Związek Szlachty Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Szlachty Polskiej
Logo Związku Szlachty Polskiej
Logo Związku Szlachty Polskiej
Prezes Henryk Grocholski
Profil działalności Integracja społeczności potomków dawnej szlachty Rzeczypospolitej
Data założenia 1995
Nr KRS 0000102686
Data rejestracji 16 lutego 2006
Status organizacja społeczno-kulturalna posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego
Rodzaj stowarzyszenia (stowarzyszenie rejestrowe)
Siedziba Warszawa, Polska
Członkowie Reprezentanci rodów szlacheckich[1]
Zasięg Polska i zagranica
Adres ul. Żurawia 43 lok. 116, 00-680 Warszawa
Strona internetowa

Związek Szlachty Polskiejorganizacja społeczno-kulturalna (stowarzyszenie rejestrowe), zarejestrowana w 1995 r. w Gdańsku, obecnie z siedzibą w Warszawie. Związek stawia sobie za cel integrację potomków szlachty dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, opiekę nad zabytkami kultury szlacheckiej, popularyzację historii i tradycji szlachty polskiej, krzewienie etosu rycerskiego. Związek posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Stowarzyszenie skupia potomków zarówno drobnej szlachty, jak i zamożnych i znaczących rodów szlacheckich. Do Związku należy obecnie ok. 500 osób reprezentujących prawie 300 rodów szlacheckich[2].

Podstawowe informacje[edytuj]

Związek posiada osobowość prawną wynikającą z treści statutu zatwierdzonego 16 lutego 2006 roku, przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Aktualna siedziba Związku znajduje się w Warszawie.

Związek nie nadaje szlachectwa ani tytułów arystokratycznych i odcina się od organizacji, które uważa za uzurpatorskie, pseudoszlacheckie, pseudomonarchistyczne i pseudozakony rycerskie.

Od 1992 r. związek wydaje czasopismo Verbum Nobile (Nr Rejestru Prasy: 296; Nr ISSN 1230-4573). Wydano 18 jego numerów, w tym 4 podwójne (stan na grudzień 2014). Jest to pismo poświęcone szeroko rozumianej tematyce szlacheckiej – tradycji, kulturze, historii (w tym heraldyce i genealogii), a także sprawom aktualnym i ważnym dla zrzeszonych członków i sympatyków organizacji[3]. Jest też współwydawcą bądź patronem różnych publikacji.

Związek posiada biblioteki i czytelnie których zbiory są dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych[4].

Związek był inicjatorem emisji przez Mennicę Polską, serii numizmatycznej Herbarz Szlachty Polskiej[5][6], organizuje na terenie kraju różnego rodzaju spotkania tematyczne i integracyjne, tj. jak zorganizowana w 2013 roku konferencja poświęcona 150-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego[7][8][9].

Oddziały terenowe Związku[edytuj]

Związek posiada swoje oddziały terenowe w następujących miastach[10]:

Przypisy