Wilczomlecz obrzeżony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilczomlecz obrzeżony
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd malpigiowce
Rodzina wilczomleczowate
Rodzaj wilczomlecz
Nazwa systematyczna
Euphorbia marginata Pursh
Fl. Amer. sept. 2:607. 1813-1814
Synonimy

Euphorbia variegata Sims

Wilczomlecz obrzeżony

Wilczomlecz obrzeżony, w. białobrzegi (Euphorbia marginata) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej części Ameryki Północnej (stany: – Illinois, Iowa, Minnesota, Colorado, Montana, Nowy Meksyk, Teksas, Arizona)[2].W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, czasami dziczejąca.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzaczasta roślina o wysokości do 60 cm i szerokości ok. 30 cm. Posiada kłącze i korzenie przybyszowe.
Liście
Ulistnienie skrętoległe lub naprzeciwległe, liście jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone, gładkie. Mają bardzo szerokie białe obrzeżenia i szerokie, podobne do płatków przylistki, które otaczają kwiaty.
Kwiaty
Drobne, zebrane w żółtozielony kwiatostan zwany cyjatium o średnicy do 5 cm. Kwiaty są bardzo zredukowane, składają się tylko z jednego słupka i pręcika. Również posiadają białe smugi i plamki.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest trująca, jej sok mleczny może powodować podrażnienia skóry, dlatego też prace pielęgnacyjne wykonuje się w rękawiczkach.

Zastosowanie i uprawa[edytuj | edytuj kod]

Jest uprawiana głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Może być uprawiana w strefach klimatycznych 4-10. Nadaje się na rabaty, najlepiej prezentuje się uprawiana w pojedynczych egzemplarzach pomiędzy innymi roślinami. Nadaje się też na kwiat cięty. Wymaga wilgotnej gleby, stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. Gleba nie może być zbyt żyzna, gdyż wówczas liście rośliny tracą białe obrzeżenia, a więc swoje zalety dekoracyjne[3]. Zazwyczaj rozmnaża się ją przez nasiona, które wysiewa się wczesną wiosną do rozsadnika lub bezpośrednio do gruntu na stałe miejsce. Po wzejściu i rozrośnięciu się przerywa się je.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).data dostępu?
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  3. Niezwykły świat wilczomleczy. [dostęp 2010-01-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134.
  2. Świat kwiatów. Wilczomlecz obrzeżony. [dostęp 2010-01-10].