Wrona przylądkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wrona przylądkowa
Corvus capensis[1]
Lichtenstein, 1823
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina krukowate
Rodzaj Corvus
Gatunek wrona przylądkowa
Podgatunki
  • C. c. kordofanensis Laubmann, 1919
  • C. c. capensis Lichtenstein, 1823
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Wrona przylądkowa (Corvus capensis) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Wyróżniono dwa podgatunki C. capensis[3][4]:

Jest nieco mniejsza, długości 48-50 cm, niż czarnowron. Upierzona całkowicie na czarno z lekkim fioletowym połyskiem piór. Ma też proporcjonalnie dłuższe nogi, skrzydła i ogon oraz dużo dłuższy, smukły dziób, który wygląda na stworzony typowo do zagłębiania w ziemi za bezkręgowcami. Pióra na głowie mają miedziano-fioletowy połysk, a na gardle upierzenie jest dość długie i stroszą się w trakcie krakania i popisów.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Omawiany gatunek występuje w dwóch oddzielonych od siebie regionach Afryki. Zasięg jednej z form sięga przylądku na południowym krańcu Czarnego Kontynentu i południowej Angoli, przebiegając przez wschodnie wybrzeże Mozambiku. Druga populacja zajmuje rozległe obszary Sudanu, Etiopii, Tanzanii i Kenii w środkowo-wschodniej Afryce. Bardziej północna populacja jest przeciętnie nieco mniejsza niż południowa. Ptak zasiedla otwarte łąki, pastwiska, wrzosowiska, obszary rolnicze z pojedynczymi drzewami lub tereny zalesione w pobliżu gniazdowisk. Rozmieszczenie sugeruje, że szczególnie dobrze gatunek rozwija się na terenach uprawnych.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się ziarnami zbóż i innymi nasionami, bezkręgowcami, które wydobywa mocnymi ciosami skierowanymi w dół swego długiego dzioba. Dobiera się do kolb kukurydzy nim ta jest w pełni dojrzała, bulw roślin cebulowych i mięsistych korzeni wybranych roślin. Chwyta też żaby i małe gady, owoce i jagody. Plądruje jaja i pisklęta z naziemnych ptasich gniazd, a widywano sytuacje, gdy zabijał ptaki ważące nawet jeden funt (zwłaszcza domowy drób). Wykrada odchody małych ssaków z których wybiera owady.

Gniazdowanie[edytuj | edytuj kod]

Wrona przylądkowa potrafi podkraść jaja lub pisklęta z naziemnych gniazd innych ptaków

Gniazda wron przylądkowych znajdują się zawsze na drzewach, przeważnie blisko wierzchołka. Spotyka się też gniazda ulokowane w krzewach, ale znacznie rzadziej. Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje 18-19 dni. Pisklęta pierzą się po około 38 dniach. Zwykle jedynie 3 pisklęta przeżywają okres gniazdowania.

Głos[edytuj | edytuj kod]

Odgłosy przypominają krakanie: "krrah.....krrah.....krrah" lub cichsze "kah-kah-kah". Wydaje też bardzo hałaśliwe dźwięki kojarzone z bulgotaniem wody, które roznoszą się po okolicy lub gardłowy śmiech. Ma również w zwyczaju naśladowanie zasłyszanych głosów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Corvus capensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Corvus capensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Frank Gill, Minturn Wright, David Donsker: Family Corvidae (ang.). IOC World Bird List: Version 3.1. [dostęp 12 lipca 2012].
  4. Cape Crow (Corvus capensis) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 12 lipca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]