Wyścig Pokoju 1987

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Wyścig Pokoju 1987
1986 1988
Data 8-23 maja 1987
Etapów 14 + prolog
Dystans 1987 km
Czas zwycięzcy 48h 45’41’’ (40,759 km/h)
Zgłoszenia 156 kolarzy
Ukończyło wyścig 116 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler
Drugie miejsce Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow
Trzecie miejsce Polska Andrzej Mierzejewski
Pozostałe klasyfikacje
Górska Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler
Punktowa Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab
Najaktywniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Najwszechstronniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler
Drużynowa Niemiecka Republika Demokratyczna NRD

XL Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin - Praga - Warszawa w dniach 8-23 maja 1987 roku. Do 14-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1987 km, wystartowało 156 zawodników z 26 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Finlandia FINLANDIA
11 Zenon Jaskuła 14 Marek Szerszyński 141 Jouni Hakala 144 Peter Rantanen
12 Mieczysław Karłowicz 15 Mirosław Uryga 142 Mika Hämäläinen 145 Markku Salmijärvi
13 Andrzej Mierzejewski 16 Zdzisław Wrona 143 Jussi Laurimaa 146 Jarmo Teuhola
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Syria SYRIA
21 Otokar Fiala 24 Anton Novosad 151 Asad Houry 154 Jamal Kanchikhouni
22 Milan Jonak 25 Jozef Regec 152 Abdel Hnedi 155 Ibrahim Safrani
23 Libor Matejka 26 Vaclav Toman 153 Adbuzropak Hnedi 156 Serbest Said
Chińska Republika Ludowa CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA Szwajcaria SZWAJCARIA
31 Longchen Guo 34 Jianwei Ruan 161 Karl Beeler 164 Martin Koller
32 Shuxiang Han 35 Weipei Wu 162 Bruno d'Arsie 165 Ruedi Nuessli
33 Yuanxiang Kuang 36 Zhonglu Zhang 163 Werner Jacobs 166 Rene Vonarburg
Portugalia PORTUGALIA Włochy WŁOCHY
41 David Assuncao 44 Antonio Apolo 171 Giuseppe Carera 174 Roberto Pelliconi
42 Fernando Baptista 45 Luis Sequeira 172 Maurizio Dametto 175 Bruno Surra
43 Rui Duro 46 Jorge Silva 173 Silvano Lorenzon 176 Marco Toffali
Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA Węgry WĘGRY
51 Uwe Ampler 54 Mario Kummer 181 Jozsef Hirth 184 Peter Sajo
52 Thomas Barth 55 Olaf Ludwig 182 Peter Javor 185 Sandor Vegvari
53 Jens Heppner 56 Uwe Raab 183 Ferenc Kenyeres 186 Otto Zsiboracs
Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA Hiszpania HISZPANIA
61 Nicolae Aldulea 64 Valentin Constantinescu 191 Ignacio Cano 194 Luis Diaz de Otazu
62 Constantin Carutasu 65 Ionel Gancea 192 Francisco Quevedo 195 Eduardo Ruiz
63 Olimpiu Celea 66 Cristian Neagoe 193 Francisco Ochaita 196 Jose Luis Villanueva
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA
71 Dżamolidin Abdużaparow 74 Asjat Saitow 201 Bojko Angełow 204 Petar Petrow
72 Dmitrij Konyszew 75 Wasilij Żdanow 202 Wenelin Chubenow 205 Nenczo Stajkow
73 Władimir Pulnikow 76 Piotr Ugriumow 203 Walentin Żiwkow 206 Nasko Stojczew
Szwecja SZWECJA Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii JUGOSŁAWIA
81 Leif Arne Carlsson 84 Ulf Malmberg 211 Radiša Cubrić 214 Marko Polanc
82 Mats Carlsson 85 Thomas Rask 212 Aleš Pagon 215 Robert Šebenik
83 Anders Engdahl 86 Agne Wilson 213 Želijko Pavlić 216 Aleš Tajhmajster
Meksyk MEKSYK Kuba KUBA
91 Gabriel Cano 94 Rafael Gonzales 221 Oriol Alonso 224 Heriberto Rodriguez
92 Felipe Enriquez 95 Miguel Mejia 222 Javier Alvarez 225 Ricardo Salazar
93 Javier Gonzales 96 Rosendo Ramos 223 Carlos Amador 226 Eliecer Valdez
Holandia HOLANDIA Belgia BELGIA
101 Tom Cordes 104 Rob Harmeling 231 Johann Devos 234 Koenraad Vekemans
102 Corne van Rijen 105 Gerrit de Vries 232 Jan Dufrasne 235 Andre Vermeiren
103 Johannes Draaijer 106 Arjan Jagt 233 Noel Schoubs 236 Rudy Wouters
Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA Stany Zjednoczone STANY ZJEDNOCZONE
111 Mark Gornall 114 Paul Brown 241 Christopher Bailey 244 Todd Gogulski
112 Kevin Morgan 115 Geoffrey Platts 242 William Bishop 245 Andrew Paulin
113 Martin Coll 116 Glenn Longland 243 David Farmer 246 Gary Mulder
Norwegia NORWEGIA Francja FRANCJA
121 Torje Alstad 124 Olaf Lurvik 251 Franck Boucanville 254 Yvan Frebert
122 Atle Kvålsvoll 125 Morten Sæther 252 Eric Chanton 255 Jean-François Laffille
123 Torjus Larsen 126 Jörn Skaane 253 Philippe Delaurier 256 Pascal Lance
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC Mongolska Republika Ludowa MONGOLIA
131 Hartmut Bölts 134 Hans Knauer 261 Batsuchijn Chajanchjarwaa[1] 264 Daszdżamcyn Mönchbat
132 Guido Eickelbeck 135 Stefan Stöhr 262 Dardżaagijn Ench-Od 265 Dzundujn Naran
133 Peter Gänsler 136 Remig Stumpf 263 Cedendambyn Ganbold 266 Dżamsrangijn Öldzij-Orszich

