Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Ilustracja
Fasada budynku szkoły
liceum ogólnokształcące, liceum profilowane
Państwo  Polska
Miejscowość Szydłowiec
Adres ul. Zamkowa 1
26-500 Szydłowiec
Data założenia 10 września 1945
Patron Henryk Sienkiewicz
Dyrektor Karol Kopycki
Wicedyrektorzy Marzena Janowska
Położenie na mapie Szydłowca
Mapa lokalizacyjna Szydłowca
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa lokalizacyjna gminy Szydłowiec
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szydłowieckiego
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu
Ziemia51°13′40,5″N 20°51′36,5″E/51,227917 20,860139
Strona internetowa

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza – jedna z publicznych szkół ponadgimnazjalnych w Szydłowcu. w skład której wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Profilowane i Liceum dla Dorosłych.

System nauczania[edytuj | edytuj kod]

Placówka mieści dwie szkoły kształcące na pozimie ponadgimnazjalnym. Są to licea: ogólnokształcące i profilowane. Druga ze szkół prowadzi nauczanie o profilu ekonomiczno-administracyjnym kładąc nacisk na przedmioty mające przygotować absolwentów szkoły do egzaminu dojrzałości oraz pracy w zawodach usługowych i handlowych (matematyka, języki obce, przedmioty zawodowe). Kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym składa się z trzyklasowego systemu nauczania z przedmiotami fakultetywnymi w ostatnim semestrze. Polega ono na przekazaniu uczniom wiedzy i umiejętności w zakresie ogólnym oraz przygotowanie do matury. Ze względu na tą ostatnią uczniowie III klasy uczęszczają na zajęcia z języka polskiego, matematyki oraz z przedmiotów, które mają zamiar zdawać na egzaminie. W szkole prowadzone jest nauczanie pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego. W Liceum Ogólnokształcącym prowadzony jest system profilu oddziału, który poza nauczaniem ogólnym przewiduje rozszerzenie materiału przedmniotów profilowych. W roku szkolnym 2009/2010 prowadzone są oddziały o następujących profilach:

  1. ogólnym (z programem rozszerzonym języka angielskiego)
  2. biologiczno-chemicznym
  3. humanistycznym
  4. lingwistycznym (z trzema językami obcymi)
  5. matematyczno-informatycznym
  6. psychologiczno-pedagogicznym.

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Budynek szkoły znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: Zamkowej z Tadeusza Kościuszki. Działka ta przed II wojną światową należała do miejscowego kahału. Znajdowały się tu także liczne domy żydowskie, tzw. Synagoga Wielka i cmentarz oraz prawdopodobnie mykwa. Jednak w wyniku przegranej wojny obronnej 1939 r. i okupacji niemieckiej zostały one zniszczone. Ostatecznie praw do tej własności kahał szydłowiecki został pozbawiony w 1946 wraz z jego rozwiązaniem. Tereny te przejął zarząd miasta.

Wiosną 1958 roku Radomskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego rozpoczęło budowę 15-izbowej szkoły. Oprócz sal lekcyjnych, szkoła otrzymała pełno wymiarową salę gimnastyczną, stołówkę, świetlicę, bibliotekę i szereg niezbędnych pomieszczeń administracyjnych. Budowa trwała 2 lata i zakończona została 14 października 1960 roku i dwa tygodnie później, 29 października szkoła została przeniesiona do nowego budynku i już w tym miejscu w listopadzie obchodziła 15-lecie swojego istnienia. W roku 1965 po usunięciu z terenu szkoły magazynu drzewnego Gminnej Spółdzielni ”Samopomocy Chłopskiej” przystąpiono do budowy boisk sportowych. W pierwszym etapie prac wybudowano boisko do piłki ręcznej i 100 metrową bieżnię. W roku 1967 przystąpiono do budowy boiska do piłki siatkowej, koszykowej i rzutni. Z powodu braku środków na asfaltowanie, zakończenie wszystkich prac nastąpiło dopiero w roku 1973. Wybudowano również wybieg, budynek gospodarczy, zagospodarowano teren wokół szkoły i wydzielono teren na działki szkolne. Usunięto niemal wszystkie materialne przeszkody hamujące dalszy rozwój szkoły.

W ostatnim dziesięcioleciu szkoła przeżywała liczne remonty. Początkowo wymienione zostały okana i zmieniona cała elewacja budynku. Sukcesywnie odbywają się renowacje wnętrz, z których ostatni miał miejsce w 2009 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz Miejski – jeden z gmachów szkolnych w latach 1948-1960

