Weronika Czerniachiwska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Weronika Czerniachiwska
Вероні́ка Олександрівна Черняхі́вська
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia?/25 kwietnia 1900
Kijów, gubernia kijowska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

22 września 1938
Kijów, USRR, ZSRR

Zawód, zajęcie

poetka, tłumaczka

Narodowość

ukraińska

Weronika Ołeksandriwna Czerniachiwska (ur. 12 kwietnia?/25 kwietnia 1900 w Kijowie, zm. 22 września 1938 tamże) - ukraińska poetka i tłumaczka z generacji "rozstrzelanego odrodzenia", ofiara "wielkiego terroru NKWD na Ukrainie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Ołeksandra Czerniachiwskiego(inne języki), lekarza, profesora histologii i Ludmyły Staryćkiej-Czerniachiwskiej, pisarki i działaczki społecznej. Wychowywała się w artystycznej atmosferze, od dzieciństwa uczyła się języków obcych, grała na fortepianie, występowała w amatorskich przedstawieniach w ukraińskim klubie kulturalnym Rodyna w Kijowie. Ukończyła ze złotym medalem II ukraińskie gimnazjum im. Bractwa Cyryla i Metodego, otwarte w Kijowie w 1917 r. za rządów Ukraińskiej Centralnej Rady[1].

Po tym, gdy Kijów na początku 1918 r. został zajęty przez wojska bolszewickie, ojciec Czerniachiwskiej został ewakuowany do Kamieńca Podolskiego. Następnie dołączyły do niego żona i córka. Za rządów Dyrektoriatu Weronika Czerniachiwska wróciła do Kijowa, podjęła pracę tłumaczki w kancelarii rządowej, tłumacząc na język ukraiński artykuły z prasy zagranicznej. Następnie pracowała w szpitalu wojskowym, opiekując się chorymi na tyfus[1].

Po ostatecznym zwycięstwie czerwonych w rosyjskiej wojnie domowej i wejściu Ukrainy do ZSRR rodzina Czerniachiwskich pozostała w Kijowie. Weronika Czerniachiwska podjęła studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych, uczyła się języka angielskiego. Zarabiała, wykonując różne prace: była tłumaczką, pracownicą administracyjną w American Relief Administration, następnie w Biurze Handlu i Przemysłu (Torhprominbiuro) i w państwowej centrali handlu (Derżtorh). W 1926 wyjechała razem z ojcem, oddelegowanym służbowo przez Komisariat Zdrowia USRR do Berlina, pracując jako jego tłumaczka[1]. Jako wolna słuchaczka uczęszczała na zajęcia na Uniwersytecie Berlińskim, poznawała współczesną sztukę Niemiec[1], podróżowała po Europie.

Wróciła do Kijowa 4 czerwca 1929. W październiku 1929 została aresztowana przez GPU w związku z przygotowywanym procesem pokazowym tzw. Związku Wyzwolenia Ukrainy. Sprawa była mistyfikacją i prowokacją GPU wymierzoną w niekomunistyczną ukraińską inteligencję. W styczniu 1930 Weronika została zwolniona z aresztu, jej matka Ludmyła, pracownica Wszechukraińskiej Akademii Nauk zgodziła się bowiem zastąpić córkę na ławie oskarżonych procesu pokazowego i została 14 stycznia aresztowana wraz z mężem Ołeksandrem. Ołeksandr i Ludmyła Czerniachiwscy zostali w procesie pokazowym 19 kwietnia 1930 skazani na kary pięciu lat więzienia (zamienionego w czerwcu 1930 na zesłanie do Stalino), natomiast Weronice jeszcze przed procesem rodziców GPU dało do wyboru wyjazd do Niemiec bez prawa powrotu lub pozostanie w ZSRR, bez możliwości wyjazdu - wybrała drugą możliwość[1].

W czasie "wielkiego terroru", 8 stycznia 1938 została ponownie aresztowana przez NKWD i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Dwoje jej znajomych, podczas ciężkiego śledztwa, obciążyło ją zeznaniami, sugerującymi, że Czerniachiwska jest rezydentką niemieckiego wywiadu, utrzymującą kontakty z antyradziecko nastawionymi Ukraińcami. Kobieta nie przyznała się do winy, podczas uwięzienia postradała zmysły. 21 września 1938 została skazana na śmierć przez "trójkę" NKWD i następnego dnia rozstrzelana w Więzieniu Łukjanowskim w Kijowie[2]. Rodziców nie poinformowano o jej prawdziwym losie; władze przekazały Ludmyle Staryćkiej-Czerniachiwskiej, że jej córka została skazana na karę łagru, następnie, że zachorowała psychicznie[2]. Prawda o dacie i okolicznościach śmierci Weroniki Czerniachiwskiej została ujawniona w 1990, w zaświadczeniu o rehabilitacji, wydanym przez KGB USRR.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Weronika Czerniachiwska jest autorką pamiętnika, który zaczęła prowadzić jeszcze jako gimnazjalistka. Pisała w nim o swoich przeżyciach i uczuciach na tle dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w Kijowie i na Ukrainie, wstawiała liryczne wiersze i szkice poetyckie[3].

Tłumaczyła na język ukraiński Hamleta, Germinal Emila Zoli, Mazepę George'a Byrona, Księżycową dolinę Jacka Londona[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1917 r. poznała Kostiantyna Welihorśkiego, oficera artylerii, w którym z wzajemnością się zakochała. W grudniu 1917 r. mężczyzna oświadczył się jej listownie. 17 stycznia następnego roku zginął, walcząc w szeregach armii Ukraińskiej Republiki Ludowej przeciwko wojskom bolszewickim. O jego śmierci narzeczona dowiedziała się dopiero kilka miesięcy później[1][3]. W 1921 r. wyszła za mąż za Iwana Jewłaszenkę, jednak małżeństwo okazało się całkowicie nieudane i chociaż formalnie trwało do 1924 r., faktycznie rozpadło się po ośmiu miesiącach[1]. W 1928 r. Weronika Czerniachiwska wyszła po raz drugi za mąż za urzędnika bankowego Teodora Hekkena, obywatela niemieckiego. Również ten związek okazał się nieszczęśliwy, wyjeżdżając w 1929 r. do Kijowa kobieta planowała rozwieść się[1]. Po raz trzeci wyszła za mąż w 1936 za matematyka i astronoma Mykołę Hanżę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Olha Hural, «В душі людини я бачу вічність...»: трагічна доля Вероніки Черняхівської [online], www.historians.in.ua [dostęp 2022-03-18].
  2. a b Из архива ГПУ-НКВД: ВЕРОНИКА ЧЕРНЯХОВСКАЯ [online], Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly [dostęp 2022-03-26].
  3. a b c Вероніка Черняхівська [online], ukrlife.org [dostęp 2022-03-26].

Bibliografia, linki[edytuj | edytuj kod]