Manuel II Patriota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Manuel II Patriota
35- Rei D. Manuel II - O Patriota.jpg
Królestwo Portugalii
Król Portugalii
Okres panowania od 1 lutego 1908
do 4 października 1910
Poprzednik Karol I Dyplomata
Następca republika
Dane biograficzne
Dynastia Bragança
Urodziny 15 listopada 1889
w Lizbonie
Śmierć 2 lipca 1932
w Fulwell Park
Ojciec Karol I Dyplomata
Matka Amelia Orleańska
Żona Augusta Wiktoria
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Emanuel II Patriota, port. Manuel Maria Filipe Carlos Amélio Luís Miguel Rafael Gonzaga Xavier Francisco de Assis Eugénio de Bragança (ur. 15 listopada 1889 w Lizbonie, zm. 2 lipca 1932) − ostatni król Portugalii, panował od 1 lutego 1908 do 4 października 1910 roku. Nazwany nieszczęśliwym w przeciwieństwie do swojego XV-wiecznego poprzednika, Manuela I.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Młody książę Manuel, rok 1901

Urodził się w ostatnim roku panowania swojego dziadka – Ludwika I. Otrzymał tradycyjne wykształcenie, typowe dla członka portugalskiej rodziny królewskiej, bez trosk politycznych, które spotkały jego starszego brata, który został przeznaczony od urodzenia, by zostać królem. Studiował historię i języki. Mówił biegle i pisał w języku francuskim. Pobierał lekcje muzyki u pianisty Aleksandra Rey Colaço. Był wielkim miłośnikiem muzyki. Słuchał Beethovena i Ryszarda Wagnera. W przeciwieństwie do starszego brata, który lubił ćwiczenia fizyczne, Manuel wolał literaturę, czytanie i pisanie. Napisał między innymi "przewodnik" po średniowiecznej i renesansowej literaturze portugalskiej. Jeździł konno, pływał i grał w tenisa.

Dużo podróżował. W 1903 roku wraz z matką i jej bratem wyjechał do Egiptu na pokładzie królewskiego jachtu Amelia, poszerzając swoją wiedzę o starożytnych cywilizacjach. W 1907 rozpoczął naukę w Portugalskiej Szkole Marynarki Wojennej pod kątem przyszłej służby wojskowej.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Odziedziczył tron w 1908 roku, po śmierci swojego ojca, króla Karola I, i starszego brata, księcia Ludwika Filipa, diuka Braganza, którzy zginęli z rąk radykalnych republikanów w zamachu. W tym samym zdarzeniu Manuel został lekko ranny. Wraz z tronem odziedziczył poważne problemy w polityce wewnętrznej i zagranicznej. W polityce wewnętrznej było to kształtowanie się i stały rozrost ideologii liberalnej i republikańskiej, a w polityce zagranicznej przede wszystkim zmiany terytorialne i ekonomiczne w afrykańskich terytoriach zamorskich, zachodzące już w czasach króla Ludwika I.

Manuel od razu po objęciu władzy zdymisjonował dyktatora João Franco i cały jego gabinet, chcąc umocnić słabą pozycję rodu królewskiego. Ogłosił nowe, wolne wybory, w których republikanie i socjaliści odnieśli porównywalny sukces. Rewolucja wybuchła 4 października 1910 roku, zmuszając Manuela do abdykacji i ucieczki na brytyjski Gibraltar. Do śmierci żył na wygnaniu w Wielkiej Brytanii.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

4 września 1913 poślubił księżniczkę Augustę Wiktorię Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 19 sierpnia 1890 w Poczdamie; zm. 29 sierpnia 1966 w Eigeltingen), córkę księcia Wilhelma Hohenzollerna-Sigmaringen (ur. 1864- zm. 1927) i jego żony – księżniczki Królestwa Obojga Sycylii, Marii Teresy Burbon.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł młodo, 2 lipca 1932 w Fulwell Park w Middlesex w Anglii.


Poprzednik
Karol I Bragança
Armoiries Portugal 1247.svg król Portugalii
1908–1910
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
republika
Poprzednik
brak
Armoiries Portugal 1247.svg Pretendent do tronu Portugalii
1910–1932
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
Duarte Nuno / Maria Pia