Kod Leonarda da Vinci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: artykuł o ekranizacji.
Kod Leonarda da Vinci
The da Vinci Code
Ilustracja
Autor Dan Brown
Typ utworu sensacja, kryminał, thriller
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone USA
Język angielski
Data wydania 18 marca 2003
Wydawca Doubleday
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca Albatros
Przekład Krzysztof Mazurek

Kod Leonarda da Vinci (ang. The Da Vinci Code) – czwarta powieść sensacyjna Dana Browna, thriller sprzedany w nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy. Książka inspirowana była dziełem Michael Baigenta, Richard Leigha oraz Henriego Lincolna – "The Holy Blood and the Holy Grail" ("Święty Graal, święta krew"). Mimo odwołań do świata rzeczywistego jest to jednak powieść z gatunku fikcji literackiej.

Główni bohaterowie[edytuj]

Opis[edytuj]

Ofiarą morderstwa popełnionego w Luwrze pada kustosz Jacques Saunière. Zwłoki zostają odnalezione w pozycji łudząco podobnej do rysunku witruwiańskiego, na którym Leonardo da Vinci przedstawił proporcje ludzkiego ciała. Robert Langdon, znawca symboliki religijnej z uniwersytetu w Harvardzie, jest podejrzewany przez policję o popełnienie tej zbrodni.

Akcja komplikuje się, ponieważ konający kustosz pozostawił po sobie szereg zagadek, które w trudny do odgadnięcia sposób mają pomóc w odnalezieniu sprawców. Ale mają też doprowadzić do czegoś zupełnie innego. Langdona ściga mnich Sylas.

Niektóre tezy zawarte w książce[edytuj]

  • na skutek spisków pierwszych przywódców katolickich do Nowego Testamentu nie trafiło ponad 80 innych niż uznane za objawione ewangelii
  • chrześcijaństwo jest z natury antykobiece
  • w czasie śmierci Jezusa Maria Magdalena była z nim w ciąży, nosząc więc w sobie jego krew, była świętym Graalem; po śmierci męża uciekła ona ze swym dzieckiem do Francji, dając początek dynastii Merowingów

Krytyka[edytuj]

Kod Leonarda da Vinci został skrytykowany przez polski Episkopat, m.in. ze względu na zawarte w niej twierdzenia historycznie i teologicznie. Specjalny komunikat w tej sprawie został wydany przez Radę Naukową Konferencji Episkopatu Polski 29 kwietnia 2005[1].

Książki o Kodzie Leonarda da Vinci[edytuj]

Parodie

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Strony krytyczne: