Walter Rothschild (baron)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Rothschild.jpg
Rothschild ze swoim słynnym zaprzęgiem zebr (Equus burchelli), którym często podróżował do Londynu
Lord Rothschild na żółwiu słoniowym (Chelonoidis nigra)

Lionel Walter Rothschild, 2. baron Rothschild (ur. 8 lutego 1868, zm. 27 sierpnia 1937) – brytyjski bankier, polityk i zoolog, członek arystokratycznej rodziny Rothschildów.

Życiorys[edytuj]

Walter Rothschild był pierworodnym synem i dziedzicem lorda Nathana Rothschilda, pierwszego żydowskiego para w Anglii[1]. W wieku 7 lat zadeklarował, że chce prowadzić własne Muzeum Historii Naturalnej. Jako dziecko zbierał owady, motyle i inne zwierzęta[1]. Wśród jego zwierząt w domu rodzinnym w parku w Tring były kangury i egzotyczne ptaki[1]. W wieku 21 lat z dużą dozą niechęci rozpoczął pracę w rodzinnym banku. W zamian za to jego rodzice założyli muzeum zoologiczne i pokryli koszty światowych ekspedycji, które miały na celu wyszukiwanie i sprowadzanie zwierząt[1]. Rothschild był rosłej postury (miał 192 cm wzrostu), cierpiał na wadę wymowy, był bardzo nieśmiały, a jednak na jednej z fotografii jedzie na olbrzymim żółwiu słoniowym, a na innej powozi zaprzęgiem złożonym z sześciu zebr w drodze do Pałacu Buckingham, by udowodnić, że zwierzęta te da się oswoić[1].

Kariera naukowa[edytuj]

Rothschild studiował zoologię na Magdalene College w Cambridge i pracował w rodzinnej firmie N M Rothschild & Sons w Londynie w latach 18891908. Spotkanie Alberta C.L.G. Günthera pobudziło jego zainteresowania taksonomią ptaków i motyli.

Jako pierwszy opisał pewien podgatunek żyrafy z pięcioma rogami zamiast dwóch, nazwany od jego imienia Giraffa camelopardalis rothschildi[1]. Jest on najbardziej zagrożonym spośród dziewięciu podgatunków żyrafy. Ponadto sto pięćdziesiąt trzy owady, pięćdziesiąt osiem ptaków, siedemnaście ssaków, trzy ryby, trzy pająki, dwie jaszczurki, krocionóg i robak noszą jego imię[1].

Rothschild zgromadził jedną z największych kolekcji historii naturalnej na świecie, po czym otworzył swoje prywatne muzeum dla zwiedzających. W roku 1932, szantażowany przez kobietę, był zmuszony sprzedać część swojej kolekcji motyli do Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej[1]. W roku 1936 podarował resztę swojej kolekcji Muzeum Brytyjskiemu. Muzeum Zoologiczne Waltera Rothschilda w Tring jest obecnie filią Muzeum Historii Naturalnej w Londynie[2].

Kariera polityczna[edytuj]

Walter Rothschild był posłem Partii Liberalnej, a następnie Liberal Unionist Party. Zasiadał w Parlamencie Wielkiej Brytanii od roku 1899 do momentu rezygnacji z działalności politycznej w 1910 roku; reprezentował okręg Aylesbury[1].

Syjonizm i deklaracja Balfoura[edytuj]

Jako aktywny syjonista i bliski przyjaciel Chaima Weizmanna pracował nad stworzeniem projektu deklaracji państwa żydowskiego w Palestynie. 2 listopada 1917 roku otrzymał list od ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Arthura Balfoura, na adres londyńskiego domu przy Piccadilly 148, w którym rząd brytyjski deklarował wsparcie dla utworzenia w Palestynie „siedziby narodowej dla Żydów” – list ten stał się znany jako deklaracja Balfoura[1].

Parostwo[edytuj]

Rothschild odziedziczył parostwo po swoim ojcu Nathanie Mayerze Rothschildzie, 1. Baronie Rothschild w roku 1915. Jego młodszy brat – Charles Rothschild zmarł przed nim, więc tytuł odziedziczył jego bratanek Victor Rothschild, 3. Baron Rothschild. Walter Rothschild zmarł w 1937 w Hertfordshire w wieku 69 lat. Nigdy się nie ożenił, miał jednak dwie kochanki, z których jedna urodziła mu córkę[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]