Skrót: WP:WIZ

Wikipedia:Wybacz i zapomnij

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Non violence sculpture by carl fredrik reutersward malmo sweden.jpg

Bardzo skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów bywa metoda wybacz i zapomnij. Jak to działa?

Bardzo prosto. Zamiast zakładać o ludziach najgorsze i szykować przeciwko nim sprawę w Komitecie Arbitrażowym, wyciągając cały arsenał broni, po prostu wybaczasz innym ich czyny. Wszyscy się wzajemnie przepraszają i cała sytuacja idzie w niepamięć. Przy odpowiednich osobach i podejściu, wszelkie spory zakończą się w ten sposób w ciągu najwyżej paru dni. Czyż nie proste?

Niektóre sposoby rozwiązywania konfliktów zakładają, że jeśli całej spornej sytuacji nie da się uniknąć, trzeba ją omówić. Niestety, wiele dysput ciągnie się kilobajtami i na dodatek ma tendencję do przenoszenia się na inne strony, co może być wysoce stresujące. Wiele osób w końcu z tego powodu opuszcza Wikipedię. Takie metody bywają bardzo destrukcyjne, gdyż odstraszają wielu edytorów i traci się na nie o wiele za dużo czasu.

Bardzo często ludzie próbują się wzajemnie obrzucać błotem i żądają ukarania innych za błędy. Przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego, a mściwość i złośliwość są przecież zupełnie niezgodne z duchem Wikipedii.

Stosując metodę wybacz i zapomnij, musimy założyć, że na stronach dyskusji czy w innych przestrzeniach ma miejsce wiele kłótni i awantur. Ułagodźmy innych wikipedystów, przepraszając za nasze wypowiedzi i wyciągnijmy pierwsi rękę do zgody. Kiedy już wszyscy będą spokojni, można mówić o prawdziwym edytowaniu; zupełnie inaczej, niż gdy wszędzie naokoło krzyki a w ludziach gniew aż kipi. Czyż nie?