Kalormen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kalormen (ang. Calormen) jest to fantastyczna kraina stworzona przez brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa, w której rozgrywa się część akcji powieści Koń i jego chłopiec z cyklu Opowieści z Narnii .

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Granicę między Kalormenem a Archenlandią stanowi wielka pustynia, na której znajduje się mała oaza. W północno-zachodniej części pustyni mieści się Ciasny Wąwóz. Kalormen położony jest na południe od Narnii i Archenlandii, od której dzieli go rzeka Kręta Strzała, ciągnąca się wzdłuż północnej części pustyni. Stolicą Kalormenu jest Taszbaan. Od wschodu ma dojście do Wielkiego Oceanu Wschodniego.

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Kalormen zamieszkują ciemnoskórzy ludzie, których kultura i ubiór przypominają kulturę arabską. Ludność Kalormenu podzielona jest na grupy społeczne. Najbogatsi wielmoża (Tarkaanowie), noszą bogate, zdobione szaty i zbroje; przeciętni mieszkańcy nie są zbytnio bogaci, zajmują się m. in. handlem; zaś najbiedniejsza kasta chodzi w łachmanach i mieszka w chatach bądź lepiankach. Jest też najniższa kasta niewolników, którzy nie mają żadnych praw.

Władca Kalormenu nosi tytuł Tisrok i jest despotą.

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

W Kalormenie nie mieszkają zwierzęta mówiące ludzkim głosem, tak jak w Narnii. Wyjątki stanowią zwierzęta, które zostały porwane (konie Bri i Hwin) lub same oddaliły się od Narnii.