Zjednoczony Kościół Chrystusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwszy Zbór Kongregacjonalistyczny Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Long Beach

Zjednoczony Kościół Chrystusa (ang. United Church of Christ, UCC) – Kościół protestancki o charakterze reformowanym i kongregacjonalnym, zaliczany do głównego nurtu (mainline) protestantyzmu i znany jako jeden z najbardziej liberalnych Kościołów na świecie. Zasięg jego działalności obejmuje Stany Zjednoczone.

Geneza i statystyka[edytuj | edytuj kod]

Zjednoczony Kościół Chrystusa powstał w wyniku połączenia dwóch Kościołów – Kościoła Ewangelickiego i Reformowanego oraz Chrześcijańskich Zborów Kongregacjonalistów. Według danych z 2008 posiada 1,1 miliona wiernych zrzeszonych w ramach 5320 zborów. Każdy zbór jest niezależną, samodzielną jednostką.

Profil doktrynalny[edytuj | edytuj kod]

Kościół określa swoją tożsamość używając czterech przymiotników: chrześcijański, reformowany, kongregacjonalny i ewangelicki. Dewizą Kościoła jest werset z Ewangelii Jana: „Aby wszyscy byli jedno” (17:21, Biblia warszawska).

W skład oficjalnie uznanych dokumentów wyznaniowych wchodzą:

Kościół jest uważany za jeden z najbardziej liberalnych reformowanych kościołów na świecie. Już w 1853 jeden z jego poprzedników ordynował na pastora kobietę Antoniettę Brown-Blackwell. W 1972 miało miejsce pierwsze ordynowanie na pastora osoby otwarcie przyznającej się do orientacji homoseksualnej[1]. W 2004 jako pierwszy Kościół chrześcijański w USA opowiedział się za małżeństwami osób tej samej płci.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

  • Były pastor jednego ze zborów Kościoła, Jeremiah Wright, jest znany z promocji tzw. teologii oswobodzenia czarnych, która w opinii pewnych środowisk krytycznych ma łączyć „elementy marksizmu ze zniekształconymi cytatami biblijnymi”,
  • Wiernym Kościoła był Barack Obama, który zrezygnował z członkostwa w parafii pastora Wrighta po ksenofobicznych wypowiedziach duchownego[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]