About

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
about
Wykonawca albumu studyjnego
Light Coorporation
Wydany

30 maja 2013

Nagrywany

2013

Gatunek

jazz-rock, awangarda rockowa, rock progresywny, rock psychodeliczny

Długość

46:40

Wydawnictwo

Recommended Records (RēR Megacorp)

Producent

Mariusz Sobański

Oceny
Album po albumie
Aliens from Planet Earth
(2012)
about
(2013)
Chapter IV – Before the Murmur of Silence
(2014)

About – trzeci album studyjny polskiej grupy instrumentalnej Light Coorporation, wydany w 2013 roku.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Materiał zamieszczony na about został zarejestrowany w 2013 roku w Porażynie, w prowadzonym przez Szymona Swobodę studio Vintage Records[7]. Kilka kompozycji, jak dedykowany pamięci brytyjskiego muzyka Hugh Hoppera utwór Tribute to Hugh Hopper, zostało zarejestrowanych w tym samym studio już w 2010 roku, kiedy powstawała pierwsza płyta zespołu, Rare Dialect[8].

W celu uzyskania brzmienia, jakie cechowało longplaye z lat 60. i 70. XX wieku, w studio wykorzystano w pełni analogowy sprzęt, na który złożyły się m.in. stare preampy, kompresory, wzmacniacze lampowe i mikrofony[8].

Produkcją materiału zajął się Mariusz Sobański, miksowaniem i masteringiem – Szymon Swoboda[9].

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Oprawę graficzną zaprojektował stale współpracujący z zespołem artysta Tom Lietzau, który wykoncypował, by na pokrytych głęboką czernią stronach książeczki oraz na utrzymanym w tym samym kolorze dysku z łatwością pozostawały odbitki linii papilarnych. Chodziło o to, aby każdy nabywca płyty miał poczucie, iż posiada jej własny, unikalny egzemplarz. Na czarno-szarej, zdominowanej przez oślepiający rozbłysk okładce wydawnictwa znalazły się odbitki palców muzyków Light Coorporation.

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Album ukazał się 30 maja 2013 roku. Jego wydawcą była, podobnie jak obu poprzednich płyt studyjnych zespołu, prestiżowa wytwórnia RēR Megacorp z Londynu. Dystrybucją ponownie zajęła się polska niezależna firma dystrybucyjna i wydawnicza "ARS"2 Henryka Palczewskiego[9].

Płytę promował zaprezentowany kilka tygodni wcześniej trailer, a także utwory: Tribute to Hugh Hopper, On the Earth Edge, Dancing in the Sun Eclipse[10].

Recepcja[edytuj | edytuj kod]

Album zebrał pozytywne recenzje na całym świecie, zwykle otrzymując od recenzentów bardzo wysokie noty, w tym maksymalne ze strony ArtRock.pl i Laboratorium Muzycznych Fuzji[1][4]. Krytycy zwracali uwagę m.in. na ujmujące brzmienie analogowe płyty oraz frapujące i niekonwencjonalne kompozycje, które ich zdaniem, nie zatracając silnych związków z awangardą rockową, na about nabrały bardziej jazzowego charakteru, niż na dwóch poprzednich albumach grupy, co przypisywano dużej i wykorzystującej dosyć zróżnicowane instrumentarium sekcji dętej (saksofon tenorowy i barytonowy, trąbka, flet), jak również odpowiedniemu zaaranżowaniu utworów. Jednocześnie podkreślali, że muzyka zespołu ponownie uległa przemianie i mimo odwołania się do rozmaitych gatunków i nurtów muzycznych (jazz, jazz-rock, rock progresywny, rock psychodeliczny, tzw. Scena Canterbury, ruch Rock in Opposition i in.) odznaczała się znaczną inwencyjnością i oryginalnością.

Reasumując swój tekst, Krzysztof Niweliński z ArtRock.pl napisał, że "trwające niewiele ponad trzy kwadranse about gwarantuje skłonnemu do podejmowania muzycznych wyzwań słuchaczowi istną ucztę i przygodę muzyczną, mniej stonowaną i zachowawczą, a bardziej nieprzewidywalną, śmiałą i oryginalną aniżeli udane Rare Dialect, mniej introwertyczną i nieprzeniknioną, bardziej zaś konkretną i zwartą niźli wspaniałe przecież Aliens from Planet Earth"[1].

Konrad Beniamin Puławski w recenzji zamieszczonej na stronie Laboratorium Muzycznych Fuzji zapisał, iż trzeci album Light Coorporation "rozbrzmiewa zupełnie jak z innej epoki" i uznał, że "to stricte ekstrawertyczna wersja muzyki, jaką chcą nam przekazać muzycy i jej główny prowodyr – M. Sobański", którzy "na przekór potrzebie finezyjnej, jazzowej wirtuozerii postawili na bilans pozytywnie archaicznego brzmienia, pełniącego rolę fundamentu pod niepowtarzalność i oryginalność kompozycji w duchu retrospekcji polifonii dawnych inspiracji"[4].

