Alabanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 23:59, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Alabanda
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Typ herbu

szlachecki

Alternatywne nazwy

Alaband, Albalant, Alba Luna, Albaluna, Alba-luna, Allabanda, Bielina, Koniczek, Koniowaszyja

Pierwsza wzmianka

1278 (na pieczęci)

Pieczęć Stefana de Kobylaglowa z 1278 r.

Alabandapolski herb szlachecki.

Opis herbu

W polu czarnym z półksiężyca, barkiem w dół, łeb koński wyrasta, oba srebrne. Zwrot głowy podawany jest rozmaicie. W pierwotnych opisach i wizerunkach – w naturalnej pozycji w prawo[2], w opisach późniejszych także w lewo[3].

Klejnot trzy lub pięć piór strusich.

Najwcześniejsze wzmianki

Znana jest pieczęć Stefana i Strzeżywoja Kobylagłowa z 1278 roku[4]. Herb zaginął w XVI wieku[5].

Herbowni

Lista (→ infoboks po prawe stronie) sporządzona została na podstawie wiarygodnych źródeł, zwłaszcza klasycznych i współczesnych herbarzy[6]. Należy jednak pamiętać o możliwości przypisywania rodom szlacheckim niewłaściwych herbów. Szczególnie często zjawisko to występowało podczas legitymacji szlachectwa przed zaborczymi heroldiami, co następnie utrwalane było w wydawanych kolejno herbarzach. Pełna lista herbownych nie jest możliwa do odtworzenia także z powodu zniszczenia, względnie zaginięcia wielu akt i dokumentów w czasie II wojny światowej (tylko podczas powstania warszawskiego w 1944 roku spłonęło ponad 90% zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie). Identyczność nazwiska nie musi oznaczać przynależności do danego rodu herbowego, przynależność taką mogą bezspornie ustalić jedynie badania genealogiczne (często te same nazwiska były własnością wielu rodzin reprezentujących wszystkie stany dawnej Rzeczypospolitej, tj. chłopów, mieszczan, szlachtę).

Zobacz też

Przypisy

  1. Tadeusz Gajl: Herbarz Polski – lista nazwisk. Internetowa wersja, na podstawie Herbarza Polski Od Średniowiecza Do XX Wieku. [dostęp 25.01.2014]. (pol.).
  2. Franciszek Piekosiński: Heraldyka polska wieków średnich, Kraków, 1899, s.196
  3. Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich, Warszawa, 1897, T.1, s.10
  4. Franciszek Piekosiński, Pieczęcie polskie str. 123
  5. Józef Szymański: Herbarz rycerstwa polskiego z XVI wieku. Warszawa: DiG, 2001, s. 19. ISBN 83-7181-217-5.
  6. Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku. Ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007.


Linki zewnętrzne

Szablon:Herby szlacheckie w Polsce