Wielkie Jeziora Afrykańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A — Jezioro Alberta
E — Jezioro Edwarda
K — jezioro Kiwu
T — jezioro Tanganika
V — Jezioro Wiktorii
M — jezioro Malawi (Niasa)

Wielkie Jeziora Afrykańskie – nazwa używana w stosunku do skupiska jezior w Afryce Wschodniej, które wypełniają tektoniczne zagłębienia Wielkich Rowów Afrykańskich. Nazwa ta została nadana na wzór Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Zazwyczaj, gdy mowa o Wielkich Jeziorach Afrykańskich, chodzi o następujące jeziora:

Niektórzy za Wielkie Jeziora Afrykańskie uznają tylko trzy pierwsze, które leżą w dorzeczu Nilu, podczas, gdy pozostałe dwa odwadniane są przez dopływy rzeki Kongo. Inni włączają do tej piątki położone bardziej na południe jezioro Niasa.

Region Wielkich Jezior[edytuj | edytuj kod]

Termin ten używany jest także (obok terminu Międzyjezierze) w odniesieniu do regionu wokół tych jezior, w skład którego wchodzą Rwanda, Burundi, Uganda oraz części Demokratycznej Republiki Konga, Tanzanii i Kenii.

Region Wielkich Jezior Afrykańskich stanowi jeden z najgęściej zaludnionych obszarów tego kontynentu. Ocenia się, że zamieszkuje go około 107 mln osób. Zawdzięcza to głównie żyznym powulkanicznym glebom oraz korzystnemu wyżynnemu klimatowi, który chroni go od niektórych chorób.