Andrzej Janda, współpracownik magazynu "Lizard", napisał, że na about posłyszeć można "ukłony w stronę King Crimson, Henry Cow czy Miriodor", "wysmakowane aranżacje" i "piękne tematy", co powoduje, iż jest to "doskonały, wręcz porywający album"[3].

Robert „Morfina” Węgrzyn z Małego Leksykonu Wielkich Zespołów stwierdził, że "materiał zamieszczony na about mocno nasycony jest jazzem, jakimś duchem bliżej niesprecyzowanych artrockowych klimatów, mocno zakręcony, trudny do zdefiniowania, a tym samym oryginalny", dodając: "nie widzę i nie czuję banalnej sielanki, tylko kawał oryginalności otulonej emocjami"[5].

Natomiast Adam Baruch z Jazzis Records napisał w swojej recenzji, która z oceną 4 na 5 możliwych do zdobycia punktów została opublikowana także na stronie Polish-Jazz[11], że twórczość Light Coorporation "to ten rodzaj muzyki, który podtrzymuje moją wiarę w estetykę, inteligencję i kreatywność w świecie zalewanym przez płytkość, banalność i brak wartości", swój tekst zaś zakończył stwierdzeniem, że materiał zawarty na trzeciej płycie ansamblu "to po prostu wspaniała muzyka"[2].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[9].

Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Fiction Transferred into Reality”Mariusz Sobański7:21
2.„Le Voyage au coeur de reves”Mariusz Sobański5:15
3.„Man on the Earth Edge”Mariusz Sobański0:48
4.„Dancing in the Sun Eclipse”Mariusz Sobański5:38
5.„Test of Personality”Mariusz Sobański4:56
6.„On the Earth Edge”Mariusz Sobański4:47
7.„Talking (Fiction Transferred into Reality)”Mariusz Sobański1:29
8.„Tribute to Hugh Hopper”Mariusz Sobański5:04
9.„The Islander”Mariusz Sobański8:51
10.„It”Mariusz Sobański2:31
46:40

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[9].

Muzycy:

Produkcja:

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[9].

Konsoleta: Soundcraft Spirit 600 i AMEK Hendrix.

Magnetofon: Studer A807.

Taśma: BASF 911.

Preampy: kompresor/limiter UREI 1176LN; Siemens V72.

Gitara:

Instrumenty klawiszowe:

Instrumenty dęte:

  • RØDE NT-2A – saksofony tenorowe.
  • RØDE NT-2A – saksofon barytonowy.
  • RØDE NT-2A – trąbka.
  • RØDE NT-2A – flet.

Kontrabas:

  • RØDE NT-2A.

Gitara basowa:

Perkusja:

  • Shure SM 59 – werble.
  • Shure SM 57 – werble.
  • Sennheiser MD 441 – hi-hat.
  • AKG D12 oraz AKG D20 – stopa.
  • Shure 55SH – dodatkowo brzmienie centralki.
  • Sennheiser MD 421 – tom 10”.
  • Sennheiser MD 421 MKII – tom 14”.
  • RØDE NT-2A – ambient perkusji.
  • SE4400A – overheady.

Sprzęt użyty do masteringu i miksów płyty:

Miks:

Mastering:

  • Universal Audio Precision Equalizer.
  • Equalizer: CharterOak PEQ1.
  • Kompresor: Charter Oak SCL-1 Discrete Compressor Limiter.
  • Monitory: Dynaudio Craft.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Krzysztof Niweliński: Recenzja Light Coorporation "about". artrock.pl, 29 czerwca 2013. [dostęp 2014-08-01]. (pol.).
  2. a b Adam Baruch: Light Coorporation "about" review. www.adambaruch.com. [dostęp 2014-08-01]. (ang.).
  3. a b Andrzej Janda. Recenzja Light Coorporation "about". „Lizard”. 2 (11)/2013, s. 56. Michał Wilczyński. GAD Records. ISSN 2082-4432. (pol.). 
  4. a b c Konrad Beniamin Puławski: Recenzja Light Coorporation "about". www.laboratoriummuzycznychfuzji.com, 21 sierpnia 2013. [dostęp 2014-08-01]. (pol.).
  5. a b Robert „Morfina” Węgrzyn: Recenzja Light Coorporation "about". www.mlwz.ceti.pl, 24 sierpnia 2013. [dostęp 2014-08-01]. (pol.).
  6. Kev Rowland: Light Coorporation "about" review. www.progarchives.com, 31 sierpnia 2013. [dostęp 2014-08-01]. (ang.).
  7. Vintage Records. www.vintagerecords.pl [dostęp 26 lipca 2014].
  8. a b Krzysztof Niweliński: Konwersując z Alienem „o” Dialekcie i nie tylko – wywiad z Mariuszem Sobańskim, twórcą LIGHT COORPORATION. artrock.pl, 3 marca 2013. [dostęp 2014-08-01]. (pol.).
  9. a b c d e Light Coorporation "about". www.lightcoorporation.com. [dostęp 2014-08-01]. (ang.).
  10. Light Coorporation YouTube. www.youtube.com. [dostęp 2014-08-01]. (ang.).
  11. Adam Baruch: Light Coorporation "about" review. polish-jazz.blogspot.com, 21 września 2013. [dostęp 2014-08-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]