Acta Chromatographica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Acta Chromatographica
Częstotliwość

Rocznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Uniwersytet Śląski i Akadémiai Kiadó

Tematyka

chemia, chromatografia

Język

Język angielski

Pierwszy numer

1992

Redaktor naczelny

Mieczysław Sajewicz

Punkty MNiSW

40 (2023)

Punkty IF

1.9 (2022)

Strona internetowa

Acta Chromatographica – anglojęzyczne czasopismo naukowe z dziedziny chemii, poświęcone zagadnieniom dotyczącym teorii i praktyki wszystkich technik chromatograficznych oraz tzw. technik łączonych z chromatografią (ang. hyphenated techniques).

Założone w 1992 roku przez profesorów Józefa Śliwioka i Teresę Kowalską z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako rocznik. Bezpośrednim impulsem do założenia czasopisma była świadomość, iż w Europie Środkowej brak jest czasopisma z dziedziny chromatografii, mimo iż na tym terenie (a zwłaszcza w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech) działa wiele znaczących w skali międzynarodowej zespołów badawczych, rozwijających techniki chromatograficzne, bądź je intensywnie i pioniersko wykorzystujących.

Jest to jedyne czasopismo naukowe o cyrkulacji międzynarodowej z dziedziny chromatografii ukazujące się w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 1996 do 2007 roku Acta Chromatographica ukazywały się w wersji elektronicznej, dostępnej nieodpłatnie on-line na serwerze Uniwersytetu Śląskiego[1], zaś od 2008 roku są wydawane wspólnie z Akadémiai Kiadó[2]. Pismo est indeksowane przez Chemical Abstracts i Scopus, a od roku 2002 także przez ISI Thomson Scientific (tzw. lista filadelfijska). Impact factor w roku 2022 wynosił 1.9, a czasopismo znajdowało się w kwartylu Q3 czasopism z dziedziny chemii analitycznej[2].

Od numeru 12/2002 Acta Chromatographica było współredagowane przez Teresę Kowalską (do jej śmierci w 2023 roku) i Mieczysława Sajewicza z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze wsparciem kilku redaktorów tematycznych. Obecnie redaktorem naczelnym pozostaje Mieczysław Sajewicz, a redaktorami tematycznymi są: Danica Agbaba, Ivana Stanimirova-Daszykowska, Monika Waksmundzka-Hajnos i Łukasz Komsta.

Acta Chromatographica posiada stosunkowo liczną, międzynarodową radę redakcyjną, złożoną z naukowców rozwijających bądź stosujących w swoich badaniach techniki chromatograficzne i reprezentujących instytucje naukowe Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ACTA CHROMATOGRAPHICA [online], acta-chromatographica.us.edu.pl [dostęp 2023-08-08].
  2. a b Acta Chromatographica [online], AKJournals [dostęp 2023-08-08] (ang.).