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (8 maja 1987), Berlin (7 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow 8,32
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,03
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,03
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +0,07
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,09
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,11
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,11
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,12
9. Polska Zenon Jaskuła +0,14
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +0,15

I etap, (9 maja 1987), dookoła Berlina (108 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 2:17,50
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +0,00
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,00
5. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
6. Belgia Johann Devos +0,00
7. Polska Zdzisław Wrona +0,00
8. Francja Franck Boucanville +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,00
10. Włochy Giuseppe Carera +0,00

II etap, (10 maja 1987), Berlin - Magdeburg (172 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 4:04,39
2. Polska Zdzisław Wrona +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +0,00
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
6. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
7. Francja Jean-François Laffille +0,00
8. Belgia Johann Devos +0,00
9. Holandia Arjan Jagt +0,00
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Gänsler +0,00

III etap, (11 maja 1987), Magdeburg - Gera (186 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Norwegia Morten Sæther 4:25,36
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,03
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,03
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +0,03
5. Polska Andrzej Mierzejewski +0,03
6. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,03
7. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,03
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +0,03
9. Czechosłowacja Jozef Regec +0,03
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +0,03

IV etap, (12 maja 1987), dookoła Gery (56 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 1:15,11
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,00
4. Francja Franck Boucanville +0,00
5. Francja Jean-François Laffille +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +0,00
7. Norwegia Jörn Skaane +0,00
8. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,00
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,00

V etap, (13 maja 1987), Gera - Most (miasto w Czechach) (168 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Holandia Johannes Draaijer 4:30,35
2. Francja Philippe Delaurier +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,17
4. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,17
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,17
6. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,17
7. Norwegia Atle Kvålsvoll +0,17
8. Szwecja Ulf Malmberg +0,17
9. Francja Eric Chanton +0,17
10. Norwegia Jörn Skaane +0,17

VI etap, (14 maja 1987), Most - Praga (152 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Stany Zjednoczone William Bishop 3:53,35
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +1,15
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +1,15
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +1,15
5. Francja Jean-François Laffille +1,15
6. Holandia Arjan Jagt +1,15
7. Holandia Tom Cordes +1,15
8. Norwegia Olaf Lurvik +1,15
9. Polska Andrzej Mierzejewski +1,15
10. Czechosłowacja Anton Novosad +1,15

VII etap, (15 maja 1987), Praga - Pardubice (148 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 3:44,09
2. Holandia Tom Cordes -0,03*
3. Polska Zdzisław Wrona +0,00
4. Holandia Arjan Jagt +0,00
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,00
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
7. Włochy Giuseppe Carera +0,00
8. Stany Zjednoczone Andrew Paulin +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,00
10. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00

(*) lepszy w miejscu pomiaru czasu

VIII etap, (16 maja 1987), Pardubice - Harrachov (158 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 4:14,25
2. Holandia Corne van Rijen +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +0,00
4. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
5. Polska Andrzej Mierzejewski +0,09
6. Norwegia Morten Sæther +0,10
7. Norwegia Jörn Skaane +3,02
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +3,02
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +3,02
10. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +3,02

IX etap, (17 maja 1987), Harrachov (22 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 33,10
2. Polska Zenon Jaskuła +0,18
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,29
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Heppner +0,31
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,33
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,44
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,49
8. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,53
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +0,58
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +1,05

X etap, (19 maja 1987), Harrachov - Karpacz (128 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 3:28,59
2. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
3. Polska Andrzej Mierzejewski +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,05
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Heppner +0,05
7. Polska Zenon Jaskuła +0,13
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,13
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,13
10. Norwegia Olaf Lurvik +0,37