Inicjatywę założenia szkoły licealnej w Szydłowcu podjęli prezes Rady Narodowej Franciszek Krzemiński, burmistrz Wincenty Szeloch i dziekan Jan Węglicki. W roku 1945 odbyło się w remizie OSP zebranie informacyjne w sprawie utworzenia gimnazjum. Na zebraniu powołano Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Średniej liczące 26 osób. Prezesem Towarzystwa wybrano Eugeniusza Majchszaka, a sekretarzem Tytusa Skrzyńskiego. Towarzystwo wezwało mieszkańców Szydłowca do dobrowolnego opodatkowania się na rzecz szkoły. Szybko zebrano fundusze na remont budynku przy ulicy Zamkowej 6, który Zarząd Miejski przeznaczył na szkołę. 10 września tego roku uroczyście otworzono nowy rok szkolny. Pierwszym dyrektorem szkoły został Józef Lisak. Niedługo później zrezygnował z funkcji, a obowiązki po nim przejął Stanisław Lipiński. Od początku istnienia szkoła przeżywała trudności lokalowe. Zbyt małe pomieszczenia na sale lekcyjne zwiększały ilość oddziałów i koszty kształcenia. Z tego powodu wielu uczniów zrezygnowało z nauki już w pierwszym roku. Dyrekcja usilnie starała się poprawić warunki lokalowe. W ich wyniku władze miejskie przekazały szkole 1. i 2. piętro ratusza. Korzystano z nich od 1 września 1948 roku.

Ze względu na dużą liczbę uczniów mieszkających na stałe poza Szydłowcem postanowiono zorganizować internat. W 1947 otwarto taką placówkę przy ul. Jana Kilińskiego. Ponadto w budynku internatu znajdowały się specjalistyczne pracownie: biologiczno-chemiczna i fizyczna, ponieważ pomieszczenia szkoły w ratuszu nie były przystosowane do przeprowadzania doświadczeń na zajęciach. Z czasem, kiedy przybywało uczniów, założono oddzielny internat dla chłopców przy ul. Garbarskiej.

W latach 1945-1947 szkoły średnie ogólnokształcące zostały poddane reformie. Stopniowo likwidowano gimnazjum, przyznając I i II klasę szkołom podstawowym, a III i IV liceom. Zmiany programów w gimnazjach i liceach były minimalne. Szkoły pracowały według programów przedwojennych, z których usunięto elementy ideologiczne, obce oraz wprowadzono naukę o Polsce i świecie współczesnym i język rosyjski. Nauczanie przedmiotów uregulowano specjalnymi instrukcjami. Istotnym dla powojennego rozwoju szkolnictwa ogólnokształcącego był rok 1949, w którym wprowadzono czteroklasowe liceum ogólnokształcące wiążące szkołę podstawową, liceum w jedenastoletnią jednolitą szkołę ogólnokształcącą. Podobnym przemianom podlegało również Miejskie Gimnazjum Prywatne w Szydłowcu.

Dyrektorzy liceum
Okres urzędowania Imię i nazwisko Zastępcy
1945-1946 Józef Lisak Maria Ziółkowska
1946-1947 Stanisław Lipiński Jan Rostocki
1947 Aleksander Małecki (po) Henryka Panek
1948-1950 Jacenty Pałysiewicz Zdzisław Rola
1950-1981 Stanisław Dadej Józef Dadej
Zofia Kochanek
1981-1993 Józef Kądziela Wanda Skuza
1993-2002 Wanda Skuza Anna Łękawska
2002-2012 Karol Kopycki Marek Marcinkowski
od 2012 Karol Kopycki Marzena Janowska

Utrzymanie szkoły przez miasto wiązało ze sobą duże wydatki na oświatę, władze przekonywały o nie możności dalszej jej finansowania. Dlatego podjęto działania prowadzące do przekazania szkoły pod zarząd resortowy państwa. Dzięki tym staraniom i reformie szkolnictwa średniego ogólnokształcącego na podstawie zarządzenia ministerialnego, 24 lutego 1949 gimnazjum szydłowieckie zostało upaństwowione. W Szydłowcu powstała Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego, a obowiązek jej utrzymania przejęło na siebie państwo. W tym samym roku upaństwowiony został również internat.

W maju 1950 odbył się po raz pierwszy egzamin dojrzałości, który złożyło 22 absolwentów.

Jednak w dalszym ciągu głównym problemem były warunki lokalowe. W lipcu 1951 władze miasta przekazały na potrzeby szkoły 4 sale w budynku przy pl. Karola Świerczewskiego 13 oraz cały budynek przy ul. Kilińskiego 10, a także budynek administracyjny w browarze przy ul. Sowińskiego. Poza wcześniejszymi pracowniami, w budynku internatu założono bibliotekę szkolną oraz gabinety wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Mimo to, dalej szkoła nie mogła pomieścić w jednym budynku wszystkich potrzebnych jej pracowni. Dlatego w 1955 władze miejskie przekazały szkole plac przy skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Kościuszki. W 1958-1960 prowadzone były tam prace budowlane, po których zakończeniu szkoła została przeniesiona do nowego budynku.

W 2000 w budynku szkoły powstało także I Liceum Profilowane, które tworzy wraz ze starszą placówką Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przemianowany w 2004 na Zespół Szkół Ogólnokształcących. W 2009 w budynku liceum uruchomiono Powiatową Bibliotekę Publiczną, a rok później zmodernizowano szkolne boiska do gier zespołowych i bieżnię, przygotowując również nowe, do gry w piłkę plażową.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Znani nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu: 1945-2005, red. M. Marcinkowski, LO, Szydłowiec 2005.
  • www.liceum.webd.pl