Wikiprojekt:Stosunki polsko-ukraińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Projekt Stosunki polsko-ukraińskie
Balanced scales.svg
Projekt nadrzędny Wikiprojekt:Historia
Powiązane projekty Wikiprojekt:Ukraina

Wikiprojekt ma na celu koordynację rozbudowy artykułów dotyczących stosunków Polaków i Ukraińców, ze szczególnym uwzględnieniem ich kształtowania się w pierwszej połowie XX wieku. Wikiprojekt powstał w odpowiedzi na wojny edycyjne w hasłach dotyczących tej tematyki, dlatego szczególny nacisk będzie kładł na wypracowanie konsensusu w poszczególnych kwestiach. Cele i geneza projektu zostały przedstawione w kawiarence.

A dla ułatwienia śledzenia zmian na podstronach dyskusji wikiprojektu polecam Specjalna:Zmiany w linkujących/Wikiprojekt:Stosunki polsko-ukraińskie.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Kontakt Specjalność
Loraine wszystko jeśli chodzi o zakres merytoryczny, koordynator projektu
Paweł5586 zbrodnie na Polakach, Wołyń
Andros64 weryfikacja źródeł, stosunki polsko-ukraińskie w kontekście międzynarodowym, polityka wewnętrzna II RP, prawne aspekty definicji artykułów i kategorii
Piastu

Zakres projektu[edytuj | edytuj kod]

Tu umieszczamy linki do kategorii, odnoszących się do tematyki wikiprojektu, linki do pojedynczych artykułów związanych z tematem, oraz ogólne ustalenia co do zakresu wikiprojektu. Umieszczenie tu wpisu powinno zostać wcześniej przedyskutowane na stronach dyskusji – Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Zakres.

Ustalenia ogólne[edytuj | edytuj kod]

Padło już pytanie o okres, którego mają dotyczyć artykuły objęte wikiprojektem. Póki nie mamy wypracowanego konsensus projekt obejmuje cały XX wiek – z nadzieją że z czasem da się te ramy zawęzić. Proponuję zacząć dyskusję nad zakresem od tego tematu.

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Wikiprojekt zajmuje się artykułami z kategorii Stosunki polsko-ukraińskie, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów znajdujących się w kategoriach:

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tu umieszczamy materiały (książki, strony internetowe, inne publikacje) odnoszące się do tematyki wikiprojektu. Poszczególne pozycje powinny zawierać informację o wartości dla wikiprojektu – źródła pełne povu winny być ocenione jako mało wartościowe. Umieszczenie tu pozycji i informacja o jej wartości dla wikiprojektu powinna zostać wcześniej przedyskutowana na stronach dyskusji – Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Bibliografia.

Lista potrzebnych kategorii[edytuj | edytuj kod]

Tu umieszczamy brakujące kategorie, najlepiej od razu z propozycjami haseł w nich zawartych (niekoniecznie kompletną listą). Umieszczenie tu kategorii winno być wcześniej przedyskutowane – Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Kategorie.

Lista szablonów[edytuj | edytuj kod]

Szablon: Zbrodnie ukraińskie na ludności polskiej, jest Szablon:Zbrodnie na ludności ukraińskiej w Polsce, proszę traktować mnie jako poza wikiprojektem Sagi2007 (dyskusja) 19:16, 6 maj 2009 (CEST)

Lista haseł do napisania[edytuj | edytuj kod]

Tu umieszczamy (alfabetycznie) brakujące hasła, najlepiej od razu z proponowaną kategoryzacją. W razie gdyby była potrzebna dyskusja nad konkretnym hasłem proszę ją odbyć na stronie Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Hasła. Dyskusja powinna poprzedzać wykreślenie hasła.


Biogramy[edytuj | edytuj kod]

Lista haseł do poprawienia bądź uzupełnienia[edytuj | edytuj kod]

Tu umieszczamy (alfabetycznie) hasła, które zamierzamy poprawić bądź uzupełnić. W razie gdyby była potrzebna dyskusja nad konkretnym hasłem proszę ją odbyć na stronie Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Hasła. Dyskusja powinna poprzedzać wykreślenie hasła.'

(dyskusja przeniesiona: Dyskusja Wikiprojektu:Stosunki polsko-ukraińskie/Hasła)

Lista opracowań Wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

Nowe artykuły[edytuj | edytuj kod]

 1. Zbrodnia w Podkamieniu
 2. Zbrodnia w Lipnikach
 3. Atak UPA na Włodzimierzec
 4. Zbrodnia w Niemili
 5. Zbrodnie w Złoczówce
 6. Akcja Zachód
 7. Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie dubieńskim
 8. Akcja Nieszpory
 9. Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w powiecie horochowskim

Poprawki bądź uzupełnienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Zamach na Józefa Piłsudskiego w 1921
 2. Zbrodnie w Zawadce Morochowskiej
 3. Krzesimir Dębski
 4. Zbrodnia w Sahryniu
 5. Zbrodnia w Hucie Pieniackiej
 6. Zbrodnia w Janowej Dolinie
 7. Zbrodnia w Parośli I
 8. Ludwik Wrodarczyk
 9. Zbrodnia w Chrynowie
 10. Marianna Dolińska
 11. Zbrodnie w Pawłokomie
 12. Iwan Szpontak