XI etap, (20 maja 1987), Karpacz - Legnica (160 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 3:42,06
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
5. Holandia Arjan Jagt +0,00
6. Belgia Koenraad Vekemans +0,00
7. Polska Zdzisław Wrona +0,00
8. Włochy Giuseppe Carera +0,00
9. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Gänsler +0,00

XII etap, (21 maja 1987), Legnica - Wrocław (180 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Holandia Johannes Draaijer 4:11,21
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +0,02
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +0,02
4. Polska Zdzisław Wrona +0,02
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,02
6. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,02
7. Włochy Roberto Pelliconi +0,02
8. Holandia Arjan Jagt +0,02
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,02
10. Czechosłowacja Anton Novosad +0,02

XIII etap, (22 maja 1987), Oleśnica - Łódź (184 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf 4:32,49
2. Norwegia Morten Sæther +0,01
3. Czechosłowacja Anton Novosad +0,01
4. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +1,21
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +1,23
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +1,23
7. Holandia Arjan Jagt +1,23
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +1,23
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +1,23
10. Włochy Roberto Pelliconi +1,23

XIV etap, (23 maja 1987), Łódź - Warszawa (158 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 3:40,24
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +0,00
5. Holandia Arjan Jagt +0,00
6. Holandia Corne van Rijen +0,00
7. Włochy Roberto Pelliconi +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
10. Polska Zdzisław Wrona +0,00

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 48:45,41 59. Portugalia Jorge Silva +50,49
2. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +1,47 60. Rumunia w epoce komunizmu Cristian Neagoe +52,03
3. Polska Andrzej Mierzejewski +2,44 61. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Robert Šebenik +54,36
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow +4,08 62. Włochy Maurizio Dametto +58,02
5. Polska Zenon Jaskuła +4,43 63. Szwajcaria Rene Vonarburg +58,33
6. Norwegia Morten Sæther +4,55 64. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Constantinescu +1:00,05
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Heppner +5,00 65. Belgia Jan Dufrasne +1:00,37
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew +5,03 66. Portugalia Luis Sequeira +1:00,51
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +5,48 67. Rumunia w epoce komunizmu Constantin Carutasu +1:01,49
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +5,57 68. Mongolska Republika Ludowa Cedendambyn Ganbold +1:02,03
11. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +6,24 69. Stany Zjednoczone Christopher Bailey +1:02,27
12. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +8,37 70. Belgia Andre Vermeiren +1:02,59
13. Włochy Silvano Lorenzon +9,03 71. Wielka Brytania Geoffrey Platts +1:04,00
14. Holandia Johannes Draaijer +9,22 72. Szwecja Mats Carlsson +1:04,29
15. Norwegia Olaf Lurvik +9,27 73. Włochy Giuseppe Carera +1:06,03
16. Czechosłowacja Jozef Regec +9,35 74. Kuba Heriberto Rodriguez +1:08,27
17. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +10,19 75. Szwajcaria Karl Beeler +1:11,18
18. Holandia Tom Cordes +10,23 76. Francja Jean-François Laffille +1:16,29
19. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow +11,20 77. Hiszpania Ignacio Cano +1:21,52
20. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +12,16 78. Francja Philippe Delaurier +1:28,03
21. Norwegia Atle Kvålsvoll +12,18 79. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Guido Eickelbeck +1:29,03
22. Holandia Gerrit de Vries +12,59 80. Hiszpania Luis Diaz de Otazu +1:30,08
23. Polska Mirosław Uryga +13,02 81. Belgia Rudy Wouters +1:33,40
24. Czechosłowacja Otokar Fiala +15,25 82. Norwegia Torje Alstad +1:33,41
25. Polska Marek Szerszyński +16,25 83. Rumunia w epoce komunizmu Ionel Gancea +1:34,25
26. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Gänsler +17,17 84. Hiszpania Francisco Ochaita +1:34,37
27. Holandia Arjan Jagt +17,48 85. Meksyk Felipe Enriquez +1:39,30
28. Norwegia Torjus Larsen +18,20 86. Mongolska Republika Ludowa Dardżaagijn Ench-Od +1:44,48
29. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +20,37 87. Belgia Koenraad Vekemans +1:45,29
30. Czechosłowacja Anton Novosad +20,56 88. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Želijko Pavlić +1:47,28
31. Czechosłowacja Libor Matejka +21,40 89. Meksyk Rosendo Ramos +1:48,36
32. Stany Zjednoczone William Bishop +23,34 90. Szwajcaria Bruno d'Arsie +1:51,31
33. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +23,57 91. Syria Jamal Kanchikhouni +1:51,32
34. Polska Mieczysław Karłowicz +25,59 92. Szwajcaria Ruedi Nuessli +1:57,50
35. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +27,07 93. Chińska Republika Ludowa Zhonglu Zhang +2:02,24
36. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Aleš Tajhmajster +27,40 94. Czechosłowacja Milan Jonak +2:06,11
37. Włochy Bruno Surra +28,18 95. Syria Serbest Said +2:08,25
38. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf +29,40 96. Mongolska Republika Ludowa Dzundujn Naran +2:11,05
39. Holandia Corne van Rijen +30,21 97. Szwecja Leif Arne Carlsson +2:12,26
40. Francja Pascal Lance +33,22 98. Węgry Otto Zsiboracs +2:14,43
41. Ludowa Republika Bułgarii Nasko Stojczew +33,53 99. Kuba Carlos Amador +2:17,49
42. Ludowa Republika Bułgarii Walentin Żiwkow +34,27 100. Kuba Oriol Alonso +2:20,25
43. Stany Zjednoczone Andrew Paulin +35,41 101. Mongolska Republika Ludowa Daszdżamcyn Mönchbat +2:21,16
44. Stany Zjednoczone David Farmer +39,08 102. Syria Asad Houry +2:31,12
45. Stany Zjednoczone Todd Gogulski +39,57 103. Węgry Ferenc Kenyeres +2:40,03
46. Belgia Noel Schoubs +40,38 104. Belgia Johann Devos +2:43,27
47. Polska Zdzisław Wrona +41,54 105. Kuba Eliecer Valdez +2:43,36
48. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hartmut Bölts +42,09 106. Wielka Brytania Glenn Longland +2:52,44
49. Stany Zjednoczone Gary Mulder +42,25 107. Chińska Republika Ludowa Yuanxiang Kuang +2:54,48
50. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Marko Polanc +44,58 108. Wielka Brytania Martin Coll +2:55,00
51. Wielka Brytania Mark Gornall +45,05 109. Szwajcaria Werner Jacobs +3:00,31
52. Włochy Marco Toffali +46,07 110. Meksyk Javier Gonzales +3:03,21
53. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Knauer +47,09 111. Szwajcaria Martin Koller +3:25,34
54. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Aleš Pagon +47,29 112. Mongolska Republika Ludowa Dżamsrangijn Öldzij-Orszich +3:41,06
55. Francja Eric Chanton +48,38 113. Wielka Brytania Kevin Morgan +4:04,13
56. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radiša Cubrić +48,52 114. Węgry Peter Sajo +4:20,09
57. Portugalia David Assuncao +49,44 115. Meksyk Gabriel Cano +4:22,43
58. Włochy Roberto Pelliconi +50,38 116. Finlandia Peter Rantanen +4:44,08

