Paramahamsa Vishwananda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wiśwananda)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paramahamsa Sri Swami Vishwananda
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 VI 1978
Mauritius
Szkoła/tradycja Wisznuizm
Mistrz Mahawatar Babadźi

Paramahamsa Vishwananda (Mahamandaleshwar Paramahamsa Sri Swami Vishwananda) (trb. Paramahansa Wiśwananda) (ur. 13 czerwca 1978) – hinduski mistrz duchowy pochodzący z wyspy Mauritius, założyciel ruchu Bhakti Marga. Paramahamsa Vishwananda mieszka w Niemczech, gdzie w niewielkiej wiosce Springen położonej niedaleko Frankfurtu znajduje się jego główny aśram.

Dla swoich wielbicieli Paramahamsa Vishwananda jest przewodnikiem duchowym, guru, urzeczywistnionym i oświeconym mistrzem. Jego życie poświęcone jest misji otwierania ludzkich serc i budzenia ich wrodzonej zdolności do kochania bez żadnych uwarunkowań. Ma on na celu pomóc innym odnaleźć i urzeczywistnić najwyższą, nieograniczoną, bezwarunkową Boską miłość, która jest obecna we wnętrzu każdej istoty ludzkiej. 

Droga duchowa[edytuj | edytuj kod]

Paramahamsa Vishwananda urodził się w 1978 roku w hinduskiej rodzinie na wyspie Mauritius. Szybko stało się jasne, że nie jest on zwyczajnym dzieckiem. Każdą wolną minutę spędzał na modlitwie, odwiedzaniu świątyń i odprawianiu rytuałów, przez cały czas będąc w świadomej obecności Boga. Kiedy miał pięć lat, odwiedził go po raz pierwszy jego guruMahawatar Babadźi. W miarę, jak Swami dorastał, zaczęło się wokół niego dziać wiele cudów i zjawisk mistycznych. Uwielbiał spędzać czas na śpiewaniu pieśni religijnych, co inspirowało jego ówczesnych przyjaciół do uczestniczenia w obrzędach religijnych. W wieku 14 lat po raz pierwszy doświadczył samadhi – stanu głębokiej medytacji i całkowitego zanurzenia w Bogu. Niezwykła osobowość Swamiego oraz wyraźnie widoczne urzeczywistnienie jedności z Bogiem zaczęły przyciągać coraz więcej ludzi, którzy przychodzili po jego błogosławieństwo i radę. Po ukończeniu szkoły zaczął podążać za swoim powołaniem i stał się nauczycielem duchowym. W 1998 roku, w wieku 19 lat po raz pierwszy odwiedził Europę, natomiast w 2005 roku oficjalnie rozpoczął swoją światową misję, zakładając Bhakti Margę, której siedzibą stał się mały aśram położony w niemieckiej wiosce. 

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Paramahamsa Sri Swami Vishwananda od ponad 10 lat regularnie odwiedza kraje na całym świecie, udzielając darśanów i satsangów, podczas których przekazuje swoje przesłanie uniwersalnej bezwarunkowej miłości. Stał się inspiracją do powstania ośrodków oraz grup w ponad 50 krajach i osobiście inaugurował liczne świątynie hinduistyczne oraz kaplice chrześcijańskie w różnych zakątkach świata. W 2005 r. założył organizację o nazwie Bhakti Marga (sanskr. Ścieżka oddania ), szerzącą i wspierającą jego misję. Paramahamsa Vishwananda propaguje otwartą i akceptującą postawę wobec różnych sposobów wyrażania duchowości, traktując wszystkie systemy wiary i światowe religie jako zjednoczoną, harmonijną całość. Swami uczy, jak dostrzegać tę jednoczącą miłość obecną we wszystkich ścieżkach religijnych. Naturalna łatwość, z jaką łączy on elementy duchowości Wschodu z elementami zachodnich tradycji duchowych, umożliwia jego zwolennikom doświadczać Boga w bardzo osobisty sposób, niezależnie od pochodzenia kulturowego, osobistych wierzeń, czy wieku.

Sri Swami Vishwananda oferuje poszukiwaczom duchowym szeroki wachlarz praktyk:

Uznanie w Indiach[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2015 roku, podczas Kumbha Meli mającej miejsce w indyjskim Nashiku, Paramahamsa Sri Swami Vishwananda otrzymał prestiżowy tytuł Mahamandaleśwara. Został on uznany przez wszystkich czterech zwierzchników wisznuickich sampradai (duchowych linii przekazu), co należy do rzadkości i jest ogromnym zaszczytem. Mahamandaleśwar (co w dosłownym przekładzie oznacza: „zwierzchnik wielu klasztorów”) sprawuje pieczę nad wieloma aśramami oraz świątyniami i uważany jest za strażnika oraz filar hinduskiej wiary. Tytuł ten przyznawany jest przywódcom duchowym, którzy mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami na polu duchowości. W lipcu 2016 roku Paramahamsa Sri Swami Vishwananda otrzymał w Londynie indyjską nagrodę Bharat Gaurav. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana nielicznym, wybranym osobom z całego świata za szczególne dokonania lub osiągnięcia, które przyniosły Indiom chlubę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]