Zaginiony symbol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zaginiony symbol
The Lost Symbol
Autor Dan Brown
Typ utworu sensacja, kryminał, thriller
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 15 września 2009[2]
Wydawca Random House
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 27 stycznia 2010[1]
Wydawca Sonia Draga
poprzednia
Kod Leonarda da Vinci
następna
Inferno

Zaginiony symbol (ang. The Lost Symbol) – powieść Dana Browna, trzecia z książek opowiadająca o Robercie Langdonie, harwardzkim specjaliście od symboli. Roboczy tytuł powieści to The Salomon Key (Kod Leonarda da Vinci II: Klucz Salomona według wczesnych zapowiedzi polskiego wydawcy). Akcja książki rozgrywa się w Waszyngtonie w ciągu dwunastu godzin[3], zaś fabuła koncentruje się na stowarzyszeniu wolnomularzy[4].

Powstającą przez kilka lat książkę pierwotnie zapowiadano na rok 2006, jednakże premierę wielokrotnie przekładano[5]. Ostatecznie książka zadebiutowała na rynku amerykańskim 15 września 2009 roku w sześciu i pół milionach egzemplarzy, co stanowi najwyższy premierowy nakład jej wydawcy, Random House. Amerykański wydawca Browna opisuje Zaginiony symbol jako „znakomity i wciągający thriller”, na który „warto było tyle czekać”[6]. W dniu premiery w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy (także w formie elektronicznej), co sprawiło, że Zaginiony symbol został najszybciej sprzedającą się powieścią dla dorosłych w historii[7].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Robert Langdon zostaje niespodziewanie wezwany do Waszyngtonu, aby na prośbę swojego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, prominentnego członka loży masońskiej, wygłosić odczyt na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się że zaproszenie było starannie przygotowaną pułapką. Na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu. Pośrodku historycznej Rotundy ktoś umieścił odciętą rękę Petera z wytatuowanymi symbolami i masońskim pierścieniem. To mistyczne zaproszenie do zaginionego świata skrywającego tajemną wiedzę. Chcąc uratować przyjaciela, Langdon musi przyjąć zaproszenie i odnaleźć starożytny portal położony gdzieś na terenie miasta. Ma na to zaledwie kilka godzin. W przeciwnym razie Peter zginie. W poszukiwaniach pomaga mu Katherine Solomon, siostra porwanego. Są oni ścigani przez zabójcę Mal'akha i CIA.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zaginiony symbol. W: Oficjalna strona Wydawnictwa SONIA DRAGA [on-line]. [dostęp 2009-10-16].
  2. Hillel Italie: New Dan Brown novel coming in September. Associated Press, 2009-04-20. [dostęp 2009-04-20].
  3. The Lost Symbol. Excerpt (ang.). W: The Official Website of Bestselling Author Dan Brown [on-line]. [dostęp 2011-04-19].
  4. Keys to Dan Brown’s Solomon Key. [dostęp 12.2008].
  5. Graeme Neill: Random House announces Dan Brown date. The Bookseller, 2009-04-20. [dostęp 2009-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-23)].
  6. Dan Brown returns with Da Vinci Code sequel, The Lost Symbol. W: The Guardian [on-line]. 2009-01-20. [dostęp 2009-04-20].
  7. Dan Brown’s ‘Lost Symbol’ Sells 1 Million Copies in the First Day. W: The New York Times [on-line]. 2009-09-16. [dostęp 2009-09-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]