Adam Maciejewski (chirurg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy chirurga. Zobacz też: inne osoby nazywające się „Adam Maciejewski”.
Adam Jacek Maciejewski
Data urodzenia 1972
Zawód lekarz, chirurg
Tytuł naukowy prof. n. med.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Adam Jacek Maciejewski (ur. 1972[1]) – polski lekarz, chirurg onkologiczny, prof. n. med.[2].

W maju 2013 duży zespół lekarzy w tym chirurgów z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach pod jego przewodnictwem dokonał pierwszej[3] w Polsce operacji przeszczepienia twarzy[4] dla Grzegorza Gałasińskiego z Niemila[5], pobranej od zmarłego dawcy, Sławomira Banacha z miejscowości Cieciory[6][7]. Była to pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy[8] ratująca życie[9][10]pacjenta. Operacja trwała 27 godzin[11]. W grudniu 2013 zespół prof. Maciejewskiego dokonał drugiej, tym razem planowanej operacji przeszczepu twarzy dla Joanny z okolic Świdnicy[11][12].

Prof. n. med. A. Maciejewski jest synem dyrektora Instytutu Onkologii im. M. Curie w Gliwicach prof. n. med. Bogusława Maciejewskiego[13].

27 lutego 2014 roku, decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce oraz osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji[14].

Przypisy