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna 146:27,16 14. Belgia Belgia +1:50,42
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR +0,52 15. Portugalia Portugalia +2:15,37
3. Polska Polska +9,29 16. Szwajcaria Szwajcaria +3:01,50
4. Norwegia Norwegia +14,57 17. Hiszpania Hiszpania +3:07,04
5. Holandia Holandia +15,37 18. Wielka Brytania Wielka Brytania +3:07,39
6. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +16,57 19. Kuba Kuba +4:03,40
7. Czechosłowacja Czechosłowacja +32,14 20. Mongolska Republika Ludowa Mongolia +4:13,15
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Republika Federalna Niemiec +35,14 21. Syria Syria +5:31,13
9. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone +51,54 22. Meksyk Meksyk +5:42,06
10. Włochy Włochy +1:05,41 23. Węgry Węgry +7:49,59
11. Francja Francja +1:16,57 Chińska Republika Ludowa Chińska Republika Ludowa zdekompletowana
12. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia +1:23,29 Finlandia Finlandia zdekompletowana
13. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +1:40,59 Szwecja Szwecja zdekompletowana

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 69
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew 60
3. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 34
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow 14
5. Stany Zjednoczone William Bishop 13
6. Polska Zdzisław Wrona 12
7. Polska Zenon Jaskuła 11
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Heppner 11
9. Szwajcaria Rene Vonarburg 10
10. Norwegia Olaf Lurvik 9

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 43
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 35
3. Polska Zdzisław Wrona 22
4. Włochy Roberto Pelliconi 22
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 21
6. Polska Mieczysław Karłowicz 19
7. Wielka Brytania Mark Gornall 19
8. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 17
9. Holandia Corne van Rijen 12
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth 10

Najwszechstronniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 143
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 123
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 112
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 106
5. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 90
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew 87
7. Polska Zdzisław Wrona 67
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf 50
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow 41
10. Polska Andrzej Mierzejewski 38

Punktowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 194
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dżamolidin Abdużaparow 193
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 159
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 98
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Remig Stumpf 94
6. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 87
7. Holandia Arjan Jagt 77
8. Polska Zdzisław Wrona 75
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asjat Saitow 73
10. Czechosłowacja Anton Novosad 69

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 524-529.

Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)