Most (miasto w Czechach)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most
Ilustracja
Widok ogólny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj ustecki
Data założenia X wiek
Prawa miejskie połowa XII wieku
Burmistrz Jan Paparega
Powierzchnia 86,94 km²
Wysokość 233 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

67 216
773 os./km²
Kod pocztowy 434 01
Podział miasta 8 dzielnic
Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa lokalizacyjna kraju usteckiego
Most
Most
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Most
Most
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Most
Most
Ziemia 50°30′15″N 13°38′20″E/50,504167 13,638889
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Most (niem. Brüx, łac. Pons) – miasto statutarne w północno-zachodnich Czechach, w Kotlinie Mosteckiej, nad rzeką Bíliną. Leży w kraju usteckim, będąc stolicą powiatu Most.

Most został założony w X wieku na szlaku handlowym z Pragi do Freibergu. W poł. XIII stulecia powstał zamek na wzgórzu Hněvín, a osada uzyskała prawa miejskie. Przez następne stulecia miasto rozwijało się dzięki handlowi oraz uprawie winogron. Upadek ośrodka spowodowała wojna trzydziestoletnia. W XIX wieku w rejonie Mostu odkryto złoża węgla. Było to impulsem do szybkiego rozwoju miasta – powstały liczne zakłady przemysłowe (nie tylko kopalnie) przy których zbudowano nowe dzielnice, doprowadzono linię kolejową, utworzono sieć tramwajową, wybudowano wiele gmachów użyteczności publicznej, znacząco wzrosła też liczba mieszkańców.

W 1964 podjeto decyzję o przeniesieniu miasta na nowe miejsce w celu eksploatacji złóż węgla brunatnego znajdujących się pod miastem. W latach 60. i 70. całkowicie zniszczono historyczne centrum Mostu, budując na południe od niego "nowy Most", którego zabudowę tworzą przede wszystkim bloki mieszkalne.

Zamek Hněvín
SHD Komes

Pomimo długiej historii, na skutek likwidacji śródmieścia w II poł. XX wieku Most posiada bardzo mało zabytków. Są to: zamek Hněvín z przełomu XIX i XX wieku wzorowany na średniowiecznym zamku zniszczonym w czasie wojny trzydziestoletniej, kościół Wniebowzięcia NMP z XVI wieku (przeniesiony w latach 60. XX w. na obecne miejsce), krematorium z lat 1923–1924, cmentarz z nagrobkami, rzeźbami i innymi zabytkami ruchomymi przeniesionymi ze zlikwidowanych cmentarzy i kościółów w "starym Moście", a także kilka budynków z przełomu XIX i XX wieku położonych poza dawnym centrum miasta.

Most pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, akademickiego (m.in. Wyższa Szkoła Finansów i Administracji), handlowo-usługowego i kulturalnego.

Miasto powszechnie znane jest z kompleksu sportowego zwanego "trzema dromami", składającego się z: Aquadromu (aquapark), Hipodromu (hipodrom) i Autodromu (tor wyścigowy), klubu piłkarskiego SIAD Most, a także mierzącego 96 m biurowca SHD Komes – trzeciego najwyższego wieżowca w Czechach (i najwyższego poza Pragą).

Jest to również ważny w skali kraju węzeł drogowy (drogi krajowe I/13, I/15 i I/27 oraz droga wojewódzka nr 255) i kolejowy (linia Uścia nad ŁabąChomutov oraz Most–Cieplice). 3,5 km na północ od miasta znajduje się lotnisko sportowe. W mieście funkcjonuje, wspólna z sąsiednim Litvínovem, komunikacja autobusowa i tramwajowa (w latach 1946–1959 także trolejbusowa).

Według danych na 1 maja 2008 liczba ludności Mostu wynosi 67 216 osób, a powierzchnia – 86,94 km².

Urodzeni w mieście[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]