Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”
Państwo  Polska
Siedziba Lublin
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Prezes Bogusław Wróblewski
Nr KRS 0000125465
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” – polska organizacja pozarządowa powstała w 1994 roku.

Skład Rady Fundacji: Edward Balawejder, Jarosław Cymerman, Michał Jagiełło (zm. 2016), Andrzej Jaroszyński, Ryszard Kapuściński (zm. 2007), Alina Kochańczyk, Tadeusz Konwicki (zm. 2015), Zofia Kopel-Szulc, István Kovács, Eliza Leszczyńska-Pieniak, Waldemar Michalski, Wojciech Młynarski, Wacław Oszajca, Irena Sławińska (zm. 2004), Jerzy Święch (przewodniczący), Jarosław Wach, Bogusław Wróblewski, Bohdan Zadura.

Celem fundacji jest inspirowanie i popieranie różnych form twórczości (m.in. literackiej, plastycznej, teatralnej) i różnych dziedzin refleksji humanistycznej oraz ich promocja w kraju (szczególnie na wschód od Wisły) i za granicą (szczególnie w państwach sąsiednich). Główny nacisk w swej działalności Fundacja kładzie na usuwanie uprzedzeń (etnicznych, religijnych, światopoglądowych) dzielących ludzi sztuki, ukazywanie bogactwa kultury wynikającego m.in. z jej różnorodności i przezwyciężanie stereotypów w myśleniu o kulturze, szczególnie na obszarze Europy Środkowowschodniej.

Fundacja m.in. organizuje spotkania autorskie pisarzy, twórców sztuki i uczonych, konferencje, sympozja i seminaria służące refleksji nad historią, stanem obecnym i przyszłością kultury, prowadzi prace nad dokumentowaniem i archiwizacje dorobku artystycznego oraz działalność propagatorską, informacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, a także funduje stypendia i nagrody.

Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” jest współwydawcą kwartalnika „Akcent” (od 2005 r. wspólnie z Biblioteką Narodową, od 2010 r. wspólnie z Instytutem Książki).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]