Kach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat organizacji Kach

Kach (hebr. כ"ך tylko w ten sposób) – organizacja żydowska założona przez Me’ira Kahanego. Amerykański Departament Stanu, Unia Europejska i rząd Izraela zaliczają tę organizację do organizacji terrorystycznych.

Organizacja ta nawoływała do oczyszczenia Izraela z Arabów i startowała w wyborach parlamentarnych (otrzymując nieznaczne poparcie).

W 1984 mimo kłopotów z dopuszczeniem do wyborów ugrupowanie przekroczyło próg wyborczy, a Kahane został jedynym posłem. Po zmianie prawodawstwa, której dokonano specjalnie dla partii Kach, ugrupowanie to uznano za rasistowskie i w wyborach w roku 1988 nie mogło już startować.

W roku 1990 Me’ir Kahane został zabity w Nowym Jorku przez islamistę z Egiptu. Po tym zabójstwie syn Kahanego Binjamin (zabity 10 lat później) utworzył drugą organizację Kahane Chai (Kahane żyje). Obie organizacje ściśle ze sobą współpracowały w dziele odtworzenia „biblijnego wizerunku i stanu Izraela”. Mają one na swoim koncie zamachy, strzelaniny i podżeganie do zamieszek. Organizowały protesty przeciwko izraelskiemu rządowi, nękały i zastraszały Palestyńczyków.

Władze izraelskie zdelegalizowały obie organizacje w 1994 roku, za poparcie przez nie zamachu dokonanego przez izraelskiego osadnika Barucha Goldsteina w Grocie Patriarchów w Hebronie, w którym zginęło 29 Palestyńczyków. Po tym organizacja kontynuowała półlegalną działalność.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Krawczyk, Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku, Toruń 2007
  • J. Tomasiewicz, Kahane: anatomia izraelskiego ekstremizmu, Arcana nr 2 (2002)