po zakończeniu II wojny światowej służąca jako dom kultury i muzeum, mieszcząca się przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
 • Pomnik Wdzięczności za Odzyskaną Wolność z figurą Maryi jako królowej w centrum Rynku. Odsłonięty w 1933 roku z inicjatywy m.in. pochodzącej z Sokołowa Polonii z Chicago.
 • Kapliczka św. Onufrego z połowy XVIII wieku, ulokowana przy ulicy Wojska Polskiego, z kamienną figurą przedstawiającą Świętego. Według miejscowej legendy monument miał chronić tę część miasta przed klęską powodzi. Ufundowana przez miejscowych kupców.
 • Kościół św. Ducha z drugiej połowy XIX wieku. Położony przy ul. Lubelskiej.
 • Fragmenty miejskich wałów obronnych z lat 30. XVII wieku. W XVII wieku Sokołów Małopolski posiadał wały ziemne zwieńczone kilkumetrowym, drewnianym parkanem wraz z pięcioma bramami wjazdowymi i fosą. Ich pozostałości zachowały się obecnie w południowej części miasta w plebańskim ogrodzie oraz od strony wschodniej przy ulicy Zawale.
 • Nowy cmentarz żydowski. Najlepiej zachowany w województwie podkarpackim z 300 nagrobkami pochodzącymi z wieków od XVII do XX.
 • Willa Janina z 1906 roku przy ulicy Podstawskiego. Neobarokowy budynek, zdobiony od frontu ryzalitem, werandą oraz zdobionym szczytem. Obecnie w stanie dewastacji. W przeszłości siedziba miejskiego komisarza, w okresie PRL przekształcony na mieszkania komunalne.

Na obrzeżach Sokołowa znajduje się wiele XVIII-wiecznych krzyży i figur.

Historyczne (nieistniejące) już obiekty[edytuj | edytuj kod]

Nieistniejący modrzewiowy kościół pw. Świętych Apostołów (1670-1904)

Duża część najważniejszych miejskich obiektów przestała istnieć wraz z Wielkim Pożarem Sokołowa z 1904 roku.

 • Stary Ratusz z XVI wieku o długości ponad 15 metrów i szerokości 10 metrów z gontowym dachem, z krytym gankiem na drewnianych słupach. Ulokowany był w samym środku sokołowskiego Rynku. Najstarszy zapis o ratuszu pochodzi z 1586 roku. Spłonął w 1904 roku[17].
 • Pierwszy kościół św. Jana Chrzciciela sprzed 1579 roku o bezwieżowej bryle na planie krzyża. Spalony przez wojska Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego w 1657 roku[18].
 • Modrzewiowy kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła z lat 1670-1699. Duży, trzynawowy, z sobotami i wieżyczką oraz siedmioma ołtarzami. Spłonął doszczętnie w 1904 roku[19].
 • Stary cmentarz żydowski przy ul. Kochanowskiego powstały w XVII wieku. Zdewastowany przez wojska niemieckie i radzieckie w czasie II wojny światowej. Jedynym śladem po nekropolii jest odbudowany ohel z macewami ku pamięci sokołowskiego rabina Meilecha Weichselbauma.
 • Stara Synagoga drewniana, z XVII wieku, zburzona w XIX wieku. W jej miejscu wybudowano obecnie istniejący budynek kolejnej synagogi.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Transport Drogowy:[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja autobusowa[edytuj | edytuj kod]

Sokołów Małopolski wraz z Gminą jest częścią Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa. Miasto jest dobrze skomunikowane z Rzeszowem, Stalową Wolą oraz najbliższymi okolicznymi miejscowościami.

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Na dzień dzisiejszy miasto nie jest skomunikowane poprzez sieć kolejową. W planach jest budowa nitki kolejowej z Rzeszowa do Łętowni, a w okolicy węzła linii drogowej S19 Sokołów Małopolski Wschód zaplanowano budowę Dworca Kolejowego (jako części inwestycji w ramach skomunikowania z Centralnym Portem Komunikacyjnym.[21]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki (Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Branżowa) ul. Lubelska 37 – link
 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II, ul. Lubelska 41 (Szkoła Podstawowa) – link
 • Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I i II st., ul. Lubelska 41 – link

Żłobki i edukacja przedszkolna[edytuj | edytuj kod]

 • Przedszkole Samorządowe, ul. Partyzantów 2[22]
 • Logopedyczny Punkt Przedszkolny i Żłobek „Sokolik”, ul. Tysiąclecia 39[23]
 • Żłobek Misietulisie, ul. Piaski 13
 • Przedszkole Niepubliczne Pn. "Ochronka Ducha Świętego", ul. Plebańska 6[24]

Instytucje i organizacje kulturalne[edytuj | edytuj kod]

 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim – link
 • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie Małopolskim – strona oficjalna
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Eurogalicja” - link
 • Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej – link
 • Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim – link

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Kluby sportowe[edytuj | edytuj kod]

Piłkarze TG Sokół Sokołów Małopolski (2022)

Najbardziej popularną dyscypliną sportu w Sokołowie Małopolskim jest piłka nożna, którą w sekcji sportowej uprawia regularnie prawie 200 osób. Sama piłka nożna pojawiła się w mieście w 1912 roku. W przeszłości klub TG Sokół z Sokołowa zrzeszał wiele sekcji sportowych. Obecnie jest on jednosekcyjny.

