Wojciech Siudmak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojciech Siudmak
Ilustracja
Siudmak w 2014
Data i miejsce urodzenia

10 października 1942
Wieluń

Strona internetowa
Rzeźba Wojciecha Siudmaka „Wieczna Miłość” w Wieluniu

Wojciech Siudmak (ur. 10 października 1942 w Wieluniu) – polski artysta malarz i rzeźbiarz przez większość życia żyjący we Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie a następnie studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dali wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją oraz wykraczającą poza horyzonty wyobraźnią. Fascynuje bogactwem intelektualnym. Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim jego dewiza: Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery.

Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali. Jest to pozorne podobieństwo bowiem u obu twórców odnajdujemy fascynacje tym samym źródłem inspiracji: sztuką Renesansu oraz Baroku. Siudmak podziwia i hołduje dziełom Giovanniego Berniniego, Giovanniego B.Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Artysta nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu. Ceni wolność i twórczą niezależność. Konsekwentnie podążając w obranym przez siebie kierunku, spełnia się twórczo w autentyzmie swej artystycznej wypowiedzi.

Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania jakie rodzi. Pasjonują go prace fizyków, astrofizyków, których uważa za swoistą awangardę naukową, artystyczną i estetyczną naszych czasów, bowiem dostarczają społeczeństwu nowego spojrzenia na Wszechświat. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych i filozoficznych. Nie interesuje go pozorne piękno, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach harmonii kosmicznej i poglądach starożytnych wielkich myślicieli.

Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane do plakatów muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu, Paryżu. Wielkie firmy wybrały jego obrazy i rzeźby, aby swój wizerunek, swe poszukiwania oraz osiągnięcia technologiczne wyrazić poprzez sztukę Wojciecha Siudmaka. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa, bowiem bibliofilskim wydaniom dzieł tych autorów, towarzyszą jego oryginalne, urzekające wysmakowanym pięknem rysunki.

Artysta pracuje nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb poświęconym Nokturnom Fryderyka Chopina. Pod koniec 2015 roku został wydany przez polskie wydawnictwo Rebis i francuskie Piranha, siódmy z kolei album poświęcony twórczości artysty.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Od 1988 roku trwa seria wystaw retrospektywnych artysty.

Polska[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku odbył się Cykl Wystaw Retrospektywnych Fantastyczne światy Wojtka Siudmaka w muzeach Łodzi, Wielunia, Zielonej Góry, Legnicy i zakończył się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Następne wystawy tego cyklu odbyły się w latach 2003–2004 i gościły w największych muzeach ośmiu miast Polski: Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Katowicach, Wieluniu, Warszawie, ciesząc się niespotykaną frekwencją wśród zwiedzających i zajmując czołowe miejsce w rankingach popularności imprez artystycznych[1].

Francja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w Palais de Tokyo – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Szczególnie prestiżową była oficjalna wystawa w 1999 roku na już legendarnej - symbolizującej Paryż i Francję - wieży Eiffla z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, było częścią cyklu wystaw prezentowanego w muzeach i ośrodkach kultury innych francuskich miast, takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe/Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe Tysiąclecie, tworząc więź między światem fantazji artysty a perspektywą przyszłości.

Inne miejsca na świecie[edytuj | edytuj kod]

W latach 2000–2012 artysta wystawiał swoje prace w wielu zagranicznych muzeach i ośrodkach kultury. W lutym 2000 roku odbyła się gigantyczna projekcja dzieł artysty na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie. Inne wystawy odbyły się w Szwajcarii (Sion), Niemczech (Leingarten Neustadt oraz Tutlingen), Belgii (Bruksela), we Włoszech (Rzym), Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Boston) i Kanadzie (Chicoutimi).

Świat sztuki o W. Siudmaku[edytuj | edytuj kod]

Wiele słynnych osobistości świata sztuki wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth(inne języki), Jacques Goimard, Jean-Claude Dunyach(inne języki), Francis Lai, Guy Béart(inne języki), Kim Stanley Robinson i inni.

Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia - Federico Fellini

Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością Siudmak spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż - Jean-Jacques Annaud

Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania - George Lucas

Blaskiem malarstwa przypominający Ingresa, kryjący w sobie wyostrzone spojrzenie Gustave Moreau i Dali – Siudmak celebruje odwieczne Wniebowzięcie Kobiety - Paul Guth

Siudmak to Michał Anioł science fiction, który ukazuje nam hieratyczne postacie o atletycznych, umięśnionych ciałach, przywodzące na myśl anatomię Michała Anioła, mężczyzn, kobiet, oczekujących, jakby zawieszonych w wodach płodowych, poza czasem. To nieskończenie zaskakujące i pociągające - Michel Nuridsany

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Siudmak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wielunia w Polsce oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie odznaczony, między innymi:

  • 26 marca 1999 r. - Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu.
  • 8 czerwca 2013 r. - Wielkim Złotym Medalem Akademii Art‑Sciences‑Lettres w Paryżu (Grande Médaille d'Or avec Plaquette d'Honneur).
  • 22 października 2014 r. w Poznaniu Wojciech Siudmak został wyróżniony Statuetką Złotego Hipolita, a w 2015 r. złotą statuetką „Oxygenusa”.
  • 5 kwietnia 2016 r. - laureat trzeciej edycji konkursu Wybitny Polak we Francji w kategorii „Kultura”[2].

Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”[edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju, którego symbolem jest monument Wieczna Miłość”. Rzeźba „Wieczna Miłość” odlana z brązu o wysokości 4,5 m została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 r. i zawiera przesłanie pokojowego współistnienia kierowane do świata z miasta, które stało się pierwszą ofiarą agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę w dniu 1 września 1939 r. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1 września 2013 r. Laureatem został wielki polski kompozytor Wojciech Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3 października 2014 r. w Pałacu Monaco, rezydencji Ambasadorów Polski w Paryżu, Janowi Tombińskiemu, ambasadorowi Unii Europejskiej w Kijowie, za wieloletnie starania o utrwalenie pokoju na świecie.

Twórca poprzez tę inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę. W swym dziele artysta zawarł pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

Światowy Projekt Pokoju Wieczna Miłość, to unikalny gest pojednania i tolerancji skierowany do świata. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie było rozważane z takiego punktu widzenia, nigdy też nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Realizacja Projektu Pokoju pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, rzeźba Wieczna Miłość, Nagroda Pokoju oraz całe przedsięwzięcie wplata się subtelnie w twórczość artysty. Obraz Wieczna Miłość powstał w 1980 roku, a Projekt wzbogacał się o nowe elementy i stopniowo krystalizował.

Przedsięwzięcie ma charakter szczególnej misji dla artysty, który urodził się w Wieluniu - mieście, pierwszym świadku i ofierze wstrząsającego ludobójstwa, od którego rozpoczął się koszmar II wojny światowej - największej tragedii w dziejach ludzkości. Z tego faktu wyrasta głęboko humanistyczne zobowiązanie wobec ludzi skrzywdzonych wojną i nadal cierpiących z jej powodu. Misją Światowego Projektu Pokoju Wieczna Miłość jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Projekt wychodzi do świata z uniwersalnym i pozytywnym przesłaniem pokoju, niosąc idee harmonii, porozumienia i tolerancji w najpiękniejszej formie sztuki i intelektu. Poprzez połączenie z dziełami sztuki różnych miast świata, przesłanie Światowego Projektu Pokoju, zrodzi dialog kultur III-go Millenium, umacniając idee pokojowego współistnienia.

Francis Lai, autor muzyki m.in. do filmu Love Story, który stworzył poemat symfoniczny Amour Eternel specjalnie dla Światowego Projektu Pokoju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. tygodnik „Wprost” 2005 r.
  2. Konkurs "Wybitny Polak we Francji" rozstrzygnięty! [online], www.paryz.msz.gov.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Fantastyczne światy” Warszawa 2003/2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]