Aleksander I Battenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksander I Battenberg
Alexander-von-Battemberg.jpg
książę Bułgarii
Okres panowania od 29 kwietnia 1879
do 6 września 1886
Dane biograficzne
Dynastia Battenbergowie
Urodziny 5 kwietnia 1857
Werona
Śmierć 17 listopada 1893
Graz
Ojciec Aleksander Heski
Matka Julia Hauke
Rodzeństwo Henryk Battenberg
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Aleksander I Battenberg, właśc. Aleksander Józef von Battenberg z dynastii Hessen-Darmstadt, (ur. 5 kwietnia 1857 r. w Weronie, zm. 17 listopada 1893 r. w Grazu) – syn księcia Aleksandra Heskiego z morganatycznego małżeństwa z Julią Hauke (córką polskiego generała Maurycego Haukego-Bosaka). Jego młodszym bratem był Henryk Battenberg.

Pierwszy władca (posługujący się tytułem księcia) niepodległej Bułgarii od 29 kwietnia 1879 r., panujący do 6 września 1886 r., wybrany przez pierwsze wielkie zgromadzenie narodowe w Wielkim Tyrnowie. Niedoświadczony jeszcze wówczas młodzieniec przyjął imię Aleksandra I.

18 września 1885 r. dokonano zamachu stanu w sąsiedniej Rumelii Wschodniej i proklamowano zjednoczenie z Bułgarią. Ostrożny Battenberg obawiając się reakcji mocarstw, nie przyjął tytułu księcia Rumelii, tylko został jej generałem-gubernatorem. Niespełna rok później 21 (9) sierpnia 1886 r. grupa liberalnych oficerów prorosyjskiej orientacji przejęła władzę w Sofii, wymuszając na nim abdykację, ten chociaż namaszczony przez Rosję księciem Bułgarii, został przez nią zmuszony do wyjazdu do Lwowa. Pucz zorganizowany przez stronnictwo rusofilów, pozostających w opozycji do dominującej partii liberalnej Przywódca kontrreformistów - Stefan Stambołow, uzyskawszy poparcie wojska oraz narodu, odmówił legalności puczystom. Bezradny ówczesny rząd składając dymisję, stworzył możliwości do działania Petko Karawełowa - lidera liberałow. Opanowali oni ponownie Sofię, w tym samym czasie skazując puczystów na więzienie. Z opanowanej stolicy Aleksander został wezwany ponownie, z prośbą o objęcie władzy.

Pomimo akceptacji Battenberga przez p. zachodnie, Rosja nie wyrażając zgody na jego powrót - zmusiła młodego księcia do dobrowolnej abdykacji 6 września 1886.

W późniejszym okresie podczas obrad Wielkiego Zgromadzenia 25 lipca 1887 roku, nowym księciem wybrany został Ferdynad I Koburg, któremu stanowczo sprzeciwiała się Rosja. Wybór ten spowodował znaczne ochłodzenie na lini Sofia-St. Petersburg[1]

Przypisy

  1. Bułgaria, Tadeusz Czekalski, TRIO, Warszawa 2010 ISBN 978-83-7436-252-8