Wolne Centrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wolne Centrum (hebr. מרכז חופשי, Merkaz Hofshi) było izraelską partią polityczną, stanowiło jedną z części składowych powstałego w 1973 roku Likudu.

Historia[edytuj]

Partia została stworzona podczas kadencji szóstego Knesetu (1965-1969), kiedy to Szemu’el Tamir stanął na czele rozłamu w bloku Gahal, w którym wzięło udział trzech deputowanych (poza Tamirem byli to także Eli’ezer Szostak i Awraham Ti’ar). Powodem ich odejścia był spór o przywództwo w partii z Menachemem Beginem. Tuż przed wyborami przyłączył się do nich Szelomo Kohen-Cidon, który również opuścił Gahal.

Podczas wyborów w 1969 roku, Wolne Centrum ledwo co przekroczyło próg wyborczy 1%, uzyskując 1,2% głosów. Dało to partii 2 miejsca w parlamencie, które zostały zajęte przez Tamira i Shostaka.

Przed wyborami 1973 roku, partia połączyła się z Gahalem, Listą Państwową i pozaparlamentarnym Ruchem na Rzecz Wielkiego Izraela. Razem ugrupowania te utworzyły Likud. Nowa partia uzyskała 39 mandatów, w tym do Knesetu weszli także Tamir i Szostak.

Wkrótce potem jednak, kolejny spór z Beginem doprowadził Tamira do ponownego wyjścia z jego ugrupowania. Wraz z Akiwą Nofem ponownie rozpoczął samodzielną działalność jako lider Wolnego Centrum. Obaj zrezygnowali z mandatów poselskich i pojawili się w składzie dziewiątego Knesetu (1977-1981) jako członkowie Dash (Nof później ponownie znalazł się w Likudzie).

Linki zewnętrzne[edytuj]