Allon ha-Galil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alon HaGalil)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Allon ha-Galil
אלון הגליל
Allon ha-Galil
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 213 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

944
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Allon ha-Galil
Allon ha-Galil
Ziemia 32°45′26″N 35°13′14″E/32,757222 35,220556
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Allon ha-Galil (hebr. אלון הגליל; ang. Allon HaGalil; pol. Dąb Galilei) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Allon ha-Galil jest położona na wysokości 213 metrów n.p.m. na wzgórzach na południowo zachodnim skraju Doliny Bejt Netofa w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Osada leży bezpośrednio na szczycie góry Har Jiftach'el (225 m n.p.m.). Okoliczne wzgórza są porośnięte dużym kompleksem leśnym Jaar Cipori. Na wschód od osady przepływa strumień Jiftachel, który wypływa z Doliny Bejt Netofa. Na południu znajduje się wadi strumienia Cipori. W jej otoczeniu znajdują się miasteczka Bir al-Maksur, Zarzir i Ka'abije-Tabbasz-Hajajre, kibuce ha-Solelim i Harduf, oraz wioski komunalne Szimszit i Adi.

Allon ha-Galil jest położona w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada została założona w 1980 roku na ziemiach wykupionych na początku XX wieku przez Żydowski Fundusz Narodowy. Osada została zaprojektowana na 80 gospodarstw, w których miały zamieszkać osoby z okolicznych żydowskich osad rolniczych. Miał to być typowy rolniczy moszaw, jednak w 1984 roku znalazł się w on w poważnym kryzysie gospodarczym i wpadł w duże zadłużenie. Większość jego mieszkańców wyjechała. Na miejscu pozostały jedynie 23 rodziny, spośród których jedynie 15 było zdolnych do prac rolniczych. Przeprowadzono wówczas częściową prywatyzację moszawu, przekształcając go w wioskę komunalną. Jest ona wspólnie zarządzana, jednak indywidualne osoby prowadzą własną odrębną działalność gospodarczą. Zachowano jej rolniczy charakter. W 1986 roku podjęto decyzję o przyjmowaniu do wioski nowych imigrantów przybywających do Izraela[3]. Istnieją plany rozbudowy wioski o 26 nowych domów[4].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią i boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Wioska utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w wiosce Giwat Ela i szkoły średniej w moszawie Nahalal[5].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na intensywnym rolnictwie i obsłudze ruchu turystycznego. Hoduje się tutaj bydło mleczne, owce i kozy. Jest także winnica i pasieka. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza wioską.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na północny wschód na drogę ekspresową nr 79, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do miejscowości Bir al-Maksur, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do węzła z drogą ekspresową nr 77.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  3. Alon HaGalil (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  4. Alon HaGalil (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-10-23].
  5. Alon HaGalil (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]