Wodorotlenek rubidu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wodorotlenek rubidu
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny RbOH
Masa molowa 102,48 g/mol
Wygląd szarobiałe, higroskopijne kryształy
Identyfikacja
Numer CAS 1310-82-3
PubChem 62393[1]
Podobne związki
Inne aniony tlenek rubidu
Inne kationy woda amoniakalna, wodorotlenek magnezu, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek sodu
Podobne związki wodorotlenek potasu, wodorotlenek cezu
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Wodorotlenek rubidu, RbOH – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków. Jest to bardzo silna zasada, silniejsza od wodorotlenku sodu i wodorotlenku potasu, ale słabsza od wodorotlenku cezu. Związek ten nie występuje w naturze.

Otrzymywanie[edytuj | edytuj kod]

Wodorotlenek rubidu może być otrzymany w reakcji tlenku rubidu z wodą:

Rb
2
O
(s)
+ H
2
O
(l)
→ 2RbOH_{(aq)
}

Wodorotlenek rubidu jest także dostępny na rynku w postaci 50 lub 90% roztworu wodnego.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Wodorotlenek rubidu jest rzadko używany w procesach przemysłowych, ponieważ wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu spełniają te same funkcje w mniej gwałtowny, i co za tym idzie bezpieczniejszy, sposób. Wodorotlenek rubidu znajduje zastosowanie w badaniach naukowych, jest jednak często używany oszczędnie, żeby zapobiec marnowaniu drogiego rubidu.

Pomimo że wodorotlenek rubidu jest rzadko używany w normalnych procesach przemysłowych otrzymywanie większości związków rubidu odbywa się z użyciem wodorotlenku jako produktu przejściowego. Wszystkie te syntezy zaczynają się od tlenku rubidu, który w pierwszym etapie jest dodawany do wody.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Wodorotlenek rubidu jest żrącym związkiem, który powoduje natychmiastowe oparzenia skóry. Przy pracy z tym związkiem należy stosować ubranie ochronne wykonane z materiałów odpornych na działanie silnych zasad. Roztwory tego związku należy rozcieńczać przez ostrożne wlewanie ich do wody, a nie poprzez dodawanie wody do nich, aby uniknąć popryskania. Większość reakcji z udziałem wodorotlenku rubidu ma charakter silnie egzotermiczny, co może powodować pożary i pienienie się mieszanin reakcyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wodorotlenek rubidu (CID: 62393) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. a b c d e CRC Handbook of Chemistry and Physics, William M. Haynes (red.), wyd. 97, Boca Raton: CRC Press, 2016, s. 4-82, ISBN 978-1-4987-5429-3.
  3. Wodorotlenek rubidu (nr 243892) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2017-06-03].