Amelia Orleańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amelia Orleańska
królowa Portugalii
Maria Amélia of Orleans.jpg
Królowa Portugalii
Okres panowania od 1889
do 1908
Poprzedniczka Maria Pia Sabaudzka
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Urodzona 28 września 1865
Londyn
Zmarła 25 października 1951
Wersal
Ojciec Filip Orleański
Matka Maria Izabela Orleańska
Mąż Karol I Dyplomata
Dzieci Ludwik Filip
Maria Anna
Manuel II Patriota
Odznaczenia
Wstęga Trzech Orderów (Portugalia) Krzyż Wielki Wojskowego Orderu Aviz (Portugalia) Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Rycerzy Pana Naszego Jezusa Chrystusa Wielki Krzyż Wojskowego Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Wielki Mistrz Orderu św. Izabeli (Portugalia) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Amelia Maria Ludwika Helena Orleańska, fr. Amélie Marie Louise Hélène d'Orléans (ur. 28 września 1865, w York House, Twickenham, w Londynie, zm. 25 października 1951, w Château de Bellevue, w Wersalu) – królowa Portugalii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Amelia Orleańska była najstarszą córką Filipa Orleańskiego, hrabiego Paryża, oraz jego żony – siostry ciotecznej Marii Izabeli Orleańskiej. Jej dziadkami ze strony ojca byli: Ferdynand Filip Orleański, książę Orleanu, oraz księżniczka Helena Mecklenburg-Schwerin. Jej dziadkami ze strony matki byli zaś: Antoni Orleański, książę Montpensier, i infantka Ludwika Ferdynanda Burbon, księżna Montpensier.

22 maja 1886 wyszła za mąż za następcę tronu Portugalii, księcia Karola Braganzę. Z tego związku urodziło się troje dzieci:

  1. Ludwik Filip, książę Braganza (ur. 21 marca 1887, zm. 1 lutego 1908),
  2. Maria Anna, infantka (ur. i zm. 14 grudnia 1887),
  3. Manuel II (ur. 19 marca 1889, zm. 2 lipca 1932).

1 lutego 1908 rodzina królewska wracała z pałacu w Vila Viçosa do Lizbony. W mieście, w drodze do pałacu, ich powóz przejeżdżał przez Terreiro do Paço. Na placu z tłumu padły strzały. Strzelało przynajmniej dwóch mężczyzn: Alfredo Costa i Manuel Buiça. Król zmarł natychmiast, jego następca – książę Ludwik Filip został śmiertelnie ranny, a książę Manuel został trafiony w ramię. Amelii szczęśliwie nic się nie stało. Mordercy zostali na miejscu zabici przez straż królewską. Potem okazało się, że obaj należeli do portugalskiej partii republikańskiej. Około dwudziestu minut po strzelaninie książę Ludwik Filip zmarł, a następnego dnia ogłoszono oficjalnie, że Manuel został kolejnym królem Portugalii. Amelia została królową matką.

9 maja 1909 roku została odznaczona przez syna Wielkim Krzyżem Wstęgi Trzech Orderów[1].

Manuel II rządził do 5 października 1910, kiedy został obalony przez nielegalny wojskowy zamach stanu. Do życia powołano I Republikę Portugalską. Amelia i reszta rodziny królewskiej opuścili Portugalię i udali się na wygnanie. Jako że monarchii w Portugalii nigdy nie przywrócono, była ona ostatnią królową tego kraju.

Przypisy


Poprzednik
Maria Pia Sabaudzka
Armoiries Portugal 1247.svg Królowa Portugalii
18891908
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
republika