Wodorotlenek rubidu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wodorotlenek rubidu
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny RbOH
Masa molowa 102,48 g/mol
Wygląd białe ciało stałe, higroskopijne
Identyfikacja
Numer CAS 1310-82-3
PubChem 62393[1]
Podobne związki
Inne aniony tlenek rubidu
Inne kationy woda amoniakalna
wodorotlenek magnezu
wodorotlenek wapnia
wodorotlenek sodu
Podobne związki wodorotlenek potasu
wodorotlenek cezu
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Wodorotlenek rubidu (RbOH) – nieorganiczny związek chemiczny, zawierający atom rubidu i grupę hydroksylową. Jest to bardzo silna zasada, silniejsza niż wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu, ale słabsza od wodorotlenku cezu. Związek ten nie występuje w naturze.

Otrzymywanie[edytuj]

Wodorotlenek rubidu może być otrzymany z tlenku rubidu poprzez wprowadzenie tego tlenku do wody:

Rb2O (s) + H2O (l) → 2RbOH (aq)

Wodorotlenek rubidu jest także dostępny na rynku u niewielu chemicznych dostawców w postaci 50 lub 90% roztworu wodnego.

Zastosowanie[edytuj]

Wodorotlenek rubidu jest rzadko używany w procesach przemysłowych, ponieważ wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu spełniają te same funkcje w mniej gwałtowny i co za tym idzie bezpieczniejszy sposób.

Wodorotlenek rubidu znajduje zastosowanie w badaniach naukowych, jest jednak często używany oszczędnie żeby zapobiec marnowaniu drogiego pierwiastka rubidu.

Pomimo faktu, że wodorotlenek rubidu jest rzadko używany w normalnych procesach przemysłowych otrzymywanie większości związków rubidu odbywa się z użyciem wodorotlenku jako produktu przejściowego. Wszystkie te syntezy zaczynają się od tlenku rubidu, który w pierwszym etapie jest dodawany do wody.

Zagrożenie[edytuj]

Wodorotlenek rubidu jest żrącym związkiem, który powoduje natychmiastowe oparzenia skóry. Należy zachować najwyższą ostrożność, kiedy ma się do czynienia z tą substancją.

Przy pracy z tym związkiem należy stosować ubranie ochronne wykonane z materiałów odpornych na działanie silnych zasad. Roztwory tego związku należy koniecznie rozcieńczać przez ostrożne wlewanie ich do wody, a nie poprzez dodawanie wody do nich, aby uniknąć popryskania. Większość reakcji z udziałem wodorotlenku rubidu ma charakter silnie egzotermiczny, co może powodować pożary i pienienie się mieszanin reakcyjnych.

Przypisy