Wytyczne techniczne K-3.2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wytyczne techniczne K-3.2 – zbiór zasad technicznych dotyczących wykonywania prac geodezyjnych w Polsce związanych ze sporządzaniem map inżynieryjno-gospodarczych zakładów przemysłowych metodą stereofotogrametryczną na podstawie zdjęć lotniczych[1], wprowadzony[2] zaleceniem[3] Dyrektora Biura Rozwoju Nauki i Techniki Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Stanisława Różanka z 11 lutego 1981 do stosowania wytycznych K-3.2 "Sporządzanie map inżynieryjno-gospodarczych zakładów przemysłowych metodą stereofotogrametryczną". Jedynym wydaniem jest wydanie pierwsze z 1981 roku. Wytyczne stanowią uzupełnienie instrukcji technicznej K-3 będącej do 8 czerwca 2012[4] standardem technicznym w geodezji[5].

Wytyczne zostały opracowane w Instytucie Geodezji i Kartografii przez zespół w składzie: Grażyna Skalska i Andrzej Wolniewicz zgodnie z zaleceniami Biura Rozwoju Nauki i Techniki GUGiK, reprezentowanego przez Edwarda Jarosińskiego i Stanisława Czrneckiego w celu ujednolicenia sposobu pomiaru, stworzenia racjonalnych warunków sporządzenia map zakładów przemysłowych i dalszego ich wykorzystywania przy sporządzaniu i aktualizacji mapy zasadniczej[1].

Wytyczne mają charakter wskazówek technologicznych ułożonych zgodnie z procesem tworzenia map[1]:

 1. analiza istniejących materiałów geodezyjno-kartograficznych
 2. osnowa pomiarowa
 3. fotogrametryczna sygnalizacja punktów i zdjęcia lotnicze
 4. uczytelnienie zdjęć i pomiar uzupełniający
 5. aerotriangulacja
 6. sporządzenie pierworysu mapy

uzupełnionych definicjami m.in.:

 • mapy inżynieryjno-gospodarczej zakładów przemysłowych – mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500
 • mapy zakładu przemysłowego – pochodna mapy 1:500 w skali mniejszej lub większej
 • treści mapy – zgodnie z instrukcją K-1 uzupełnioną, w zależności od rodzaju obiektu, o treść związaną z zagospodarowaniem terenu
 • średniego błędu numerycznego położenia szczegółów sytuacyjnych – 0,10 m dla I grupy i 0,30 m dla pozostałych

Według wytycznych metryka mapy powinna być zgodna z instrukcją O-2, a prace geodezyjne prowadzone zgodnie z instrukcją G-3[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Wytyczne techniczne K-3.2. Warszawa: GUGiK, 1981.
 2. pismo TE.4-422/K-3.2/81 sygnowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii
 3. w nawiązaniu do zarządzenia nr 1 Prezesa GUGiK z 12 stycznia 1980 roku w sprawie wprowadzenia do stosowania instrukcji technicznej K-3
 4. Dz.U. z 2021 r. poz. 214
 5. Dz.U. z 1999 r. nr 30, poz. 297