Wojna planet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna planet
Załoga G
jap. 科学忍者隊ガッチャマン
(Kagaku ninja tai Gatchaman)
Gatunekprzygodowe, science fiction, mecha
Telewizyjny serial anime
ReżyserHisayuki Toriumi
ProducentIppei Kuri
ScenariuszJinzo Toriumi
MuzykaBob Sakuma
StudioTatsunoko Production
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Polska TP1
Premierowa emisja29 września 1974
Polska 12 czerwca 1980 –
13 grudnia 1981
Liczba odcinków105

Wojna planet / Załoga G (jap. 科学忍者隊ガッチャマン Kagaku ninja tai Gatchaman; czyli Technologiczni Ninja Gatchaman) – serial anime, emitowany w japońskiej telewizji od 1 października 1972 do 29 września 1974 z kontynuacją do 1978 r. Oryginalna, pierwotna seria składała się ze 105 odcinków.

W Polsce serial był emitowany w ramach letnich czwartkowych Teleferii. Serial miał premierę 12 czerwca 1980 w kinie Teleferii[1].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Herosi[edytuj | edytuj kod]

 • Owashi no Ken (Orzeł Ken) / Ken Washio / Gatchaman 1 (Mark w Załodze G, Ace Goodheart w G- Force i Hunter Harris w Eskadrze Orła) – Ken to oblatywacz prototypów samolotów i przywódca grupy. Jest zdolnym karateką. Z reguły uważnie obmyśla taktykę działania, jednak ma skłonności do wybierania ryzykownych rozwiązań. Dopiero po tragicznym wypadku jednego z członków załogi staje się ostrożniejszy. Jego bronią jest minibumerang. Głos w oryginalnej wersji podkładał mu Katsuji Mori. Jego pojazdem jest szybowiec, a symbolem orzeł. W serialu Jetman jego odpowiednikiem jest Ryū Tendō.
 • Condoru no Joe (Kondor Joe) / George Asakura / Gatchaman 2 (Jason w Załodze G, Dirk Daring w G- Force i Joe Thax w Eskadrze Orła) – samotnik, wicelider. Pochodzi z Włoch. Poważniejszy od Kena. Jego broń to ostre piórko. Jego odpowiednik w Jetman, Gai, jest tak samo sarkastyczny jak on. W oryginalnej wersji głos podkładał mu znany piosenkarz Isao Sasaki. Jego symbolem jest kondor. Prowadzi wyścigówkę F1. W Jettoman jego odpowiednikiem jest Gai Yūki (obydwaj giną w ostatnich odcinkach).
 • Shiratori no Jun (Łabędź Jun)/ Gatchaman 3 (Księżniczka/Princes w Załodze G, Aggie June w G- Force i Kelly Jennar w Eskadrze Orła) – razem z przybranym (adoptowanym) bratem Jinpeiem prowadzi bar "Snack Jun". Gra na gitarze. W oryginalnej wersji mówiła głosem Kazuko Sugiyamy. Jej symbolem jest łabędź, a bronią jojo wypełnione materiałami wybuchowymi. Jeździ motocyklem. Jej odpowiedniczką w Jetman jest Kaori Rokumeikan.
 • Kosaburo no Jinpei (Jaskółka Jinpei) / Gatchaman 4 (Keyop w Załodze G, PeeWee w G-Force i Mikey Dugan w Eskadrze Orła) – najmniejszy i najmłodszy z ekipy. Przybrany brat Jun (znalazła go jako osierocone niemowlę i zaadoptowała), pomocnik i jedyny kelner w jej barze. Jego bronią są klakery (2 niewielkie bomby połączone ze sobą linką - broń stosowana głównie na odległość). W oryginale mówił głosem Yoku'ego Shioyi. Jego symbolem jest jaskółka, a porusza się gokartem. W Jetman jego odpowiedniczką jest Ako Hayasaka.
 • Mimizuku no Ryu (Sowa Ryu) / Ryu Nakanishi / Gatchaman 5 (Tiny w Załodze G, Hoot Owl w G-Force i Ollie Keeawani w Eskadrze Orła) – siłacz i "trzeci dowódca". Jest to typ wesołka - razem z Jinpei'em tworzą typowy duet komediowy. Machina, którą pilotuje to główny pojazd drużyny - statek powietrzny o nazwie "God Phoenix" (Bóg Feniks/Boski Feniks). Jego bronią jest pistolet (którego rzadko używa). Jego symbol to puchacz. W oryginale głos podkładał mu Shingo Kanemoto. W Jetman jego odpowiednikiem jest Raita Ōishi.

