Kefar Jehoszua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kefar Jehoszua
כפר יהושע
Budynki dawnej stacji kolejowej
Budynki dawnej stacji kolejowej
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 52 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

1012
Kod pocztowy 36582
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kefar Jehoszua
Kefar Jehoszua
Ziemia 32°41′01″N 35°09′14″E/32,683611 35,153889
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Kefar Jehoszua (hebr. כְּפַר יְהוֹשֻׁעַ; ang. Kefar Yehoshua lub Kfar Yehoshua) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 52 metrów n.p.m. w zachodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Okoliczny teren jest płaski, i delikatnie opada w kierunku południowo zachodnim. Na zachód od moszawu przepływa strumień Betlejem, a na wschód strumień Nahalal. Wpadają one do przepływającej na południu rzeki Kiszon. W odległości 4 km na zachód od osady wznosi się masyw góry Karmel. W jego otoczeniu znajduje się miasto Jokne’am, miasteczka Kirjat Tiv'on i Ramat Jiszaj, moszawy Sede Ja’akow, Bet Sze’arim, Nahalal i Kefar Baruch, kibuce Ramat Dawid, Gewat, Sarid, Miszmar ha-Emek i HaZorea, oraz moszawa Jokneam. Na wschód od osady znajduje się baza lotnicza Ramat Dawid.

Kefar Jehoszua jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum kolejnictwa w moszawie Kefar Jehoszua
Pomnik poległych żołnierzy

Moszaw został założony w 1927 roku na ziemi zakupionej od arabskich właścicieli przez Żydowski Fundusz Narodowy. Grupa założycielska przez pewien czas przebywała w pobliskim moszawie Nahalal, gdzie przeszła szkolenie rolnicze. Projekt budowy nowej osady przygotował architekt Richard Kaufmann, który wcześniej opracował kolisty projekt moszawu Nahalal. W Kefar Jehoszua również zastosowano kolisty kształt osady, jednak nie tak symetryczny i dokładny jak w Nahalal. Osadę nazwano na cześć syjonistycznego działacza Jehoszuy Hankina[3]. W latach 80. XX wieku moszaw znalazł się w głębokim kryzysie gospodarczym. Z tego powodu w 1998 roku przeprowadzono częściową prywatyzację. W kolejnych latach w północnej części moszawu wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe[4].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką oraz muzeum Jehoszuy Hankina. Artysta Eli Szamir zaprojektował tutaj centrum sztuki mozaiki. Z obiektów sportowych jest basen pływacki, sala sportowa z siłownią i boiska.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Dodatkowo jest tutaj szkoła podstawowa, w której uczą się dzieci z okolicznych wiosek. Starsze dzieci są dowożone do szkoły średniej w moszawie Nahalal.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest synagoga i mykwa.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalną atrakcją turystyczną są zachowane budynki stacji kolejowej odnogi linii kolejowej Hejaz. Była to odnoga łącząca miasto portowe Hajfa z główną linią kolejową prowadzącą z Damaszku do Medyny. Budynek dworca kolejowego w Kefar Jehoszua odrestaurowano w 2005 roku[5].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Uprawia się głównie bawełnę i pomidory. Jest tutaj szkółka drzewek owocowych oraz liczne szklarnie. Dodatkowo jest ferma drobiu i obora bydła mlecznego. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza moszawem. Z przemysłu jest tutaj zakład A.A.H. Plast Ltd., specjalizujący się w produkcji narzędzi i zintegrowanych projektów dla potrzeb elektroniki, mechaniki, hydrauliki i elektrotechniki[6].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu można wyjechać na północ i na południe. W kierunku północnym prowadzi lokalna droga do miasteczka Ramat Jiszaj i drogi ekspresowej nr 75. W kierunku południowym prowadzi lokalna droga, którą dojeżdża się do drogi prowadzącej do bazy lotniczej Ramat Dawid. Jadąc nią w kierunku wschodnim dojeżdża się do drogi nr 722 łączącej drogę ekspresową nr 75 z węzłem drogowym drogi ekspresowej nr 70 i drogi nr 66. Inna lokalna droga umożliwia dojechanie do położonego na północnym zachodzie moszawu Sede Ja’akow.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-30].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-30].
  3. Kefar Yehoshua (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-10-30].
  4. Kefar Yehoshua (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
  5. Kefar Yehoshua (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-10-30].
  6. A.A.H. Plast Ltd. (ang.). W: A.A.H. Plast Ltd. [on-line]. [dostęp 2012-10-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]