Władysław Krupka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Krupka
Ilustracja
Władysław Krupka (2006)
podpułkownik Milicji Obywatelskiej podpułkownik Milicji Obywatelskiej
Data urodzenia 1926
Data i miejsce śmierci 2 września 2019
Warszawa
Przebieg służby
Jednostki Komenda Główna Milicji Obywatelskiej
Stanowiska naczelnik wydziału Komendy Głównej MO odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami
Krupka i rysownik Michał Śledziński podczas spotkania na festiwalu komiksu w Łodzi, zapowiadającego powrót do księgarń komiksów z kapitanem Żbikiem (2006)

Władysław Krupka, ps. Władysław Krupiński (ur. 1926, zm. 2 września 2019 w Warszawie[1]) – polski scenarzysta komiksowy, autor powieści kryminalnych. Z wykształcenia prawnik, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, podpułkownik Milicji Obywatelskiej.

Był twórcą komiksowej postaci milicjanta kapitana Jana Żbika. W 1967 roku Krupka, jako naczelnik wydziału Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami, otrzymał zadanie opracowania sposobu na przybliżenie młodzieży pracy milicji. Wspólnie z pułkownikiem Zbigniewem Gabińskim, dyrektorem biura Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, zaproponowali przełożonym wydawanie komiksu opowiadającego o przygodach milicjanta tak, by dzięki atrakcyjnej formie przekazać pożądaną treść.

Krupka stworzył postać kapitana Jana Żbika jako kompilację cech charakteru i wyglądu różnych znanych sobie oficerów. Scenariusze do komiksów zaczął pisać nie mając wcześniejszego doświadczenia w tej materii.

W latach 1967–1982, kiedy ukazywała się pierwotna seria, z łącznej liczby 53 zeszytów i dwóch serii komiksowych pasków w lokalnej prasie, Krupka napisał 36 scenariuszy (tylko cztery we współpracy z innymi autorami)[2]. Na początku XXI wieku pracował nad kolejnymi, ponieważ serię wznowiło wydawnictwo komiksowe Mandragora – teraz nosi ona oficjalny tytuł Komisarz Żbik, a jej bohaterem jest Michał Maciej Żbik, wnuk słynnego kapitana[3].

Pod pseudonimem Władysław Krupiński wydał dwie powieści kryminalne zatytułowane Skazałeś ją na śmierć[4] i Zachłanność mordercy oraz cztery opowiadania w popularnej serii Ewa wzywa 07 zatytułowane: Złote kółka (zeszyt nr 10), Tajemnica gotyckiej komnaty (nr 38)[5], Celny strzał (nr 58)[6], Jak pan przeniósł ten gryps? (nr 82). Był również konsultantem z ramienia Milicji Obywatelskiej do wielu filmów kryminalnych[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XX wieku przeszedł na emeryturę. Był ojcem dwóch córek, których imion: Marzena i Iwona użyczył bohaterkom komiksów opowiadających o przygodach kapitana Jana Żbika (dwóm paniom porucznik). Mieszkał w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kapitan Żbik w żałobie. Zmarł twórca kultowego komiksu, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-09-05].
  2. Spis scenarzystów serii zeszytów ze Żbikiem.. [dostęp 2008-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-31)].
  3. Podczas spotkania autorskiego podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Komiksowego w Łodzi (7 października 2006 roku) Władysław Krupka poinformował o tym, że ma już przygotowanych piętnaście nowych scenariuszy. Pierwszy zeszyt ze wznowionej serii.
  4. Zaadaptowana na 4-zeszytową miniserię z Michałem Maciejem Żbikiem. Więcej: na stronie poświęconej Żbikowi.
  5. Również zaadaptowana na miniserię ze Żbikiem (szczegóły tutaj).
  6. Recenzja.. [dostęp 2006-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-17)].
  7. Władysław Krupka w bazie filmpolski.pl – scenariusz do odcinka Skok śmierci z serialu 07 zgłoś się to adaptacja 4 zeszytowej miniserii ze Żbikiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Kłoś, Akuszer Żbika, Tygodnik „Przekrój”, 12 maja 2002, nr 19/2968.