Władimir Ałganow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Władimir Piotrowicz Ałganow (ros. Владимир Петрович Алганов, ur. 22 października 1952[1] w Leningradzie) – radziecki, rosyjski funkcjonariusz wywiadu pełniący służbę jako dyplomata, były pracownik ambasady ZSRR i Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Były pułkownik Pierwszego Zarządu Głównego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR i Funkcjonariusze Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej[2], zamieszany m.in. w tzw. aferę Olina i Orlengate[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem oficera Armii Radzieckiej, stacjonującego wraz z Zachodnią Grupą Wojsk w NRD. Absolwent Wojskowej Akademii imienia F. E. Dzierżyńskiego w specjalności inżynier-elektronik[1]. W latach 1975-1993 służył w Siłach Zbrojnych ZSRR, następnie Rosji[1].

Ukończył Radziecką Szkołę Wywiadu, której komendantem był jego późniejszy zwierzchnik, rezydent wywiadu radzieckiego w PRL w latach 1973-1984 Witalij Pawłow[4]. W ramach KGB służył na terenie NRD[5].

W latach 1981-1992 pełnił funkcję pierwszego sekretarza ambasady ZSRR w Warszawie[6].

Zarząd Kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa podjął wobec jego osoby normalne w takim przypadku działania operacyjne, śledząc jego kontakty i podsłuchując rozmowy telefoniczne. UOP w połowie 1994 stwierdził[7], że Ałganow pomimo oficjalnego przejścia na emeryturę nie zaprzestał działalności szpiegowskiej w RP. Przykrywką jego działalności szpiegowskiej było zatrudnienie w austriackiej firmie Polmarck, której głównymi udziałowcami są Andrzej Kuna i Aleksander Żagiel, zamieszani w sprzeniewierzenie pieniędzy FOZZ[8].

W latach 2003-2006 doradca dyrektora generalnego koncernu FGUP Konciern "Roseniergoatom", w latach 2006-2009 doradca dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Intier RAO JeES, od 2009 kierownik grupy doradców przewodniczącego Intier RAO JeES[1][9]. Od marca 2011 zasiada w Radzie Dyrektorów przedsiębiorstwa OAO "Promyszłennaja Eniergietika" (pol. Przemysłowa Energetyka)[10]. Od sierpnia 2013 członek Zarządu przedsiębiorstwa OOO "RT-ET" z siedzibą w Samarze[11].

W maju 2012 został odznaczony Orderem Honoru Federacji Rosyjskiej[12][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]