Alianci[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Kozaburo Nambu (Szef Anderson w Załodze G, Dr Ben Brighthead w G-Force i Dr Thaddeus Keane w Eskadrze Orła) – fundator i opiekun Naukowych Ninja. Wynalazca maszyn, którymi posługuje się grupa oraz jeden z głównych naukowców International Science Organization (w skrócie ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Naukowej). Jest też kimś w rodzaju zastępczego ojca dla piątki bohaterów (poza Ryu żaden z członków nie ma rodziny).

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Berg Katse (Zoltar w Załodze G, Galactor w G-Force i Lukan w Eskadrze Orłów) – przywódca organizacji Galactor, działający pod bezpośrednią komendą Sosai X (Lidera X). Na początku serii zdaje się być mężczyzną, jednak jak się później okazuje, jest to mutant o zdolności zmiany płci i wyglądu. Powstał w wyniku eksperymentu Lidera X, polegającego na połączeniu jednojajowych bliźniąt we wczesnym stadium ciąży. W amerykańskiej wersji jest traktowany(/a) jako obojnak.
 • Sosai X (Lider X) (Great Spirit w Wojnie Planet, Computor w G-Force i Cybercon w Eskadrze Orłów) – pojawia się jako główny przeciwnik i mózg organizacji Galactor we wszystkich sezonach serii (w 2 następnych z innym subgenerałem). Nie posiada konkretnego ciała i przekazuje swoje rozkazy pojawiając się jako hologram (w kolejnych sezonach w nieco innym kształcie). Pochodzi ze Świata Selectoru w Galaktyce Andromeda. Jest powiedziane, że przebywa na Ziemi od kilku tysięcy lat, planując jej przejęcie.
 • GelSadora (sezon 2) (Mallanox/Nancy Aikens w Eskadrze Orłów) – zastępczyni Katse w drugim sezonie serii. Powstała przez naukowo wymuszony wzrost i mutację 6-latki, wcześniej porwanej z Ziemi. Nowa zabawka i subgenerał Lidera X.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Seria doczekała się kilku kontynuacji - kolejnych dwóch sezonów 52-odcinkowy Gatchaman 2 z 1978 i 48-odcinkowy Gatchaman F (Fighter) z 1979 roku. Poza Japonią wyemitowano kompilację obu sezonów w postaci 65-odcinkowej Eskadry Orłów (w Polsce zdubbingowaną wersję można było oglądać na Fox Kids).

 • film kinowy z 1978 roku (zahaczający o główną fabułę sezonów 1/2).
 • w 1994 roku rozpoczęło emisję trzyczęściowej OAV ze zmienionymi projektami kostiumów postaci i nową grafiką.

Serial w USA[edytuj | edytuj kod]

Serial zdobył duże uznanie w wielu krajach, np. w USA, gdzie na potrzeby amerykańskiej telewizji dokonano w nim wielu zmian. Przede wszystkim inaczej podzielono odcinki, w wyniku czego otrzymano ich 85. Wersja ta też odpowiednio ocenzurowana: usunięto bądź przerobiono brutalniejsze sceny, „wytarto” krew, zmieniono nieco charakter postaci, zamerykanizowano nazwy i imiona bohaterów oraz dodano postać robota 7-Zark-7.

Serial w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W polskiej telewizji serial był emitowany w latach 70. i 80. XX wieku. Zakupiono wersję amerykańską. Pierwotnie tytuł serialu brzmiał zgodnie z wersją z USA - Wojna planet. Jednak w wyniku pacyfistycznej polityki stacji TV, w wersji polskojęzycznej zmieniony został na Załoga G, co miało podkreślać jego kolektywny charakter. Członkami Załogi G jest piątka młodych ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach, uwalnianych słowem: Transformacja! Bohaterowie walczą ze Spectrą uosabianą przez Zoltara. Ważną postacią serii był również robot, koordynator z Centrum Neptuna 7-Zark-7 (w oryginale japońskim nie występował). Załoga G poruszała się pojazdem Feniksem, który czasami zmieniał się w Ognistego Feniksa.

W Polsce jako Załogę G wyemitowano tylko 71 z 82. odcinków pierwszej wersji amerykańskiej, plus dwukrotnie odcinki 11., 12., 13., 19., 33. oraz 46. (sondażowa Wojna planet). Nie wyemitowano ostatnich odcinków, w których to Zoltar okazuje się obojnakiem, a jeden z głównych bohaterów - Kondor - ginie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wojna planet. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-02)]., anime.info.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]