Związek Szlachty Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Szlachty Polskiej
Ilustracja
Logo Związku Szlachty Polskiej
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 1995
Rodzaj stowarzyszenia (stowarzyszenie rejestrowe)
Status organizacja społeczno-kulturalna posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego
Profil działalności Integracja społeczności potomków dawnej szlachty Rzeczypospolitej
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Henryk Grocholski
Członkowie Reprezentanci rodów szlacheckich[1]
Nr KRS 0000102686
Data rejestracji 16 lutego 2006
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Związek Szlachty Polskiej
Związek Szlachty Polskiej
52°13′39,50″N 21°00′42,84″E/52,227640 21,011900
Strona internetowa

Związek Szlachty Polskiejorganizacja społeczno-kulturalna (stowarzyszenie rejestrowe), zarejestrowana w 1995 r. w Gdańsku, obecnie z siedzibą w Warszawie. Związek stawia sobie za cel integrację potomków szlachty dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, opiekę nad zabytkami kultury szlacheckiej, popularyzację historii i tradycji szlachty polskiej, krzewienie etosu rycerskiego. Związek posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Stowarzyszenie skupia potomków zarówno drobnej szlachty, jak i zamożnych i znaczących rodów szlacheckich. Do Związku należy obecnie ok. 500 osób reprezentujących prawie 300 rodów szlacheckich[2].

Podstawowe informacje[edytuj]

Związek posiada osobowość prawną wynikającą z treści statutu zatwierdzonego 16 lutego 2006 roku, przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Aktualna siedziba Związku znajduje się w Warszawie.

Związek nie nadaje szlachectwa ani tytułów arystokratycznych i odcina się od organizacji, które uważa za uzurpatorskie, pseudoszlacheckie, pseudomonarchistyczne i pseudozakony rycerskie.

Od 1992 r. związek wydaje czasopismo Verbum Nobile (Nr Rejestru Prasy: 296; Nr ISSN 1230-4573). Wydano 18 jego numerów, w tym 4 podwójne (stan na grudzień 2014). Jest to pismo poświęcone szeroko rozumianej tematyce szlacheckiej – tradycji, kulturze, historii (w tym heraldyce i genealogii), a także sprawom aktualnym i ważnym dla zrzeszonych członków i sympatyków organizacji[3]. Jest też współwydawcą bądź patronem różnych publikacji.

Związek posiada biblioteki i czytelnie których zbiory są dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych[4].

Związek był inicjatorem emisji przez Mennicę Polską, serii numizmatycznej Herbarz Szlachty Polskiej[5][6], organizuje na terenie kraju różnego rodzaju spotkania tematyczne i integracyjne, tj. jak zorganizowana w 2013 roku konferencja poświęcona 150-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego[7][8][9].

Oddziały terenowe Związku[edytuj]

Związek posiada swoje oddziały terenowe w następujących miastach[10]:

Przypisy