Zającówka (Tarnogród)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zającówka
niestandaryzowana część miasta Tarnogrodu
Ilustracja
Zającówka jako nr 21
Państwo

 Polska

Województwo

lubelskie

Powiat

biłgorajski

Gmina

Tarnogród

Miasto

Tarnogród

SIMC

nie nadano

Strefa numeracyjna

(+48) 84

Kod pocztowy

23-450[1]

Tablice rejestracyjne

LBL

Położenie na mapie Tarnogrodu
Mapa konturowa Tarnogrodu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zającówka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Zającówka”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Zającówka”
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Zającówka”
Położenie na mapie gminy Tarnogród
Mapa konturowa gminy Tarnogród, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zającówka”
Ziemia50°21′35″N 22°44′14″E/50,359750 22,737278

Zającówka – historyczna, niestandaryzowana część miasta Tarnogród w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Tarnogród. Leży na uboczu, na południowy zachód od centrum miasta przy ulicy Ogrody, w pobliżu jej wylotu w ulicę Dechnika. Jest to niewielkie skupisko osadnicze o charakterze rezydencyjnym a także użyteczności publicznej.

Zającówką określano zwyczajowo odizolowane zabudowania Tarnogrodu położone za parowem okalającym tarnogrodzkie śródmieście. Centralnym budynkiem Zającówki był dworek[2]. Początkowo znajdowały się tam koszary wojsk carskich a następnie austro-węgierskich (Tarnogród leżał tuż przy samej granicy między dwoma mocarstwami). Następnie utworzono tu szpital zakaźny[3].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przy posesji na Zającówce zorganizowano w 1933/34 roku Publiczną Szkołę Powszechną nr 2 w Tarnogrodzie z powodu rosnącej liczby dzieci, a czemu główna tarnogrodzka szkoła (utworzona w 1920 roku) nie potrafiła sprostać[4]. Tam uczono dzieci aż do okupacji niemieckiej pod kierownictwem Feliksa Karwana[5].

Na Zającówce mieścił się tu także sierociniec sejmikowy dla chłopców, obsługiwany przez siostry ze Zgromadzenia Służebniczek. Po upływie prawie 3 lat sierociniec został przeniesiony do Teodorówki[5]. W kolejnych latach na Zającówce funkcjonował ogród owocowy, założony własnym kosztem przez dr-a Bogusława Kraczkiewicza, dyrektora tarnogrodzkiego szpitala[5]. W późniejszych latach w dworku na Zającówce znajdowała się lecznica dla zwierząt[2].

W trakcie okupacji Tarnogrodu podczas II wojny światowej oddziały niemieckie upodobały sobie budynki na Zającówce na szpital wojskowy. Posesja wykorzystywana była także do pochówku zabitych żołnierzy. Na tyłach posesji na Zającówce znajduje się płyta upamiętniającą to zdarzenie[3]. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zamościu wydał w grudniu 2022 roku pozwolenie na poszukiwania i badania archeologiczne za pomocą wykrywaczy metali na tarnogrodzkiej Zającówce[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]