Kach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat organizacji Kach

Kach (hebr. כ"ך tylko w ten sposób) – organizacja żydowska założona przez Meira Kahanego. Amerykański Departament Stanu, Unia Europejska i rząd Izraela zaliczają tę organizację do organizacji terrorystycznych.

Organizacja ta nawoływała do oczyszczenia Izraela z Arabów i startowała w wyborach parlamentarnych (otrzymując nieznaczne poparcie).

W roku 1984 mimo kłopotów z dopuszczeniem do wyborów ugrupowanie zdołało umieścić w Knesecie 1 członka (rabiego Kahane). Po zmianie prawodawstwa, której dokonano specjalnie dla partii Kach, ugrupowanie to uznano za rasistowskie i w wyborach w roku 1988 nie mogło już startować.

W roku 1990 Meir Kahane został zabity w Nowym Jorku przez islamistę z Egiptu. Po tym zabójstwie syn Kahanego Beniamin (zabity 10 lat później) utworzył drugą organizację Kahane Chai (Kahane żyje). Obie organizacje ściśle ze sobą współpracują w dziele odtworzenia "biblijnego wizerunku i stanu Izraela". Mają one na swoim koncie zamachy, strzelaniny i podżeganie do zamieszek. Organizują protesty przeciwko izraelskiemu rządowi, nękają i zastraszają Palestyńczyków.

Władze izraelskie zdelegalizowały obie organizacje w 1994 roku, za poparcie przez nie zamachu dokonanego przez izraelskiego osadnika w Grocie Patriarchów w Hebronie, w którym zginęło 29 Palestyńczyków. Kontynuuje półlegalną działalność.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • A. Krawczyk, Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku, Toruń 2007
  • J. Tomasiewicz, Kahane: anatomia izraelskiego ekstremizmu, Arcana nr 2 (2002)