Adam Maciejewski (chirurg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy chirurga. Zobacz też: inne osoby nazywające się „Adam Maciejewski”.
Adam Jacek Maciejewski
Data urodzenia 1972
Zawód lekarz, chirurg
Tytuł prof. n. med.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Adam Jacek Maciejewski (ur. 1972[1]) – polski lekarz, chirurg onkologiczny, prof. n. med.[2].

W maju 2013 duży zespół lekarzy w tym chirurgów z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach pod jego przewodnictwem dokonał pierwszej[3] w Polsce operacji przeszczepienia twarzy[4] dla Grzegorza Gałasińskiego z Niemila[5], pobranej od zmarłego dawcy, Sławomira Banacha z miejscowości Cieciory[6][7]. Była to pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy[8] ratująca życie[9][10]pacjenta. Operacja trwała 27 godzin[11]. W grudniu 2013 zespół prof. Maciejewskiego dokonał drugiej, tym razem planowanej operacji przeszczepu twarzy dla Joanny z okolic Świdnicy[11][12].

Prof. n. med. A. Maciejewski jest synem dyrektora Instytutu Onkologii im. M. Curie w Gliwicach prof. n. med. Bogusława Maciejewskiego[13].

27 lutego 2014 roku, decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce oraz osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji[14].

Przypisy