Zawody sportowe[edytuj | edytuj kod]

W mieście w okresie letnim organizowane są zawody triathlonowe (Triathlon Sokoła).[26]. Miasto organizuje także cyklicznie biegi uliczne (Bieg Sokoła).[27]

Obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Trybuna stadionu przy ul. Polnej (2013)

Początkowo za boisko do piłki nożnej mieszkańcom Sokołowa i okolic służyły błonia pod Turzą. Tuż po I wojnie światowej podjęto działania mające na celu budowę dużego stadionu sportowego przy wylocie ulicy Raniżowskiej (obecnie Podstawskiego). Stadion został oddany do użytku na początku lat dwudziestych.

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik wodny w Sokołowie Małopolskim (Turza)

Okolice Sokołowa Małopolskiego obfitują w dużą liczbę ścieżek, które idealnie nadają się do letniej turystyki rowerowej i pieszej. W zimie natomiast leśne ścieżki w okolicy Turzy wykorzystywane są przez amatorów biegów narciarskich.

Przez miasto, w którym zlokalizowana jest mała baza hotelowa i restauracja, przebiega niebieski szlak turystyczny z Głogowa Małopolskiego do Leżajska[29].

Po zachodniej części miasta (ulica Leśna, Osiedle "Pod Lasem") znajduje się niewielki zbiornik wodny z przeznaczeniem do rekreacji, a samo miasto graniczy od strony zachodniej i południowo-zachodniej z kompleksem leśnym.

Ludzie związani z Sokołowem[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Sokołowem Małopolskim.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dane Głównego Urzędu Statystycznego: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2011 r.). [dostęp 2013-03-18].
 2. [dostęp 2024-05-08] Sokołów Małopolski w liczbach
 3. Piotr Ożóg, Leszek Zugaj: Historia administracji w gminie Sokołów Małopolski. Lublin 2012, s. 3.
 4. „Historia”, tomy LXIV–LXVII (wyd. zbiorcze), red. Wacław Korta. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1988, s. 254.
 5. Piotr Ożóg, Leszek Zugaj: Historia administracji w gminie Sokołów Małopolski. Lublin 2012, s. 4.
 6. Dane GUS z 31.XII.2022
 7. Profil Ziemia Sokołowska (Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej), wpis z dnia 2014-04-10 [dostęp 2024-01-06].
 8. Sokołów dawniej i dziś - Sokołów Małopolski [online], sokolow-mlp.pl [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-02] (pol.).
 9. Piotr Ożóg, Leszek Zugaj: Historia administracji w gminie Sokołów Małopolski. Lublin 2012, s. 15.
 10. https://www1.sokolow-mlp.pl/e107_files/downloads/Historia_gminy.pdf, s.16
 11. Dane Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej
 12. Premier Składkowski honorowym obywatelem trzech gmin. „Wschód”. Nr 100, s. 4, 16 października 1938. 
 13. Kazimierz Golas. Majętność sokołowska do 1918 roku. Rocznik Sokołowski nr 3, Sokołów Młp. 2001 s.19.
 14. Sokołów Małopolski w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2016-01-11], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 15. Kazimierz Golas. Majętność sokołowska do 1918 roku. Rocznik Sokołowski nr 3, Sokołów Młp. 2001 s.26.
 16. https://www.podkarpackahistoria.pl/artykul/951,pozar-sokolowa-malopolskiego-25-07-1904 [dostęp 2024-01-26].
 17. Małopolska - Sokołów Małopolski ratusz [online], pl/skarby-malopolski/ratusze-kamienice/146-ratusze/587-sokolow-malopolski-ratusz.html [dostęp 2024-04-25] (pol.).
 18. Kościół parafialny [online], ziemiasokolowska.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
 19. Kościół parafialny [online], ziemiasokolowska.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
 20. a b c Uchwała nr 133/3114/20 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 18 marca 2020r. [online] [dostęp 2023-01-18].
 21. [dostęp 2024-01-05
 22. Start [online], www.przedszkole-sokolow.pl [dostęp 2024-05-30].
 23. Logopedyczny Punkt Przedszkolny i Żłobek „Sokolik” w Sokołowie Małopolskim. Przedszkole i żłobek Sokołów Młp. – Przedszkole i Żłobek SOKOLIK w Sokołowie Małopolskim. [online], www.sokolik.edu.pl [dostęp 2024-05-30].
 24. Przedszkole Niepubliczne Pn. "Ochronka Ducha Świętego" - Przedszkola [online], PoraDoPrzedszkola.pl [dostęp 2024-05-30] (pol.).
 25. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-15].
 26. VI Triathlon Sokoła [online], pl/index.php [dostęp 2024-04-25] (pol.).
 27. https://mgoksir-sokolow.pl/index.php/wydarzenia/240-xiv-bieg-sokola.html?date=2023-06-18-09-30 [dostęp 2024-01-26].
 28. Walicki B., Walicki L., W biało-niebieskich barwach. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i jego dziedzictwo w latach 1894–2004. Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Sokołów Młp. 2005.
 29. [1], na dole mapka.
 30. https://web.archive.org/web/20130407042620/http://www.sokolow-mlp.pl/news.php, zakładka „Miasta Partnerskie”.
 31. a b c Europejskie partnerstwo miast sokolich - Sokołów Małopolski [online], sokolow-mlp.pl [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-26] (pol.).
 32. a b c https://web.archive.org/web/20130531175701/http://falcontowns.org/

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]