W5 (kolej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wzór wskaźnika W 5
Wskaźniki W 5
Wskaźnik W 5 przy torach kolejowych w Nakle Śląskim
Wskaźnik W 5 na szlaku Warszawa Falenica – Otwock

W 5 „Wskaźnik przetaczania”wskaźnik kolejowy w Polsce oznaczający granice przetaczania.

Linie normalnotorowe i szerokotorowe[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik ma formę białej tablicy u góry zaokrąglonej, z czarnym obramowaniem[1].

Zasady ustawiania[edytuj | edytuj kod]

  • Wskaźnik stosuje się niezależnie od tarcz manewrowych na tych stacjach i przy tych torach, na których zachodzi potrzeba stałego oznaczenia granicy, do której przetaczanie jest dozwolone, Przetaczanie poza wskaźnik dopuszczalne jest tylko za zezwoleniem dyżurnego ruchu[1].
  • Wskaźnik należy ustawiać przed semaforem wjazdowym w odległości co najmniej 100 m, patrząc w kierunku szlaku[1].
  • Na stacjach linii kolejowych dwutorowych wskaźnik ustawia się przy torach wjazdowych, po stronie semafora wjazdowego, a na stacjach linii jednotorowych po prawej stronie toru głównego zasadniczego, patrząc w kierunku szlaku[1].

Linie wąskotorowe[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik W 5 na liniach kolejowych wąskotorowych oznacza granicę przetaczania. Ustawia się go przed semaforem wjazdowym w odległości co najmniej 100 m, po prawej stronie toru, patrząc w kierunku szlaku[2].

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik W 5 „Granica przetaczania” mający zastosowanie na liniach metra to tablica w kształcie półkola zwróconego łukiem w górę, biała z czarnym obramowaniem. Stosuje się go na stacji dla oznaczenia miejsca na torze, poza które jazda manewrowa jest niedozwolona bez odrębnego polecenia dyżurnego ruchu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444 Dział III: Sygnalizacja na liniach kolejowych normalnotorowych i szerokotorowych. § 112).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444 Dział V, Sygnalizacja na liniach kolejowych wąskotorowych, § 139).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444 Dział VII: Sygnalizacja na liniach metra, § 175).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]