Wiktor Żwikiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wiktor Żwikiewicz (ur. 19 marca 1950 w Bydgoszczy) – polski pisarz science fiction.

Życiorys[edytuj]

Ukończył Technikum Geodezyjne, od 1971 do 1975 pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Od 1975 do 1979 działał w studenckim teatrze „Próba” jako scenarzysta, reżyser oraz aktor. Później pracował jako plastyk w bydgoskim Kombinacie Budowlanym „Wschód” oraz jako specjalista od reklamy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 1979 założył Bydgoski Klub Miłośników Fantastyki „Maskon”.

Debiutował w 1971 opublikowanym na łamach „Młodego Technika” opowiadaniem Zerwane ogniwo. Jego utwory ukazały się w takich czasopismach jak „Nurt”, „Problemy”, „Przegląd Techniczny” oraz w almanachach: Kroki w nieznane, Wołanie na Mlecznej Drodze, Stało się jutro, Wehikuł wyobraźni i Gość z głębin. Jest autorem ilustracji i okładek do swoich książek. Jego utwory to często eksperymenty myślowe, dotyczące zachowania człowieka w ekstremalnych sytuacjach i stawiające pytania ontologiczne. Ich przesłanie jest zwykle wieloznaczne. Jego utwory tłumaczone były na bułgarski, czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki, węgierski. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” ukazywał się wywiad – rzeka z Wiktorem Żwikiewiczem („Żwikipedia”), który prowadził Marek Żelkowski. Obaj autorzy redagowali w miesięczniku „SFFH” kącik recenzji książkowych pod nazwą „Żerowisko na Żwirowisku”.

Obecnie pracuje nad kilkoma niewydanymi książkami, po których "jego czas dobiegnie końca"[1].

Publikacje[edytuj]

Opowiadania[edytuj]

Zbiory opowiadań[edytuj]

  • Podpalacze nieba (Nasza Księgarnia 1976)
  • Happening w oliwnym gaju (Nasza Księgarnia 1977)
  • Sindbad na RQM-57 (Nasza Księgarnia 1978)
  • Kajomars i inne opowiadania (Oficyna Wydawnicza Epigram 2005)

Powieści[edytuj]

  • Druga jesień (Wydawnictwo Poznańskie 1982)
  • Imago (Krajowa Agencja Wydawnicza 1985)
  • Ballada o przekleństwie (Nasza Księgarnia 1986)
  • Delirium w Tharsys (Pomorze, 1987)
  • Kosmodram Machu Picchu (w przygotowaniu)

Komiks[edytuj]

Przypisy

  1. Anna Stankiewicz, Aleksandra Lewińska: Legenda science fiction mieszka w klitce. Potrzebuje pomocy (pol.). Gazeta Wyborcza, 2016-10-20. [dostęp 2016-10-23].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]